Ciekawe aplikacje mobilne dla seniorów

Seniorzy coraz chętniej decydują się na korzystanie z nowoczesnych technologii. Wymieniają telefony stacjonarne na smartfony, często z inicjatywy dzieci lub wnuków i interesują się aplikacjami mobilnymi czy mediami społecznościowymi. Przedstawiamy kilka ciekawych programów, które warto zainstalować w telefonie Seniora.
Smartfon
Źródło: 123RF
Spis treści

Luminosity

Ciekawa, interaktywna aplikacja do ćwiczenia mózgu, stworzona przez naukowców uniwersyteckich z różnych krajów. Program został zainstalowany przez ponad 100 milionów użytkowników na całym świecie, składa się z gier naukowych zaprojektowanych do ćwiczenia pamięci, uwagi, szybkości, zdolności matematycznych, elastyczności i rozwiązywania problemów.

Na początku wystarczy zrobić 10-minutowy test dopasowania, aby ustalić podstawowe wyniki i porównać je z rezultatami innych osób w podobnym wieku. Dzięki temu użytkownik może rozpoznać swoje mocne i słabe strony oraz wzorce poznawcze. Następnie aplikacja wybiera zestaw gier dobrany do indywidualnych potrzeb.

Medisafe

Czyli aplikacja do zarządzania lekami, multimedialny organizer tabletek. Pozwala uniknąć problemu zapamiętania czy dany lek, suplement lub witaminy zostały w danym dniu przyjęte. Zawiera też narzędzia do śledzenia na przykład poziomu glukozy we krwi i pozwala zapisywać wyniki pomiarów, jak ciśnienie krwi czy waga.

Istnieje możliwość ustalania godzinnej, dziennej lub tygodniowej dawki leków za pomocą kilku kliknięć. Grafik przyjmowania tabletek ustalić można również zdalnie dla osoby bliskiej. Interfejs aplikacji jest intuicyjny, pozwala łatwo dodawać przypomnienia i gromadzić informacje o lekarstwach dla całej rodziny w jednym miejscu, a następnie generuje raporty ze statystykami zażywania leków, które następnie wysłać można lekarzowi lub pielęgniarce.

Aplikacja VPN

Na rynku istnieje szereg dostawców VPN, czyli usługi wirtualnej sieci prywatnej. VPN pozwala na zmianę adresu IP urządzenia, dzięki czemu nawet niechciane kliknięcia nie powinny wpłynąć na ryzyko utraty danych osobowych. Aplikacja pobrana na telefon chroni hasła i inne informacje wpisywane podczas logowania przez telefon komórkowy. Dodatkowo VPN odblokowuje dostęp do treści niedostępnych za granicą, na przykład w przypadku cenzury krajowej.

Klawiatura dla Seniorów

Duża i wyraźna klawiatura przyjazna Seniorom do instalacji na dowolnym smartfonie z systemem Android. Umożliwia edycję wiadomości z dużymi czcionkami i różnymi kolorami oraz intuicyjny system odpowiadania na smsy. Istnieje też opcja aktywacji pełnoekranowego powiadomienia SMS umożliwiającego szybkie oddzwonienie lub odpowiedź na wiadomość. Do pobrania dostępne są również dodatkowe motywy kolorystyczne i ikony.

Bezpieczny Senior

Aplikacja pozwala na zdefiniowanie obszarów, w których bliska osoba przebywa najczęściej: jak na przykład dom, ogródek działkowy, sklep, a następnie system wysyła powiadomienie smsem lub e-mailem, gdy Senior dotrze do danego miejsca lub je opuści.

Bardzo ciekawą funkcją jest możliwość zdalnego zmierzenia pulsu starszej osobie, a dzięki przyciskowi S.O.S. senior błyskawicznie może powiadomić wszystkie wyznaczone wcześniej osoby gdzie się znajduje i że potrzebuje pomocy.

Cykl snu

Monitor snu, który pozwala śledzić i rejestrować szczegóły cyklu snu. Aplikacja posiada również inteligentny budzik, a także funkcję usypiania dzięki relaksującej i kojącej muzykę podczas snu, która pomaga lepiej spać. Ciekawą funkcją jest pomoc w obserwacji czynników, które mogą wpływać na sen, takich jak jedzenie, picie, ćwiczenia, negatywne emocje. Cykl snu rejestruje dźwięki chrapania i zgrzytania wydawane podczas snu i przygotowuje zestawienie z całej nocy, z którym można zapoznać się następnego dnia.

Więcej z kategorii Telefon
Telefon dla seniora – na co należy zwrócić uwagę
Powiązane artykuły
Jak włączyć i wyłączyć pocztę głosową w telefonie?
sieć-komórkowa-dla-seniora
Jaką sieć komórkową wybrać dla seniora?
Na co zwracać uwagę, wybierając telefon dla seniora?
Telefon Zaufania dla seniorów
Jak sprawdzić kto do Ciebie dzwonił?
Jak sprawdzić kto do Ciebie dzwonił?