Skróty internetowe - co to jest?
Skrót internetowy użyty w czasie rozmowy online pozwala przede wszystkim zaoszczędzić czas i przyspieszyć wymianę komunikatów. Skróty zastępują wyrazy, wyrażenia, a czasem nawet całe zdania, ale nie tylko. Dzięki nim w prosty sposób możemy także wyrażać nasze emocje i odczucia np. śmiech, gniew czy strach, w sytuacji kiedy druga strona nas nie widzi.
Choć zazwyczaj używane przez młodzież, nie są zarezerwowane wyłącznie dla niej. Dzięki nim piszemy krócej i szybciej, a co za tym idzie także porozumiewamy się szybciej. Pod warunkiem, że druga strona zna rozwinięcie skrótu, aby więc uniknąć niezręcznych sytuacji wyjaśniamy znaczenie najpopularniejszych skrótów internetowych.
Najczęściej używane polskie skróty internetowe
- skrót OCB - dosłownie O co biega. Przykład użycia: Nie ogarniam OCB, czyli "Nie rozumiem, o co chodzi". Skrót stosowany raczej w slangu.
- skrót SPX - czyta się Spoks, czyli "Spoko". Najczęściej wyraża zgodę, używane wtedy wymiennie z OK, często jest też alternatywą dla "nie ma problemu". Przykład użycia: - Wielkie dzięki za wsparcie; - SPX, daj znać, jeśli jeszcze czegoś będziesz potrzebować.
- skrót PZDR - prosty zapis wyrazu Pozdrowienia skrót KC - kocham Cię.
Internetowe skróty angielskie
Warto wiedzieć, że chociaż większość internetowych skrótów pochodzi z języka angielskiego, niemal równie powszechne są wśród polskich użytkowników sieci. Wiele z nich pojawia się nie tylko w rozmowach, ale także w memach, czyli najprościej mówiąc obrazkach ze śmiesznymi komentarzami, publikowanymi w internecie
4U - z ang. For You, czyli dla Ciebie
AFK - z ang. Away From Keyboard, co znaczy Z dala od klawiatury. Jeśli ktoś ustawia sobie taki status w komunikatorze internetowym, to znaczy, że nawet jeśli jest zalogowany, to nie korzysta właśnie z komputera.
FAQ - z ang. Frequently Asked Questions, co znaczy Najczęściej zadawane pytania. Działy FAQ pojawiają się na różnych stronach internetowych, w programach czy grach. Jeśli coś pozostaje niejasne, istnieje duże prawdopodobieństwo, że lektura działu FAQ rozwiąże wątpliwości. Nie wypada wysyłać maila z pytaniem lub dzwonić do kogoś, jeśli nie zajrzy się do działu FAQ, który dana firma udostępnia.
GL - z ang. Good Luck, czyli Powodzenia. Stosowane na pożegnanie lub na początku gry.
ILY (ILU) - z ang. I Love You, czyli Kocham Cię. Jego polskim odpowiednikiem jest KC, o którym pisaliśmy wyżej. Takie wyznanie można oczywiście uzupełnić symbolicznym serduszkiem <3, stworzonym ze znak nierówności "mniejsze niż - <, oraz cyfry trzy - 3.
KK - OK, wyraża zgodę.
LOL - z ang. Laughing Out Loud, czyli Śmiać się głośno. Używany, kiedy chcemy wyrazić śmiech lub rozbawienie.
N1 - z ang. Nice One, czyli Niezły. W ten sposób można wyrazić podziw dla czyjegoś pomysłu, pracy czy posunięcia w grze.
NP - z ang. No Problem, czyli Nie ma problemu. Idealna odpowiedź na AFK.
NVM - z ang. Never Mind, co znaczy Nieważne, Zapomnij o tym. Można tak napisać, gdy nie chce się dłużej rozmawiać na jakiś temat.
ROTFL - z ang. Rolling On The Floor Laughing, czyli Tarzam się po podłodze ze śmiechu. Skrót stosowany, gdy zobaczy się coś wyjątkowo śmiesznego. Można czasem stosować zamiennie z LOL, ale ROTFL ma mocniejszy wydźwięk. Synonimem dla niego jest jeszcze LMAO.
IMHO - z ang. In My Humble Opinion (czasem po prostu IMO), co dosłownie znaczy Moim skromnym zdaniem. Ten czteroliterowy skrót w szybkiej komunikacji zastępuje wyrażenia Myślę, że, Uważam, że, Moim zdaniem.
Skróty internetowe - slang angielski
Wiele z tych skrótów zaczyna przenikać do języka i jest używanych w codziennym slangu, nawet jeśli są to angielskie skróty. Skróty po angielsku:
WTF - z ang. What The Fuck, czyli Co to, k***, jest?. Chociaż znaczenie akronimu jest wulgarne, również powszechnie się z nim możemy spotkać. Stosuje się go w negatywnym kontekście - rozczarowania, szoku, złości, niezrozumienia.
ASAP - z ang. As Soon As Possible, czyli Tak szybko jak to możliwe. Ludzie potrzebują informacji ASAP, grafiki ASAP czy pomocy ASAP. Skrót zdobył szczególną popularność w biznesie - zapewne jako urealniona i skrócona wersja starego, dobrego Na wczoraj.
DIY - z ang. Do It Yourself, czyli Zrób to sam. Skrót najczęściej dotyczy majsterkowania i rękodzieła. Jest bardzo powszechny, nawet w sklepach stacjonarnych znaleźć można obecnie np. Zestawy DIY.
Co oznacza ILY? I Love You, czyli Kocham Cię.
Co oznacza BRB? Be right back - z angielskiego zaraz wracam.
xD co znaczy?
xD - Co oznacza skrót xD? To symbol nawiązujący do emotikon to roześmiana buzia z zaciśniętymi oczami. Prawdopodobnie najczęściej używany symbol w rozmowach młodzieży, oznaczający coś śmiesznego, dziwnego i głupiego.
Co to znaczy LOL?
Skrót LOL to obecnie najpopularniejszy skrót internetowy, używany głównie przez młodzież, który wszedł już nawet do rozmów odbywanych bezpośrednio.
LOL - z ang. Laughing Out Loud, czyli Głośno się śmiać. Jeden z najpopularniejszych akronimów w Internecie. Stosowany jest zarówno, gdy coś rozbawi, jak również gdy coś jest tak absurdalne, że tylko uśmiech i LOL mogą być adekwatną odpowiedzią. Warto ponadto wiedzieć, że LOL jest również skrótem popularnej gry Leage of Legends. Znaczenie rozpoznać należy w kontekście sytuacyjnym.
Co to znaczy BTW?
BTW to z ang. By The Way, czyli Przy okazji. Jeśli chcemy opowiedzieć o czymś nowym, nawiązując do trwającego wątku, skrót BTW będzie idealnym wprowadzeniem. Np. Uwielbiam wakacje nad morzem. Chcę w lipcu jechać do Trójmiasta. BTW Słyszałem, że Ty tam byłeś ostatnio?
Co to znaczy IDK?
Co oznacza IDK? Skrót IDK to z ang. I Don't Know, czyli Nie wiem. Życzymy Państwu, żebyście używali tego skrótu jak najrzadziej!
Co to znaczy OMG?
OMG to z ang. Oh My God, czyli O mój Boże. Bardzo często występujący skrót, wyraża niedowierzanie, szok, zaskoczenie, radość i złość, w zależności od sytuacji.
Słownik skrótów
Rozpoczynając rozmowę w internecie warto zapoznać się wcześniej ze słownikiem skrótów, które na pewno przydadzą się w każdej rozmowie:
BB - z ang. Bye Bye, czyli Papa. Skrót skutecznie rywalizuje w kategorii pożegnań z Papatkami, Narkami czy CYA (See You - do zobaczenia). Internauci lubią żegnać się krótko i oryginalnie, dlatego lepiej przygotować się na różne nietypowe warianty.
THX - z ang. Thanks, czyli Dzięki. Akronim ten występuje raczej częściej niż swojskie DZ czy alternatywne TY (również o pochodzeniu z języka angielskiego). Wyraża podziękowanie za drobną pomoc.
ZW - czyli Zaraz wracam. Jest oczywiście odpowiednik angielski - BRB (Od Be Right Back), ale w Polsce stosowany rzadziej. Gdy ktoś pilnie przerywa rozmowę lub grę na kilka chwil, w ten sposób uprzedza o tym osoby, z którymi się kontaktuje. Czasem określa dodatkowo czas powrotu, np. ZW 2 min, dzięki czemu nie zmusza ich do bezczynnego czekania.
SRY (SR) - z ang. Sorry, czyli Przepraszam.
PLS - z ang. Please, czyli Proszę.
Co oznacza NWM? Nie wiem - skrót używany najczęściej w wiadomościach.
Komunikatory internetowe
Najczęściej ze skrótów internetowych korzysta się podczas rozmów online. Najpopularniejsze komunikatory to:
- FB - Facebook, najpopularniejszy serwis społecznościowy na świecie. Facebook zastępuje komunikatory internetowe, pocztę mailową, a nawet inne strony internetowe, jednak na Facebooku trzeba dbać o swoją prywatność.
- GG - skrót od nazwy najpopularniejszego kiedyś komunikatora internetowego w Polsce, czyli Gadu-Gadu. Jeszcze kilka lat temu odpowiedź na pytanie Masz GG? była oczywista. Ostatnio jednak na GG pozostali nieliczni, a większość użytkowników na co dzień korzysta z Facebooka. Skrót GG ma jeszcze jedno znaczenie, pochodzące oczywiście z języka angielskiego - Good Game, czyli Dobra gra. GG na końcu gry wyraża szacunek dla pozostałych graczy i ich walki.
Czytaj także:
Czy spotkali się Państwo z jeszcze jakimiś internetowymi skrótami? Napiszcie w komentarzach!