Internet bez tajemnic: selfie

Selfie, czyli popularnie nazywane „zdjęcie robione z ręki” robi w sieci zawrotną karierę. Codziennie do Internetu trafiają aż 93 miliony „fotek z rąsi”. W sieci pojawiają się coraz to nowe porady, jak robić selfie, by wyglądać na nim korzystnie. Skąd wziął się ten fenomen?

Moda na selfie pojawiła się wraz z rosnącą popularnością mediów społecznościowych. Coraz nowocześniejsze smartfony wyposażone są w specjalne aplikacje do robienia selfie i szybkiej obróbki zdjęć. W kilka sekund można selfie ładnie wykadrować, wyostrzyć lub rozmyć, podkręcić kolory lub nałożyć specjalny filtr. Jak wskazuje badanie „Zoom na Polaków – foto-trendy 2016”, selfie znajduje się w czołówce najczęściej publikowanych w sieci typów zdjęć. Jakie wydarzenie zapoczątkowało ten trend?

Czytaj też: Co to jest Snapchat i co to znaczy snapować?

Selfie rodem z Australii

Po raz pierwszy słowo „selfie” wypowiedziano, a najpierw napisano w 2002 roku. Na australijskim forum internetowym jeden z użytkowników, Nathan Hope, w poszukiwaniu porady medycznej opublikował swoje zdjęcie z rozciętą wargą i opatrzył je komentarzem „przepraszam za jakość, ale to było selfie”. Takie słowa z końcówką „-ie” są typowym dla Australijczyków zmiękczeniem, słowo „selfie” powstało spontanicznie i szybko przyjęło się w sieci. Wkrótce nowe słowo trafiło do potocznego języka, a po kilku latach znalazło swoje miejsce w słowniku. W 2013 r. Oxford Dictionary uznał „selfie” za „słowo roku”.

selfie2

Selfie dla Ciebie i dla mnie

Dziś selfie może zrobić każdy, kto ma w ręku smartfona. Powszechny dostęp do Internetu oraz pragnienie dzielenia się naszym życiem z innymi za pośrednictwem portali społecznościowych sprawiają, że popularność selfie wciąż rośnie. Jak wskazuje badanie „Zoom na Polaków”, przeprowadzone przez empikfoto.pl, selfie publikuje w sieci prawie 1/3 Polaków!

Czytaj też: Ulepszanie zdjęć - jak w prosty i darmowy sposób poprawić zdjęcia?

Na portalach społecznościowych częściej dzielimy się jedynie fotografiami rodziny. „Selfie” jest najpopularniejszym typem wykonywanych zdjęć wśród osób młodych, w wieku 18-30 lat. Według badania „Zoom na Polaków” aż 86% osób w tej grupie wiekowej robi sobie zdjęcia „z ręki”. Co ciekawe, również starsi powoli zarażają się robieniem tego typu zdjęć – 10% osób powyżej 50 lat robi sobie selfie, z czego 7% publikuje je w sieci!

A Państwo mają już sesje „selfie” za sobą?

Czytaj też: Co to jest mem internetowy?

Więcej z kategorii Internet
Jak płacić rachunki przez Internet? Karta, czy przelew?
Polecamy blogi o modzie dla 50+
Precyzyjne wyszukiwanie. 5 funkcji Google, które warto znać
Powiązane artykuły
10 przykazań bezpiecznego korzystania z Internetu
Jak legalnie oglądać filmy w Internecie?
Co to jest mem internetowy?
Internet bez tajemnic: selfie
Proste internetowe gry, które ćwiczą mózg