Internet bez tajemnic: selfie

Selfie, czyli popularnie nazywane „zdjęcie robione z ręki” robi w sieci zawrotną karierę. Codziennie do Internetu trafiają aż 93 miliony „fotek z rąsi”. W sieci pojawiają się coraz to nowe porady, jak robić selfie, by wyglądać na nim korzystnie. Skąd wziął się ten fenomen?

Moda na selfie pojawiła się wraz z rosnącą popularnością mediów społecznościowych. Coraz nowocześniejsze smartfony wyposażone są w specjalne aplikacje do robienia selfie i szybkiej obróbki zdjęć. W kilka sekund można selfie ładnie wykadrować, wyostrzyć lub rozmyć, podkręcić kolory lub nałożyć specjalny filtr. Jak wskazuje badanie „Zoom na Polaków – foto-trendy 2016”, selfie znajduje się w czołówce najczęściej publikowanych w sieci typów zdjęć. Jakie wydarzenie zapoczątkowało ten trend?

Czytaj też: Co to jest Snapchat i co to znaczy snapować?

Selfie rodem z Australii

Po raz pierwszy słowo „selfie” wypowiedziano, a najpierw napisano w 2002 roku. Na australijskim forum internetowym jeden z użytkowników, Nathan Hope, w poszukiwaniu porady medycznej opublikował swoje zdjęcie z rozciętą wargą i opatrzył je komentarzem „przepraszam za jakość, ale to było selfie”. Takie słowa z końcówką „-ie” są typowym dla Australijczyków zmiękczeniem, słowo „selfie” powstało spontanicznie i szybko przyjęło się w sieci. Wkrótce nowe słowo trafiło do potocznego języka, a po kilku latach znalazło swoje miejsce w słowniku. W 2013 r. Oxford Dictionary uznał „selfie” za „słowo roku”.

selfie2

Selfie dla Ciebie i dla mnie

Dziś selfie może zrobić każdy, kto ma w ręku smartfona. Powszechny dostęp do Internetu oraz pragnienie dzielenia się naszym życiem z innymi za pośrednictwem portali społecznościowych sprawiają, że popularność selfie wciąż rośnie. Jak wskazuje badanie „Zoom na Polaków”, przeprowadzone przez empikfoto.pl, selfie publikuje w sieci prawie 1/3 Polaków!

Czytaj też: Ulepszanie zdjęć - jak w prosty i darmowy sposób poprawić zdjęcia?

Na portalach społecznościowych częściej dzielimy się jedynie fotografiami rodziny. „Selfie” jest najpopularniejszym typem wykonywanych zdjęć wśród osób młodych, w wieku 18-30 lat. Według badania „Zoom na Polaków” aż 86% osób w tej grupie wiekowej robi sobie zdjęcia „z ręki”. Co ciekawe, również starsi powoli zarażają się robieniem tego typu zdjęć – 10% osób powyżej 50 lat robi sobie selfie, z czego 7% publikuje je w sieci!

A Państwo mają już sesje „selfie” za sobą?

Czytaj też: Co to jest mem internetowy?

Więcej z kategorii Nowe technologie
Przeczytaj artykuł
Jak sprawdzić kto do Ciebie dzwonił?
Jak sprawdzić kto do Ciebie dzwonił?
Przeczytaj artykuł
Jaki rodzaj etui na telefon powinien wybrać senior?
Etui na telefon dla seniora
Przeczytaj artykuł
Ciekawe aplikacje mobilne dla seniorów
Smartfon
Powiązane artykuły
Telefon dla seniora – na co należy zwrócić uwagę
Internet przyśpiesza! Jak zmieniała się prędkość internetu w Polsce?
Jak płacić rachunki przez Internet? Karta, czy przelew?
Seniorzy w Internecie

Reklama


Darmowe badanie słuchu!
Umów badanie online