Protezy zębowe – rodzaje: częściowa, na zatrzaskach, na stałe

Protezy zębowe dostępne na rynku dentystycznym uzupełniają braki w uzębieniu. Występują w wielu rodzajach, m.in. jako protezy zębowe stałe, czy protezy ruchome. Najlepiej dobrać je pod okiem specjalisty protetyka uwzględniając swój komfort oraz możliwości finansowe, gdyż ceny protez zębowych są dość wysokie.
Spis treści

Czym są protezy zębowe?

Protezy zębowe zastępują utracone uzębienie. Niekiedy w szczęce brakuje kilku zębów, czasem ubytek jest całościowy i dotyczy braku wszystkich zębów.

Nie powinno się bagatelizować utraty stałego zęba, gdyż każdy ubytek może powodować przemieszczanie, przeciążenie i wysuwanie sąsiadujących zębów, poza tym może rodzić nieprawidłowości związane ze zgryzem, a nawet wypadanie zębów. Oprócz problemów z uzębieniem dochodzą kłopoty z wymową (seplenienie i niewyraźna mowa), a także trudności pokarmowe (spowodowane tym, że do żołądka trafiają niedokładnie pogryzione kawałki jedzenia, które organizmowi trudno strawić).

Występują dwa rodzaje protez zębowych:

 

  • protezy zębowe stałe (wśród których można wymienić wkłady koronkowe, licówki i most protetyczny);
  • protezy ruchome.

Protezy ruchome można podzielić natomiast na całkowite oraz częściowe. Proteza całkowita zastępuje wszystkie utracone zęby (poprzez zamocowanie tzw. sztucznej szczęki lub implantów), natomiast proteza częściowa uzupełnia kilka ubytków. Tę ostatnią można spotkać w postaci protezy szkieletowej, nakładowej bądź zaczepowej.


Proteza stała

Protezy zębowe stałe w wersji najprostszej to koronki zębowe. Odbudowują one koronę zęba, a nawet mogą „udawać” zwykłą plombę. Inny rodzaj protezy stałej stanowią licówki, czyli specjalne nakładki, które dokładnie oblepiają zewnętrzną część zęba poprawiając przy okazji jego barwę i wygląd.

Najbardziej kosztownym ale też uważanym za najsolidniejszy typ stałej protezy jest most protetyczny. Jego podstawę mogą wyznaczać własne zęby lub implanty. Ten sposób mocowania protezy można wykonać na jednym lub kilku zębach.

Proteza ruchoma całkowita

Proteza ruchoma może być całkowita lub częściowa. Najczęściej stosowana jest proteza akrylowa całkowita, czyli sztuczne zęby. Niestety, trudno się do niej przyzwyczaić, bo sprawia problemy z jedzeniem, mówieniem i dyskomfortem użytkowania. Często obluzowuje się, przemieszcza, rysuje podniebienie, itp., co rodzi uczucie wstydu i zażenowania u osoby noszącej taką protezę. Dodatkowo, trzeba ją wymieniać co kilka lat.

Innym, kosztowniejszym lecz wygodniejszym sposobem montowania protezy ruchomej jest proteza na implantach. Taka proteza potrzebuje dwóch implantów przytwierdzonych do żuchwy, a czterech – do szczęki. Implanty zapewniają bezbolesne i bezpieczne przeżuwanie, a także nie dopuszczają do zaniku kości zębowych.

Proteza ruchoma częściowa

Proteza ruchoma częściowa jest spotykana pod trzema postaciami:


  • szczękowej,
  • nakładowej,
  • nakładowej typu overdenture.

Kiedy w uzębieniu znajduje się kilka luk, warto je wypełnić np. protezą szczękową lub nakładową. Oba typy protetyczne bazują na własnych zębach oraz korzeniach pacjenta, co zapewnia posługiwanie się „nowymi” zębami jak swoimi.

Konstrukcja protezy szczękowej jest metalowa, przez co solidna i pewna w przypadku gryzienia twardych pokarmów, itp.

Proteza nakładowa overdenture stosowana jest w przypadku słabych korzeni lub niewielkiej ich ilości. Wykorzystuje się tutaj korzenie zębów pacjenta przy użyciu specjalnych zaczepów całkowicie odbudowując łuk zębowy.

Ceny protez zębowych

Ceny protez zębowych są zróżnicowane i zależą od rodzaju protezy (na stałe czy ruchome), jej jakości, ale także od stanu uzębienia pacjenta oraz od ilości wstawianych zębów.

Przedział cenowy waha się od około 200 zł do kilku czy nawet kilkunastu tysięcy złotych. Do tego należy doliczyć opłatę za wizytę, spotkania kontrolne, specjalistyczne pasty do zębów, kleje do protez, środki do ich czyszczenia, itp.

Średnio za „koronkę” zapłacimy od 200 do 1500 zł, a na most protetyczny wydamy mniej więcej 700 zł (liczone od zęba).

Warto zatem dbać o higienę jamy ustnej od najmłodszych lat by nie dopuścić do sytuacji, w której proteza zębowa okaże się niezbędna.

Jak dbać o protezy zębowe?

O dłuższą żywotność protezy zębowej należy starannie zabiegać stosując takie zabiegi higieniczne jak dokładne czyszczenie protezy po każdym posiłku specjalną pastą o działaniu antybakteryjnym. Ponadto każdorazowo po takim zabiegu należy dokładnie wypłukać protezę pod ciepłą, lecz nie gorącą wodą. Na noc najlepiej wyjmować protezę. Można także dwa razy w miesiącu dezynfekować protezę w specjalnym, przeznaczonym do tego celu płynie.

 

Czytaj również
Więcej z kategorii Stomatologia i protetyka
Proteza zębowa - refundacja, reklamacja, jak długo się czeka?
Sztuczne zęby – sztuczna szczęka na stałe
Protezy zębowe – rodzaje: częściowa, na zatrzaskach, na stałe
Powiązane artykuły
Proteza elastyczna – całkowita, acetalowa, hybrydowa
Uśmiech z widocznym ubytkiem zęba
Ile kosztuje wstawienie zęba? Jedynki i reszty zębów
Proteza nylonowa – wady i zalety protezy nylonowej
Mostek zębowy – most protetyczny: opinie, rodzaje, ile kosztuje?
Proteza acetalowa – wady i zalety protezy acetalowej