Jak płacić rachunki przez Internet? Karta, czy przelew?

Spis treści
Dlaczego lepiej płacić za prąd przez Internet, niż na poczcie? Jak płacić rachunki przez Internet?  Co jest lepsze - przelew przez Internet, czy płatność kartą? Jak zrealizować płatność kartą przez Internet?


Prąd przez Internet - seniorzy wciąż wolą Pocztę


Z badania przeprowadzonego przez Narodowy Bank Polski wynika, że z bankowości internetowej korzysta 73 procent dorosłych Polaków. Czyli relatywnie dużo. Odsetek ten jednak dramatycznie maleje w grupie wiekowej 59+, gdzie w ten sposób ułatwia sobie życie zaledwie 29 procent osób. Po co korzystamy w bankowości internetowej? Choćby po to, żeby oszczędzać czas, nerwy i pieniądze w związku z koniecznością dokonywania opłat za prąd, gaz, telewizję i inne media.

NBP podaje, że prąd przez Internet opłaca już 58 procent Polaków (dane z końca 2016 roku) i jest to ogromny postęp, który został poczyniony w ciągu zaledwie 7 lat – jeszcze w 2009 r. tę metodę płatności wybierał zaledwie co 5 ankietowany. Jednak wśród osób powyżej 59 roku życia odsetek regulujących opłaty za prąd przez Internet wciąż wynosi zaledwie 23 procent (zdecydowanie preferowana jest wpłata gotówką na poczcie, w oddziale bankowym, lub w zakładzie energetycznym).  

Czytaj też: Seniorzy w Internecie

Jak płacić rachunki przez Internet


Dane te w sposób dobitny pokazują, że większość starszych osób wciąż woli opłacić rachunki w tradycyjny sposób – w „okienku” w gazowni, czy przelewem pocztowym. Powody są różne – najczęściej chodzi o brak konta bankowego, nieumiejętność obsługiwania konta internetowego, lęk przed utratą pieniędzy, strach przed nieznanymi rozwiązaniami. Zdarza się też, że poprzez wizyty na poczcie czy w gazowni, osoby samotne realizują się towarzysko i społecznie… Mimo to warto zachęcać do korzystania z bankowości internetowej, która pozwala dokonać każdej operacji w ciągu kilku najwyżej minut bez konieczności wychodzenia z domu. Jak płacić rachunki przez Internet? Do wyboru jest wiele opcji, z których największą popularnością cieszą się tradycyjny przelew przez Internet oraz płatność kartą - przez Internet zapłacimy dziś zarówno zwykłą kartą debetową, jak i kartą kredytową czy przedpłaconą (prepaid).

Czytaj też: Jak założyć konto internetowe w banku

Przelew przez Internet


Za czynsz, prąd, gaz, telefon komórkowy, telewizję, Internet i inne media – za to wszystko zapłacimy tradycyjnym przelewem przez Internet. Wystarczy w tym celu założyć konto w banku z możliwością internetowej obsługi – dziś to już standard. Przelew przez Internet wykonujemy samodzielnie, po uprzednim zalogowaniu się na swoje konto (co wymaga wpisania szeregu danych zabezpieczających (np. numer klienta i hasło). Aby przelać pieniądze, należy wpisać kwotę, tytuł przelewu oraz dokładne dane odbiorcy (numer konta, nazwa, adres). Operację tę można uprościć, zapisując ją jako „przelew zdefiniowany” – opłacając rachunek po raz kolejny, oszczędzimy czas na ponowne wstukiwanie danych.

Wadą tego rozwiązania jest duża liczba czynności, które należy wykonać (logowanie na konto, wpisywanie danych, podawanie specjalnego kodu jednorazowego zabezpieczającego transakcję). Problemem może być też czas realizacji przelewu – zazwyczaj pieniądze znajdą się na koncie odbiorcy dopiero następnego dnia.

Dodatkowo musimy pamiętać, że przelewy bankowe mogą być płatne. Szczegóły zawierać będzie taryfa opłat za korzystanie z konta, inna w każdym banku. Jeśli się zastanawiamy, jak płacić rachunki przez Internet, warto przestudiować pod tym kątem ofertę kilku banków. Nie mniej, niemal pewne jest, że wybierając przelew przez Internet, wyjdziemy na tym lepiej, niż płacąc prowizję na poczcie.

Obecnie wielu dostawców mediów wprowadza opcję e-płatności. Na nasze konto bankowe jesteśmy przekierowywani ze strony internetowej operatora – operacja ta wymaga jedynie zatwierdzenia gotowej i wypełnionej danymi płatności, co jest znaczną oszczędnością czasu w stosunku do zwykłego przelewu.

Czytaj: 5 praktycznych zastosować Internetu dla seniorów

Płatność kartą przez Internet


Coraz większą popularnością cieszy się inne rozwiązanie – płatność kartą przez Internet. Niegdyś czynność ta była zarezerwowana głównie dla kart kredytowych, dziś możemy ją zrealizować także za pomocą zwykłych kart debetowych, czy wychodzących z użycia kart przedpłaconych. Możliwości płatności kartą przez Internet jest bardzo wiele – również można tego dokonać za pośrednictwem internetowych biur obsługi klienta wielu dostawców mediów. Na rynku działają też firmy kompleksowo zajmujące się naszymi domowymi rachunkami, oferując możliwość szybkiego internetowego opłacenia wszystkich naszych należności za pomocą karty. Zaletą płatności kartą jest to, że zostaje ona obciążona w momencie przyjęcia operacji do realizacji, co jest istotne w przypadku transakcji wykonywanych na ostatnią chwilę.

W przypadku kart kredytowych pamiętajmy, że lepszym rozwiązaniem jest, gdy bank traktuje całą operację jako bezgotówkową – wówczas nie zostanie naliczona żadna prowizja, jeśli tylko spłacimy powstałe w ten sposób zadłużenie na karcie w ustalonym terminie bezodsetkowym (zazwyczaj mamy na to nieco ponad 50 dni).

Czytaj też: Jak kupować ubrania przez Internet
Więcej z kategorii Internet
Już co trzeci senior robi zakupy przez Internet
Internet bez tajemnic: selfie
Precyzyjne wyszukiwanie. 5 funkcji Google, które warto znać
Powiązane artykuły
Co to jest mem internetowy?
Polecamy blogi o modzie dla 50+
10 przykazań bezpiecznego korzystania z Internetu
Jak legalnie oglądać filmy w Internecie?
Proste internetowe gry, które ćwiczą mózg