Paradontoza: choroba dziąseł i przyzębia - objawy i leczenie

Paradontoza to choroba spowodowana przez zapalenie dziąseł. Jest niebezpieczna, gdyż początkowo może nie dawać objawów, a nawet jeśli pojawią się symptomy, takie jak m.in. ból dziąsła, czy nadwrażliwość zębów, pacjenci często je ignorują. Zapalenie przyzębia może doprowadzić nawet do wypadania zębów.
Spis treści

Paradontoza – czym jest?

Paradontoza to choroba przyzębia, dlatego bywa nazywana przyzębicą.

Zapalenie dziąseł początkowo może przebiegać bezobjawowo. Jednak już pierwsze symptomy, takie jak m.in. krwawiące dziąsła podczas mycia zębów, nadwrażliwość na zmianę temperatur, czy bolesność dziąseł powinny wymóc na pacjencie pojawienie się w gabinecie dentystycznym. Zignorowane schorzenie może doprowadzić nawet do utraty zębów.

Paradontozę wywołuje gromadzenie się kamienia nazębnego, którego pojawienie poprzedza płytka nazębna zasiedlająca zęby, zwłaszcza przy dziąsłach. Kamień nazębny stanowi z kolei siedlisko bakterii, które przyczyniają się do powstania procesu zapalnego. Ten, kiedy jest nieleczony, osłabia kość zęba, doprowadzając do poluzowania się zębów, a w konsekwencji, do ich wypadania.

Zobacz też: Zapalenie jamy ustnej – choroby, objawy, leczenie i domowe sposoby

Jakie są przyczyny paradontozy?

Przyczyny paradontozy mogą wynikać z niewłaściwej higieny jamy ustnej, nieprawidłowo przebiegającego leczenia zębów (np. źle dopasowane protezy, czy nieprawidłowo założone wypełnienia), nieodpowiedniej diety, a także występowania niektórych chorób, takich jak próchnica zębów, cukrzyca, schorzenia hormonalne, białaczka, AIDS.

Ponadto za stan zapalny dziąsła odpowiada palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, a także przyjmowanie niektórych leków (takich jak m.in. preparaty przeciwpadaczkowe, obniżające ciśnienie tętnicze krwi albo immunosupresyjne).

Poza tym paradontozie sprzyja nieprawidłowy zgryz (w tym krzywe zęby i przerwy między zębami), oraz bycie w ciąży.

Czynniki genetyczne oraz słaby system odpornościowy także zwiększają podatność na zachorowanie na zapalenie przyzębia.

Sprawdź: Mostek zębowy – most protetyczny: opinie, rodzaje, ile kosztuje?

Paradontoza – objawy

Ważne jest aby odpowiednio i szybko zareagować kiedy w jamie ustnej zagości paradontoza. Objawy tej choroby są następujące:


  • ból dziąsła (z reguły bolesność dziąseł odczuwana jest przez pacjenta zbiorczo i dotyczy całej górnej lub dolnej szczęki lub ogólnie jamy ustnej);
  • krwawiące dziąsła (zauważane podczas szczotkowania zębów oraz jedzenia ale też występujące samoistnie, może nawet dojść do sytuacji, że krwawienie z dziąseł będzie na tyle zaawansowane, że chory będzie czuł krew w ustach);
  • nadwrażliwość zębów (nieprzyjemne, nagłe wrażenie jakby kłucia odczuwane po spożyciu potraw, bądź trunków o skrajnych temperaturach: bardzo zimnych lub gorących);
  • zaczerwienienie oraz obrzmiałość dziąseł;
  • zmiana koloru dziąsła (osad kamienny jest dość miękki i ma barwę biało-żółtą);
  • odkryte szyjki zębowe (ten proces odpowiedzialny jest za wrażliwość zębów na zmianę temperatury w ustach ale też na kwaśny smak);
  • rozchwianie zębów;
  • nieprzyjemny zapach z ust;
  • ropna wydzielina.


Powyższe objawy paradontozy nie powinny być lekceważone, a każdorazowo zgłaszane stomatologowi.

Przeczytaj: Sztuczne zęby – sztuczna szczęka na stałe

Parodontoza - leczenia

Kiedy u pacjenta została zdiagnozowana paradontoza, „jak leczyć tę chorobę” – takie  pytanie pojawia się automatycznie w jego głowie. Sposób leczenia paradontozy zależy od takich czynników jak m.in. postęp choroby, stan zdrowia pacjenta oraz jego wiek.

Podstawowe leki na paradontozę to między innymi preparaty zawierające białka szkliwa i stymulujące rekonstrukcję tkanek. Poza tym stosuje się antybiotyki (w tabletkach, bądź maściach).

Leczenie paradontozy w początkowym stadium schorzenia może polegać jedynie na instruktażu prawidłowego szczotkowania zębów (wykonanym przez stomatologa), oczyszczenia szczelin między zębami oraz oczyszczenia całej jamy ustnej. Służy temu używanie miękkiej szczoteczki do zębów oraz stosowanie płukanek ziołowych.

Zazwyczaj jednak lekarz stara się usunąć zalegającą płytkę nazębną lub kamień nazębny, jeśli już powstał. Następnie poleruje płytkę nazębną i zabezpiecza ją przed powtórnym osadzeniem się kamienia.

Jak leczyć paradontozę, kiedy choroba jest już zaawansowana? W tym celu wykorzystuje się np. laseroterapię, czy chirurgię (korzystając z takich zabiegów jak gingivektomia, kiretaż, czy korekty dziąsła i kości).

Zobacz: Proteza zębowa - refundacja, reklamacja, jak długo się czeka?

Paradontoza – profilaktyka

Podobnie jak w przypadku innych schorzeń, także w sytuacji zapalenia dziąseł istotna jest profilaktyka, opierająca się na prawidłowej higienie jamy ustnej.

Właściwe mycie zębów stanowi filar tego zagadnienia. Szczoteczka do zębów z miękkim włosiem, dobra pasta do zębów na paradontozę, stosowanie nici dentystycznej (choć raz dziennie, najlepiej popołudniu lub wieczorem), używanie płynów do płukania jamy ustnej – to absolutna podstawa profilaktycznego podejścia do paradontozy.

Trzykrotnie w ciągu dnia (a minimum dwukrotnie) należy starannie szczotkować zęby ruchami kolisto-wymiatającymi.

Dodatkowo bardzo ważne są regularne wizyty u dentysty, aby w porę dostrzec ewentualny problem z dziąsłami.

Można też zaopatrzyć się w irygator, który pomoże w dokładnym usuwaniu nieczystości, zalegowin i bakterii w jamie ustnej, a także zapobiegnie tworzeniu się płytki nazębnej.

Niebagatelne znaczenie działające przeciwko paradontozie przypisuje się również diecie bogatej w witaminę C, białka oraz węglowodany.

To może cię zainteresować: Szczoteczka do protez, pasta, tabletki i domowe sposoby na czyszczenie protezy

 

Więcej z kategorii Choroby
Czy zły cholesterol może być przyczyną wczesnego Alzheimera?
Młoda kobieta pocieszająca starszą kobietę
Choroba Alzheimera – jak rozwija się demencja?
Zaburzenia i choroby słuchu - przyczyny, objawy i leczenie
Powiązane artykuły
Skala Norton - ocena stopnia odleżyn. Tabela skali
Skala Barthel - czym jest? Klasyfikacja pacjenta
Lek a suplement - czym się różnią?
Dalekowzroczność - na czym polega? Okulary dalekowidza
Ubytek słuchu - w decybelach, renta, odszkodowanie