Co to jest kino 3D, 4D i 5D i czym różnią się seanse filmowe?

Czasy niemych, czarno-białych filmów mamy już dawno za sobą. A wyjście do kina to jedna z lepszych rozrywek. Jednak w dzisiejszych czasach idąc na film możemy wybrać, w jakim obrazie będzie wyświetlany. Kino 3D to już żadna nowość. Teraz triumfy święcą kino 4D albo nawet 5D. Co to znaczy?
Spis treści

Reklama

Kino i filmy

Towarzyszący seansom pianista odszedł do lamusa, zastąpiony ścieżką dźwiękową, wraz z którą na ekrany wstąpiła cała gama kolorów. Zmienił się też stosunek do ruchomych obrazów – nikt już nie zrywa się z krzesła na widok nadjeżdżającego w filmie pociągu ani nie uchyla się przed nadlatującymi ptakami…
Ale czy na pewno?

Umów się na bezpłatne badanie słuchu! Kliknij tutaj

Kino 3D

Postęp technologiczny zakradł się także na sale kinowe, gdzie od jakiegoś czasu ogromną atrakcję stanowią filmy 3D. Pierwsze seanse tego typu obejmowały filmy:

 • przyrodnicze
 • edukacyjne
 • o kosmosie,
 •  przygodowe (krótkie)
 • dla dzieci.

Z czasem technika trójwymiarowych obrazów stała się tak popularna, że zaczęto nią wzbogacać pełnometrażowe, kasowe produkcje – głównie:

 • thrillery,
 • horrory, s
 • cience-fiction,
 • filmy akcj,
 • animowane.

Zdaniem kinomaniaków za arcydzieło w tej dziedzinie uważa się długo oczekiwany film Avatar, Jamesa Camerona.

Reklama

Kino trójwymiarowe

Czym różni się film 3D od zwykłej projekcji? Przy wejściu do sali otrzymujemy specjalne okulary 3D, które umożliwiają dostrzeżenie „przestrzennego obrazu”. Zakładamy je na nos zwykle po bloku reklamowym – tuż przed rozpoczęciem filmu – i od tego momentu możemy doświadczać magii trójwymiaru. Ekran nabiera wówczas głębi, a niektóre elementy obrazu zbliżają się do widza – są tak blisko, że niemal można ich dotknąć! Jest to oczywiście złudzenie, niemniej bardzo ekscytujące.

Kino 4D

Oprócz trójwymiarowego obrazu i okularów, w kinach 4D na widza czeka szereg dodatkowych efektów specjalnych. Niezwykłe doznania umożliwiają tzw. inteligentne krzesła, które w trakcie seansu mogą drżeć, zapadać się, wysuwać na przód i kołysać. Dzięki mechanizmom i otworom siedzenia zaskakują widzów także innymi efektami, m.in.:

 

 

 • powiewami wiatru,
 • kropelkami deszczu,
 • dotykiem w okolicach kostek lub łydek.

Zwykle kino 4D występuje w lunaparkach i oferują krótkometrażowe produkcje skoncentrowane na dostarczeniu jak największej ilości efektów specjalnych. Emocja towarzyszące filmom 4D to już nie to samo co oglądanie filmu online w domowym zaciszu.

Reklama

Kino 5D

Jeszcze więcej doznań, zmienny repertuar i dłuższe seanse? To filmy 5D! Nic prostszego, wystarczy wybrać się do sieci o nazwie „Kino 5D Extreme”! Zlokalizowane zwykle w centrach rozrywkowo-handlowych stacjonarne kino 5D określa się mianem symulatorów rzeczywistości. Oprócz trójwymiarowego obrazu i efektów związanych z „inteligentnymi krzesłami” na sali możemy spodziewać się zjawisk fizycznych i atmosferycznych stymulujących wszystkie zmysły prócz smaku. Dzięki technologiom zastosowanym w kinach 5D w trakcie sensu poczujemy np. zapach lasu, a nad widownią zawiśnie najprawdziwsza mgła! A wszystko po to, byśmy mogli poczuć się jak uczestnicy prezentowanej na ekranie przygody.


Czytaj też:

Coraz więcej seniorów korzysta z Internetu

Umiejętności, które rozwiniesz dzięki Internetowi

Nadwzroczność – na czym to polega?

Jak zostać aktorką w wieku 65 lat?

 

 

 

   
 •  

 

Więcej z kategorii Kultura
Przeczytaj artykuł
Elektryczne szczoteczki do zębów - dlaczego są lepsze od zwykłych?
Elektryczne szczoteczki do zębów
Przeczytaj artykuł
Ekspres przelewowy czy ciśnieniowy? Który wybrać?
Ekspres cisnieniowy czy przelewowy
Przeczytaj artykuł
Dlaczego inwestycja w używane książki jest opłacalna?
Używane książki
Powiązane artykuły
Piosenki na 50. rocznicę ślubu. Sprawdź, jakie utwory wybrać
Najlepsze polskie komedie lat 70., które bawią do łez
Telefon dla wnuka - jaki model wybrać?
Za co kochamy Danutę Szaflarską?

Reklama


Darmowe badanie słuchu!
Umów badanie online