Mostek zębowy – most protetyczny: opinie, rodzaje, ile kosztuje?

Mostek zębowy stanowi pomocne rozwiązanie dla osób borykających się z problemem utraconych zębów. Most porcelanowy to rodzaj stałego uzupełnienia protetycznego, z którym pacjenci kojarzą wygodę użytkowania, estetykę wyglądu oraz trwałość materiału. Ten typ „protezy” może być zbudowany z czystej porcelany, wówczas jest to mostek pełnoceramiczny, może mieć domieszkę metalu albo może być osadzony na implantach. Koszt mostu stomatologicznego jest, niestety, dość wygórowany.
Spis treści

Mostek zębowy – co to jest?

Mostek zębowy to uzupełnienie protetyczne o charakterze stałym, które wypełnia braki w uzębieniu pacjenta. Jest on zbudowany z przęsła, które zastępuje utracone zęby oraz z filarów, które stanowią własne, zdrowe zęby pacjenta lub implanty. Ta „proteza” przywiera do szczęki przez cementowanie.

Mostek na zęby może zostać zastosowany jeśli pacjent posiada własne zęby zarówno po lewej jak i prawej stronie luki. Ponadto naturalne zęby muszą być w dobrym stanie (m.in. nie mogą się ruszać).

Ten rodzaj uzupełnienia – most porcelanowy – wyróżnia się trwałością, bardzo dobrą przyczepnością, estetycznym wyglądem ale także wysoką ceną.

Poza tym założenie mostka zębowego wyklucza przesuwanie się sąsiadujących z brakami zębów naturalnych, hamuje rozwój próchnicy i chorób dziąseł, stopuje proces zaniku kości zębowych, a także zapewnia prawidłowy zgryz. Most protetyczny gwarantuje pacjentowi „normalne” rozgryzanie i żucie pokarmu oraz właściwą wymowę.

Mostek zębowy – rodzaje

W stomatologii wyróżnia się różne rodzaje mostów stomatologicznych, w zależności od tego z jakiego materiału są zrobione.

Most porcelanowy na metalu to pierwszy typ mostka zębowego. Ta metalowo-ceramiczna porcelana składa się ze stopów np. kobaltu, chromu, czy złota. Niestety, to uzupełnienie może zabarwić brzeg dziąsła, co zmniejsza walory estetyczne całej protezy zębowej. Poza tym osoby uczulone na metal nie mogą pozwolić sobie na użytkowanie tego mostka.

Most porcelanowy na cyrkonie, określany jako pełnoceramiczny, nie bazuje na metalu, a w całości składa się z porcelany. Przezierność takiego mostka jest równa przenikalności światła przez naturalnego zęba. Poza tym to uzupełnienie nie wywołuje reakcji alergicznych.

Most porcelanowy na implantach, jako ostatni rodzaj mostków protetycznych, charakteryzuje się tym, że za filary wykorzystuje się tutaj nie zęby pacjenta (których najczęściej nie ma, bądź nie nadają się do użycia jako baza), a implanty. W tym przypadku sąsiadujące z implantami zęby nie muszą być poddane szlifowaniu. Stosuje się tutaj zarówno korony porcelanowe na metalu, jak i korony porcelanowe na cyrkonie.

Mostek protetyczny – cena

Ile kosztuje most protetyczny? Niestety, nie każdego stać na posiadanie takiego rozwiązania ubytkowego w uzębieniu jak mostek zębowy. Cena tego uzupełnienia jest uzależniona od materiału, jaki zostanie wykorzystany do jego wykonania.

Za most porcelanowy na metalu trzeba zapłacić od około 4 500 zł, natomiast koszty mostu porcelanowego na cyrkonie zaczynają się od około 6 000 zł, a mogą wynieść też około 12 000 zł.

Całkowita suma leczenia i pełnej opieki protetycznej dodatkowo zwiększa wyżej przedstawione wyliczenie.

Mostek zębowy – montowanie

Po zbadaniu i ewentualnym wyleczeniu zębów pacjenta (jeśli zaistniała taka konieczność), dentysta szlifuje zęby przylegające do luk, które będą filarem dla mostka. Proces szlifowania może trwać nawet kilka tygodni, dlatego na ten okres zakłada się pacjentowi mostek tymczasowy, aby ułatwić mu odpowiednie spożywanie posiłków oraz bezstresowe funkcjonowanie społeczne.

W międzyczasie lekarz pobiera odcisk szczęki pacjenta oraz uzgadnia z nim kolor, jaki będzie miał most stomatologiczny, tak by jak najmniej, a najlepiej wcale nie różnił się od barwy naturalnych zębów.

Podczas kolejnej wizyty następuje przymiarka podbudowy mostka. Całą procedurę wieńczy zamontowanie ostatecznej wersji mostka w jamie ustnej pacjenta oraz zacementowanie go.

Mostek zębowy – wady

Mosty protetyczne oprócz niewątpliwych zalet, mają także i swoje wady. O jednej wspomniano już wcześniej – koszt tych uzupełnień stanowi nie lada wyzwanie dla portfela przeciętnego Kowalskiego.

Mostek dentystyczny posiada także kolejny mankament – ewentualne kłopoty wynikające z zabiegu szlifowania własnych zębów pacjenta. Podczas szlifowania zębów filarowych może dojść bowiem do ich uszkodzenia. Wówczas trzeba się liczyć z bólem, jaki wiąże się z leczeniem kanałowym. Ponadto mogą pojawić się ubytki tkanek filarów, co z kolei grozi leczeniem inwazyjnym.

Z całą pewnością jednak wygoda użytkowania, wysoka estetyka oraz luksus spokoju, który zapewnia noszenie mostka zębowego, są warte rozważenia.

Zobacz też: 

Więcej z kategorii Stomatologia i protetyka
Proteza zębowa - refundacja, reklamacja, jak długo się czeka?
Mostek zębowy – most protetyczny: opinie, rodzaje, ile kosztuje?
Sztuczne zęby – sztuczna szczęka na stałe
Powiązane artykuły
Protetyk używa kleju do zębów
Klej do zębów – czym przykleić sztucznego zęba? Apteka
Proteza nylonowa – wady i zalety protezy nylonowej
Uśmiech z widocznym ubytkiem zęba
Ile kosztuje wstawienie zęba? Jedynki i reszty zębów
Proteza acetalowa – wady i zalety protezy acetalowej
Proteza elastyczna – całkowita, acetalowa, hybrydowa