Proteza zębowa - refundacja, reklamacja, jak długo się czeka?

Czy proteza zębowa jest refundowana przez NFZ? Niektóre są, jednak dotyczy to tylko ruchomych protez akrylowych oraz wyłącznie tych pacjentów, którzy nie mają co najmniej pięciu zębów w jednym łuku zębowym albo są całkowicie bezzębni. Protezę, także tę finansowaną przez fundusz, można reklamować. Długość oczekiwania na nowe, sztuczne zęby zależy m.in. od tego czy pacjent nabywa ją prywatnie czy przez NFZ
Spis treści

Cena protezy zębowej

Ceny protez zębowych są uzależnione od materiału, z którego zostały wykonane.

Do najtańszych sztucznych szczęk należą protezy akrylowe. Ich koszt waha się między 600 zł a 1200 zł za górną lub dolną szczękę (jeśli pacjent potrzebuje wypełnić sztucznymi zębami całą jamę ustną, musi podwoić ten koszt). Wydatki poniesione na ten rodzaj uzupełnienia protetycznego można jednak odzyskać z Narodowego Funduszu Zdrowia, przy spełnieniu kilku warunków (opisujemy je poniżej). Niestety, proteza akrylowa jest:

 • niewygodna,
 • ciężka,
 • widoczna,
 • trudno się do niej przyzwyczaić.

W dodatku jej przyczepność do szczęki pozostawia wiele do życzenia.
Z pewnością dużo lepszą renomą cieszy się proteza szkieletowa. Cena takich sztucznych zębów wynosi od około 1200 zł wzwyż (do nawet 3000 zł). Wysokość należności warunkują takie czynniki jak m.in.:

 • renoma gabinetu dentystycznego,
 • doświadczenie lekarza,
 • wielkość miejscowości, w której wykonuje się usługę.

Protezę szkieletową wyróżnia:

 • estetyczny wygląd,
 • lepsze dopasowanie do szczęki pacjenta,
 • dużo mniejsze ryzyko wypadnięcia lub przesunięcia się protezy niż to jest w przypadku protez akrylowych.

Warunkiem jej założenia jest posiadanie własnych zębów. Jeszcze innym rozwiązaniem są protezy nakładkowe (zwane overdenture), które wypełniają ubytki bazując na korzeniach zębów lub na implantach. Ich estetyka oraz dopasowanie do szczęki pacjenta są na bardzo wysokim poziomie. Stąd cena także jest wygórowana. Za protezę overdenture trzeba zapłacić od 1500 zł do około 3500 zł. Protezy szkieletowe oraz nakładkowe nie są refundowane przez NFZ.

Proteza zębowa na NFZ (refundacja)

Proteza zębowa na NFZ obejmuje najtańsze i cieszące się najgorszą opinią sztuczne zęby. Mowa o ruchomej protezie akrylowej. Częściowa proteza akrylowa przysługuje pacjentom, którzy mają od 5 do 8 braków w uzębieniu. Można ją wymieniać na nowy egzemplarz po upływie pięciu lat. Całkowita proteza akrylowa refundowana przez NFZ należy się osobie, która w ogóle nie posiada własnych zębów. Po pięciu latach taki rodzaj uzupełnienia można wymienić na nowy. Natomiast na uzyskanie nieodpłatnej protezy akrylowej w każdym czasie mogą liczyć pacjenci leczeni onkologicznie po operacjach usunięcia guza w obrębie twarzoczaszki.

Ponadto co dwa lata NFZ refunduje naprawę protez zębowych. Niestety, refundacja protezy zębowej innego typu niż akrylowa nie wchodzi w grę. Poza tym w przypadku posiadania mniej niż pięciu ubytków, NFZ nie zwraca kosztów poniesionych na zakup protezy.

Reklamacja protezy zębowej

Jeśli pacjent nie jest zadowolony z założonego uzupełnienia, bo np.:

 • jest źle dopasowane,
 • nie mieści się w jamie ustnej,
 • źle zrobiona proteza zębowa powoduje ból podczas noszenia, który jest nie do wytrzymania,

przysługuje mu reklamacja protezy zębowej. NFZ zasięga wówczas opinii u wojewódzkiego konsultanta do spraw protetyki stomatologicznej co do złożonej przez pacjenta skargi na wykonanie protezy zębowej. Jeśli ów organ poprze zastrzeżenia pacjenta, przychodnia stomatologiczna, która wykonała protezę, będzie zmuszona zrobić ją jeszcze raz lub oddać pieniądze za protezę funduszowi.

W przypadku, gdy pacjent sam zapłacił za protezę zębową (państwo nie zwracało mu ekwiwalentu, itp.), przysługuje mu prawo do reklamacji usługi u dentysty, który protezę zakładał. W praktyce pacjent może wymagać od lekarza bezpłatnej naprawy lub wymiany uzupełnienia protetycznego w ciągu 12 miesięcy od wykonania usługi. Jeśli stomatolog nie poczuwa się do odpowiedzialności, pacjent może próbować domagać się zwrotu kosztów leczenia.

Jak długo się czeka na protezę zębową?

Jak długo czeka się na protezę zębową z NFZ a jak długo na tę wykonaną prywatnie? Na protezę zębową opłaconą z prywatnej kieszeni pacjenta czeka się do około dwóch-trzech tygodni. To czas liczony od momentu kiedy pacjent może mieć wstawione sztuczne zęby, ponieważ własne już zaleczył, czy sprostał innym oczekiwaniom protetyka.

Oczywiście zdarza się, że sztuczna szczęka jest gotowa szybciej (nawet w przeciągu kilkunastu godzin), zwłaszcza kiedy zakłada się tzw. tymczasową protezę na okres m.in. wyleczenia zębów, dziąseł lub kiedy ubytki są na tyle widoczne, że uniemożliwiałyby normalne przeżuwanie oraz funkcjonowanie społeczne.

Okres oczekiwania na protezę zębową refundowaną przez NFZ jest uzależniony od tego jaki kontrakt z funduszem ma podpisany dany gabinet, czy przychodnia stomatologiczna. Nie da się zatem podać konkretnej informacji. Pacjent powinien podzwonić, popytać i złożyć dokumenty wnioskujące o protezę zębową do tej placówki, która najbardziej mu odpowiada pod względem szybkości realizowania tej usługi, czy innych wytycznych.

 

Czy można spać w protezie zębowej?

Czy można spać z protezą zębową? Nie powinno się tego robić. Należy wyjmować ją na noc (tak by jama ustna odpoczęła przez 6-8 godzin od sztucznej szczęki). Sztuczne zęby po zdjęciu powinno się dokładnie umyć miękką szczoteczką do protez lub chociaż opłukać pod ciepłą, bieżącą wodą, a następnie starannie wysuszyć. Po tych czynnościach trzeba umieścić protezę w specjalnym, zamykanym pojemniku, przeznaczonym do przechowywania sztucznych zębów.

Zobacz: 

Autor: Olga Tomaszewska

 

Więcej z kategorii Stomatologia i protetyka
Proteza acetalowa – wady i zalety protezy acetalowej
Sztuczne zęby – sztuczna szczęka na stałe
Proteza akrylowa – całkowita, częściowa, górna i dolna
Powiązane artykuły
Protetyk używa kleju do zębów
Klej do zębów – czym przykleić sztucznego zęba? Apteka
Proteza nylonowa – wady i zalety protezy nylonowej
Proteza elastyczna – całkowita, acetalowa, hybrydowa
Mostek zębowy – most protetyczny: opinie, rodzaje, ile kosztuje?
Proteza zębowa - refundacja, reklamacja, jak długo się czeka?