Telefon dla seniora – na co należy zwrócić uwagę

Nieco mniejsza wiedza z zakresu nowych technologii, a także pewne ograniczenia wynikające z podeszłego wieku – to główne czynniki, które sprawiają, że wybierając telefon dla osoby starszej, trzeba wziąć pod uwagę kilka konkretnych parametrów. Dla niektórych seniorów, świetnym nabytkiem może okazać się klasyczna komórka z klawiaturą, zamiast dotykowego ekranu. Choć wyparta przez nowsze modele, wciąż jest dość popularna wśród użytkowników, szczególnie tych, którzy – z różnych względów, także związanych z wiekiem - mają kłopoty ze wzrokiem. O tym, jakie modele telefonów będą odpowiednie dla osoby w podeszłym wieku oraz na co zwrócić uwagę podczas zakupu, można przeczytać w poniższym artykule.
Spis treści

Telefon idealny dla seniora


Osoby starsze najczęściej potrzebują telefonu do wykonywania połączeń oraz pisania smsów –zaawansowane funkcje, z których korzystają osoby nieco bardziej zaznajomione z nowymi technologiami, są dla seniorów po prostu zbędne. Im prostszy interfejs, tym lepiej. Elementem, którego nie może zabraknąć są także duże przyciski (najlepiej podświetlane), które ułatwią wybieranie numeru czy też pisanie wiadomości tekstowych. Dotykowe smartfony nie będą więc najlepszym wyborem, zwłaszcza dla osób, które nigdy dotąd nie korzystały z takich urządzeń – nauczenie się obsługi takiego telefonu może przysporzyć seniorom wiele trudności, dlatego warto postawić na klasyczne rozwiązania.

Wyświetlacz z dużym kontrastem wyświetlanych barw, to kolejna, ważna kwestia, która sprawi, że korzystanie z telefonu będzie wygodniejsze. Przede wszystkim, zwiększy przejrzystość tekstu – aspekt, który dla seniorów jest niezwykle istotny. Ponieważ ekran w komórkach dla osób starszych jest dość mały, zwykle trzeba zadbać o to, by czcionka była odpowiednio powiększona. Funkcja głośnomówiąca, dobry głośnik, a także wytrzymała bateria - to kolejne elementy, o których nie można zapomnieć planując zakup telefonu.

 

 

Modele, które sprostają potrzebom osoby starszej


Klasyczne telefony z klawiaturą, poniżej 300 zł – to cechy, które łączą wymienione poniżej urządzenia. W opisie można znaleźć specyfikację techniczną oraz zalety korzystania z tego typu urządzeń, które z pewnością okażą się odpowiednie dla osób starszych.

 

 


  • Nokia 3310 (3G) Dual SIM – to unowocześniona wersja klasyka, który kilkanaście lat temu był hitem na rynku telefonów komórkowych. Telefon posiada wyświetlacz o wielkości 2,4" i rozdzielczości 240 x 320 px, co zdecydowanie powinno sprostać potrzebom osoby starszej. W pełni naładowana bateria (Li-lon 1200 mAh) umożliwia odbycie aż 6,5 h rozmów. Urządzenie posiada aż 64 GB pamięci wbudowanej, a także możliwość korzystania z dwóch kart SIM. W przeciwieństwie do starej wersji telefonu, model ten został wyposażony w aparat fotograficzny (2 Mpx). Telefon obsługuje także standard łączności 3G, co jest istotne dla osób korzystających z Internetu. To wszystko, a także charakterystyczna obudowa i interfejs w stylu retro sprawiają, że telefon będzie naprawdę dobrym wyborem.

  • MyPhone Hammer 3 plus – prosty w obsłudze, wytrzymały i niedrogi – tak w skrócie można określić urządzenie, które okaże się niezawodne nawet w ekstremalnych warunkach. Telefon jest wodoodporny oraz pyłoszczelny, co zawdzięcza wzmocnionej obudowie, wyposażonej m.in. w gumowe ranty. Jest także odporny na wstrząsy i upadki. Wytrzymała bateria (2000 mAh) umożliwia wykonanie 7 godzin ciągłych rozmów lub 10 dni czuwania. Nie zabrakło także dość dużego ekranu 2,4" (240x320 px), a także innych funkcjonalnych narzędzi, takich jak aparat (0,3 Mpx), czy też latarka.

  • Maxcom MM237 DualSim – niebywałą zaletą tego telefonu jest duży wyświetlacz – 2,8", (240 x 320) co sprawi, że korzystanie z niego będzie dla seniorów przede wszystkim wygodniejsze. Maksymalny czas rozmów to około 6,7 h, zaś czas czuwania to około 8 dni, co jest możliwe dzięki baterii 900 mAh. Podobnie jak powyższy model, telefon ten posiada aparat 0,3 Mpx, a także proste, intuicyjne menu.  •  
  •  


Jeżeli poszukujesz telefonu dla osoby starszej i nie tylko, zajrzyj na: https://www.t-mobile.pl/pl/oferta_specjalna/smartfony-bez-abonamentu i zapoznaj się z ofertą. Poza klasycznymi telefonami z klawiaturą, znajdziesz tam również bogaty asortyment smartfonów z różnych półek cenowych.

 

Powiązane artykuły
Jak włączyć i wyłączyć pocztę głosową w telefonie?
Na co zwracać uwagę, wybierając telefon dla seniora?
Smartfon
Ciekawe aplikacje mobilne dla seniorów
Telefon Zaufania dla seniorów
sieć-komórkowa-dla-seniora
Jaką sieć komórkową wybrać dla seniora?