Skróty internetowe, które powinieneś znać

Czy wiesz co znaczy skrót: IDK, FAQ, IMHO, czy OMG? W Internecie upowszechniają się różne skróty, które zastępują długie wyrażenia i nazwy. Służą przy tym często wyrażaniu emocji i opinii. Żeby móc sprawniej funkcjonować w sieci, warto je znać. Wyjaśnijmy zatem te zagadki jak "co znaczy skrót IDK", czy "co znaczy skrót ZW".
Spis treści

Reklama

Skróty internetowe - co to jest?

Skrót internetowy użyty w czasie rozmowy online pozwala przede wszystkim zaoszczędzić czas i przyspieszyć wymianę komunikatów. Skróty zastępują wyrazy, wyrażenia, a czasem nawet całe zdania, ale nie tylko. Dzięki nim w prosty sposób możemy także wyrażać nasze emocje i odczucia np. śmiech, gniew czy strach, w sytuacji kiedy druga strona nas nie widzi.

Choć zazwyczaj używane przez młodzież, nie są zarezerwowane wyłącznie dla niej. Dzięki nim piszemy krócej i szybciej, a co za tym idzie także porozumiewamy się szybciej. Pod warunkiem, że druga strona zna rozwinięcie skrótu, aby więc uniknąć niezręcznych sytuacji wyjaśniamy znaczenie najpopularniejszych skrótów internetowych.

Umów się na bezpłatne badanie słuchu! Kliknij tutaj

Najczęściej używane polskie skróty internetowe

  • skrót OCB - dosłownie O co biega. Przykład użycia: Nie ogarniam OCB, czyli "Nie rozumiem, o co chodzi". Skrót stosowany raczej w slangu.
  • skrót SPX - czyta się Spoks, czyli "Spoko". Najczęściej wyraża zgodę, używane wtedy wymiennie z OK, często jest też alternatywą dla "nie ma problemu". Przykład użycia: - Wielkie dzięki za wsparcie; - SPX, daj znać, jeśli jeszcze czegoś będziesz potrzebować.
  • skrót PZDR - prosty zapis wyrazu Pozdrowienia skrót KC - kocham Cię.

Reklama

Internetowe skróty angielskie

Warto wiedzieć, że chociaż większość internetowych skrótów pochodzi z języka angielskiego, niemal równie powszechne są wśród polskich użytkowników sieci. Wiele z nich pojawia się nie tylko w rozmowach, ale także w memach, czyli najprościej mówiąc obrazkach ze śmiesznymi komentarzami, publikowanymi w internecie

4U - z ang. For You, czyli dla Ciebie

AFK - z ang. Away From Keyboard, co znaczy Z dala od klawiatury. Jeśli ktoś ustawia sobie taki status w komunikatorze internetowym, to znaczy, że nawet jeśli jest zalogowany, to nie korzysta właśnie z komputera.

FAQ - z ang. Frequently Asked Questions, co znaczy Najczęściej zadawane pytania. Działy FAQ pojawiają się na różnych stronach internetowych, w programach czy grach. Jeśli coś pozostaje niejasne, istnieje duże prawdopodobieństwo, że lektura działu FAQ rozwiąże wątpliwości. Nie wypada wysyłać maila z pytaniem lub dzwonić do kogoś, jeśli nie zajrzy się do działu FAQ, który dana firma udostępnia.

GL - z ang. Good Luck, czyli Powodzenia. Stosowane na pożegnanie lub na początku gry.

ILY (ILU) - z ang. I Love You, czyli Kocham Cię. Jego polskim odpowiednikiem jest KC, o którym pisaliśmy wyżej. Takie wyznanie można oczywiście uzupełnić symbolicznym serduszkiem <3, stworzonym ze znak nierówności "mniejsze niż - <, oraz cyfry trzy - 3.

KK - OK, wyraża zgodę.

LOL - z ang. Laughing Out Loud, czyli Śmiać się głośno. Używany, kiedy chcemy wyrazić śmiech lub rozbawienie.

N1 - z ang. Nice One, czyli Niezły. W ten sposób można wyrazić podziw dla czyjegoś pomysłu, pracy czy posunięcia w grze.

NP - z ang. No Problem, czyli Nie ma problemu. Idealna odpowiedź na AFK.

NVM - z ang. Never Mind, co znaczy Nieważne, Zapomnij o tym. Można tak napisać, gdy nie chce się dłużej rozmawiać na jakiś temat.

ROTFL - z ang. Rolling On The Floor Laughing, czyli Tarzam się po podłodze ze śmiechu. Skrót stosowany, gdy zobaczy się coś wyjątkowo śmiesznego. Można czasem stosować zamiennie z LOL, ale ROTFL ma mocniejszy wydźwięk. Synonimem dla niego jest jeszcze LMAO.

IMHO - z ang. In My Humble Opinion (czasem po prostu IMO), co dosłownie znaczy Moim skromnym zdaniem. Ten czteroliterowy skrót w szybkiej komunikacji zastępuje wyrażenia Myślę, że, Uważam, że, Moim zdaniem.

Skróty internetowe - slang angielski

Wiele z tych skrótów zaczyna przenikać do języka i jest używanych w codziennym slangu, nawet jeśli są to angielskie skróty. Skróty po angielsku:

WTF - z ang. What The Fuck, czyli Co to, k***, jest?. Chociaż znaczenie akronimu jest wulgarne, również powszechnie się z nim możemy spotkać. Stosuje się go w negatywnym kontekście - rozczarowania, szoku, złości, niezrozumienia.

ASAP - z ang. As Soon As Possible, czyli Tak szybko jak to możliwe. Ludzie potrzebują informacji ASAP, grafiki ASAP czy pomocy ASAP. Skrót zdobył szczególną popularność w biznesie - zapewne jako urealniona i skrócona wersja starego, dobrego Na wczoraj.

DIY - z ang. Do It Yourself, czyli Zrób to sam. Skrót najczęściej dotyczy majsterkowania i rękodzieła. Jest bardzo powszechny, nawet w sklepach stacjonarnych znaleźć można obecnie np. Zestawy DIY.

Co oznacza ILY? I Love You, czyli Kocham Cię.  

Co oznacza BRB? Be right back - z angielskiego zaraz wracam.

Reklama

xD co znaczy?

xD - Co oznacza skrót xD? To symbol nawiązujący do emotikon to roześmiana buzia z zaciśniętymi oczami. Prawdopodobnie najczęściej używany symbol w rozmowach młodzieży, oznaczający coś śmiesznego, dziwnego i głupiego.

Co to znaczy LOL?

Skrót LOL to obecnie najpopularniejszy skrót internetowy, używany głównie przez młodzież, który wszedł już nawet do rozmów odbywanych bezpośrednio.

LOL - z ang. Laughing Out Loud, czyli Głośno się śmiać. Jeden z najpopularniejszych akronimów w Internecie. Stosowany jest zarówno, gdy coś rozbawi, jak również gdy coś jest tak absurdalne, że tylko uśmiech i LOL mogą być adekwatną odpowiedzią. Warto ponadto wiedzieć, że LOL jest również skrótem popularnej gry Leage of Legends. Znaczenie rozpoznać należy w kontekście sytuacyjnym.

Co to znaczy BTW?

BTW  to z ang. By The Way, czyli Przy okazji. Jeśli chcemy opowiedzieć o czymś nowym, nawiązując do trwającego wątku, skrót BTW będzie idealnym wprowadzeniem. Np. Uwielbiam wakacje nad morzem. Chcę w lipcu jechać do Trójmiasta. BTW Słyszałem, że Ty tam byłeś ostatnio?

Co to znaczy IDK?

Co oznacza IDK? Skrót IDK  to z ang. I Don't Know, czyli Nie wiem. Życzymy Państwu, żebyście używali tego skrótu jak najrzadziej!

Co to znaczy OMG?

OMG to z ang. Oh My God, czyli O mój Boże. Bardzo często występujący skrót, wyraża niedowierzanie, szok, zaskoczenie, radość i złość, w zależności od sytuacji.

Słownik skrótów

Rozpoczynając rozmowę w internecie warto zapoznać się wcześniej ze słownikiem skrótów, które na pewno przydadzą się w każdej rozmowie:

BB - z ang. Bye Bye, czyli Papa. Skrót skutecznie rywalizuje w kategorii pożegnań z Papatkami, Narkami czy CYA (See You - do zobaczenia). Internauci lubią żegnać się krótko i oryginalnie, dlatego lepiej przygotować się na różne nietypowe warianty.

THX - z ang. Thanks, czyli Dzięki. Akronim ten występuje raczej częściej niż swojskie DZ czy alternatywne TY (również o pochodzeniu z języka angielskiego). Wyraża podziękowanie za drobną pomoc.

ZW - czyli Zaraz wracam. Jest oczywiście odpowiednik angielski - BRB (Od Be Right Back), ale w Polsce stosowany rzadziej. Gdy ktoś pilnie przerywa rozmowę lub grę na kilka chwil, w ten sposób uprzedza o tym osoby, z którymi się kontaktuje. Czasem określa dodatkowo czas powrotu, np. ZW 2 min, dzięki czemu nie zmusza ich do bezczynnego czekania.

SRY (SR) - z ang. Sorry, czyli Przepraszam.

PLS - z ang. Please, czyli Proszę.

Co oznacza NWM?  Nie wiem - skrót używany najczęściej w wiadomościach.

Komunikatory internetowe

Najczęściej ze skrótów internetowych korzysta się podczas rozmów online. Najpopularniejsze komunikatory to:

  • FB - Facebook, najpopularniejszy serwis społecznościowy na świecie. Facebook zastępuje komunikatory internetowe, pocztę mailową, a nawet inne strony internetowe, jednak na Facebooku trzeba dbać o swoją prywatność.
  • GG - skrót od nazwy najpopularniejszego kiedyś komunikatora internetowego w Polsce, czyli Gadu-Gadu. Jeszcze kilka lat temu odpowiedź na pytanie Masz GG? była oczywista. Ostatnio jednak na GG pozostali nieliczni, a większość użytkowników na co dzień korzysta z Facebooka. Skrót GG ma jeszcze jedno znaczenie, pochodzące oczywiście z języka angielskiego - Good Game, czyli Dobra gra. GG na końcu gry wyraża szacunek dla pozostałych graczy i ich walki.

Czytaj także: 


Czy spotkali się Państwo z jeszcze jakimiś internetowymi skrótami? Napiszcie w komentarzach!

Więcej z kategorii Nowe technologie
Przeczytaj artykuł
Już co trzeci senior robi zakupy przez Internet
Przeczytaj artykuł
Internet przyśpiesza! Jak zmieniała się prędkość internetu w Polsce?
Przeczytaj artykuł
Jak płacić rachunki przez Internet? Karta, czy przelew?
Powiązane artykuły
Nowe technologie dają seniorom… szczęście!
Facebook prawdę ci powie?
Seniorzy uczą dzieci programowania!
Internet bez tajemnic: selfie

Reklama


Darmowe badanie słuchu!
Umów badanie online