Precyzyjne wyszukiwanie. 5 funkcji Google, które warto znać

Google to najpopularniejsza wyszukiwarka internetowa na świecie. Ceniona za ogromną bazę i zarazem prostotę - oferuje funkcje, które ułatwią znalezienie nawet bardzo specyficznych informacji. Jakie funkcje Google warto znać?
Spis treści

Ograniczenia czasowe

Wyniki prezentowane przez Google czasami pełne są sprzecznych, nieaktualnych informacji na różne tematy. Funkcja ograniczenia czasowego pozwala odsiać takie wiadomości. Przyda się np. przy wyszukiwaniu aktualnych rozwiązań prawnych, doniesień medialnych, szkoleń i spotkań, promocji itd.

Funkcja jest ukryta w menu Narzędzia wyszukiwania. Domyślnie wyświetla linki znalezione przez Google kiedykolwiek, wyniki można jednak zawęzić łatwo do ostatnich godzin, dni czy miesięcy, a nawet konkretnego okresu w przeszłości.

funkcje google

Dokładne wyszukiwanie wpisanych słów

Wyszukiwarka Google domyślnie wyświetla w wynikach sformułowania, które brzmią podobnie do wpisanego. Często jest to przydatne, zwłaszcza gdy nie wiesz, czego dokładnie szukasz. Ale może to też skutkować tym, że efekt zupełnie nie odpowiada oczekiwaniom. Jest to uciążliwe np. podczas wyszukiwania informacji o konkretnej osobie. Google wyświetla wówczas zwykle informacje zarówno o jej imiennikach o innych nazwiskach czy z kolei osobach o tym samym nazwisku, ale innym imieniu.

 

Precyzyjne wyniki można uzyskać przez wpisanie wybranego hasła w cudzysłowie. To wystarczy, żeby otrzymać wyłącznie wyniki idealnie odpowiadające wpisanej frazie. Oprócz nazw firm, osób przyda Ci się to, gdy będziesz chcieć przypomnieć sobie piosenkę, której pamiętasz tylko fragment.

google dokładne wyszukiwanie

 

 

Wykorzystanie pamięci Google

Czasem strona, która wyświetliła się w wynikach Google, nie chce się załadować. Mimo to można sprawdzić jej treść dzięki wykorzystaniu jej kopii zapisanej na serwerach Google.
Funkcja ta dostępna jest po kliknięciu trójkącika przy adresie strony na liście wyników Google. W menu, które się wówczas wyświetla, trzeba wybrać opcję Kopia. Ładuje się strona (zwykle w takich awaryjnych sytuacjach pozbawiona grafik) z komunikatem u góry, który informuje, w jakim dniu i o jakiej godzinie kopia została wykonana.

pamięć google

Szukanie zaawansowane

Jeśli wyniki Google nadal Cię nie satysfakcjonują, możesz skorzystać z opcji Szukania zaawansowanego. Dostępna jest ona na stronie wyników po prawej. Trzeba najpierw kliknąć przycisk z zębatką, a następnie opcję menu Szukanie zaawansowane.
Wówczas wyświetla się długa lista kryteriów pozwalających zawęzić wyniki. Dzięki nim można np. wyszukiwać tylko na konkretnych stronach lub wykluczyć inne, włączyć lub wyłączyć filtr bezpieczeństwa, a nawet wskazać, czy fraza powinna znaleźć się w nazwie strony czy tylko w jej treści.

google szukanie zaawansowane

Szczęśliwy traf

Piąta propozycja ułatwia i przyspiesza wyszukiwanie w Google.
Zaraz po załadowaniu strony Google na środku ekranu oprócz logotypu i pola wyszukiwarki widoczne są dwa przyciski: Szukaj w Google i Szczęśliwy traf. Ten drugi służy przyspieszeniu wyszukiwania. Gdy klikniemy na niego po wpisaniu wyszukiwanej frazy - od razu przejdziemy do pierwszej strony wyników, bez ładowania całej listy.
Jest to praktyczne rozwiązanie, zwłaszcza gdy wiemy, czego szukamy, i wpisujemy np. po prostu nazwę instytucji lub produktu. Wówczas jest szczególnie duże prawdopodobieństwo, że od razu przejdziemy na dedykowaną im stronę.
Z funkcji tej nie można jednak skorzystać, gdy ma się włączoną opcję wyszukiwania dynamicznego (zwykle na nowszych komputerach).

google szczęśliwy traf

 

 

Czytaj też: 

Google Street View. Wirtualne spacery po świecie

Już co trzeci senior robi zakupy przez Internet

Królowa Elżbieta II opublikowała pierwszy post na Instagramie

 

 

 

 

Więcej z kategorii Internet
10 przykazań bezpiecznego korzystania z Internetu
Internet bez tajemnic: selfie
Już co trzeci senior robi zakupy przez Internet
Powiązane artykuły
Skróty internetowe, które powinieneś znać
Co to jest mem internetowy?
Jak legalnie oglądać filmy w Internecie?
Proste internetowe gry, które ćwiczą mózg
Polecamy blogi o modzie dla 50+