Szczoteczka do protez, pasta, tabletki i domowe sposoby na czyszczenie protezy

Użytkownicy sztucznych zębów powinni wiedzieć na czym polega pielęgnacja i czyszczenie protezy oraz usuwanie kamienia nazębnego. Domowe sposoby dotyczące konserwacji uzupełnienia protetycznego dotyczą stosowania m.in. sody oczyszczonej, kwasku cytrynowego, czy octu. Niebagatelne znaczenie odgrywa także specjalistyczna szczoteczka do protez i inne środki czyszczące, dostępne np. w aptekach.
Spis treści

Szczoteczka do protez – jaka powinna być?

Dobra szczoteczka do protez to taka, która jest dedykowana tej czynności. Zatem nie powinna być to jakakolwiek szczoteczka do zębów, a specjalistyczna, przeznaczona do czyszczenia sztucznych szczęk. Cena zwykłej, manualnej szczoteczki nie jest wysoka, jej koszt zaczyna się od około 10 zł.

Najlepiej aby taka szczoteczka była miękka i dwustronna (z dwiema główkami), ułatwia to staranne czyszczenie protezy. Niektóre szczoteczki są wyposażone w uchwyt, działający na zasadzie dźwigni, dzięki czemu łatwiej jest manewrować taką szczoteczką, zwłaszcza osobom o ograniczonej sprawności manualnej.

Można też zainwestować w szczoteczkę elektryczną, oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjną, która będzie dokładniejsza i wydajniejsza. Jeśli szczoteczka do protez zębowych nie może być użyta, ostatecznie można ją zastąpić zwykłą szczoteczką do zębów, ale koniecznie z miękkim włosiem lub szczoteczką do twarzy (która także posiada miękkie włosie). Istnieje jeszcze inne rozwiązanie dla osób unieruchomionych, czy po prostu wygodnych – soniczna, bądź ultradźwiękowa myjka do czyszczenia protez zębowych.

Pasta do protez i tabletki do protez

Nie powinno się myć protezy zwykłą pastą do zębów, ponieważ rysuje ona powierzchnię sztucznych zębów i może szybko doprowadzić do zalęgania się bakterii i zarazków w szczelinkach wyżłobionych działaniem ścieralnej pasty.

Tutaj z pomocą przychodzi fachowa pasta do protez. Może to być środek czyszczący w innej postaci, ważne aby działał bakteriobójczo i antyseptycznie.

Do dezynfekcji stosuje się natomiast tabletki do protez. Ten proces powinno się powtarzać nie częściej niż co około dwa tygodnie. Istotne jest aby nie stosować do odkażania wody utlenionej, ponieważ może ona odbarwić protezę (zwłaszcza akrylową) zdecydowanie lepiej zadziałają w tym przypadku tabletki do czyszczenia protez.

Czyszczenie protez – jak to robić?

Jak czyścić protezę? Sztuczne zęby należy myć co najmniej dwa razy w ciągu dnia, rano i wieczorem, a najlepiej po każdym posiłku.

Tę czynność należy wykonywać starannie przy użyciu specjalistycznej szczoteczki do protez, właściwego środka czyszczącego (można zapytać protetyka o polecany specyfik) albo zwykłego mydła (może być szare, bezzapachowe) oraz pod bieżącą, ciepłą wodą (nie gorącą aby nie doprowadzić do odkształcenia protezy zębowej).

Poza tym mycie sztucznych zębów powinno zajmować od co najmniej 2 do 5 minut, a pacjent powinien skupić się przede wszystkim na powierzchni zębów przylegających do dziąseł. Oprócz dokładnego umycia protezy, nie powinno się zapominać o umyciu zębów naturalnych, wyrostków zębodołowych, dziąseł oraz podniebienia i języka, ponieważ wszędzie tam mogą się osadzać resztki pokarmowe, bakterie, itp.

Wskazany jest także masaż dziąseł, najlepiej przed każdym założeniem protezy. Wpływa on na lepsze ukrwienie, wzmocnienie dziąseł i wzmaga produkcję śliny (która zabija bakterie).

Ponadto sztuczną szczękę należy wyjmować na noc, a przynajmniej na 6-8 godzin. Jak przechowywać protezę w nocy? Najlepiej umieścić ją w przeznaczonym do tego zamykanym pojemniku. Wcześniej należy umyć i wysuszyć protezę. W żadnym razie nie powinno się wrzucać protezy do szklanki z wodą. Stanowi to doskonały inkubator dla rozwoju pleśni, grzybów i bakterii. Osoba stosująca protezę może także zakupić irygator, który gwarantuje precyzyjne wypłukiwanie resztek jedzenia z jamy ustnej.

Klej do protez – stosować czy nie?

Producenci klejów do protez będą oczywiście zdania, że klej do protez nadaje się do codziennego stosowania. Nie powinno się jednak używać go zbyt często, ponieważ może uszkadzać błonę śluzową.

Nie oznacza to, że krem do protez stanowi produkt zakazany. Kiedy sytuacja życiowa do tego zmusza, np. w przypadku uczestniczenia w jakiejś ważnej uroczystości, czy wystąpienia publicznego, warto przykleić protezę specjalnym środkiem. Zabezpieczy to przed wypadnięciem, czy przesunięciem się sztucznej szczęki.

Kleje do protez można nabyć w większości aptek oraz w drogeriach i sklepach internetowych.

Jak wybielić protezę zębową domowym sposobem?

Większości użytkownikom protez sen z powiek spędza kamień nazębny. Domowe sposoby na ten problem pomogą w codziennym dbaniu o protezę zębową a także w usuwaniu kamienia nazębnego.

Czyszczenie protez zębowych kwaskiem cytrynowym polega na zamoczeniu sztucznych zębów w kwaśnym roztworze, co sprawi, że zęby staną się gładkie, a przede wszystkim czyste i pozbawione płytki nazębnej. Do kwaśnej mikstury można dodać olejek eukaliptusowy oraz sól morską.

Inną domową metodą na pielęgnację protezy jest czyszczenie protezy zębowej octem. Należy jej użyć w proporcjach pół na pół ciepłej wody do octu i umieścić w takiej mieszance protezę albo delikatnie umyć w niej sztuczną szczękę za pomocą miękkiej szmatki lub pędzelka.

Kolejny naturalny sposób na piękne sztuczne uzębienie to czyszczenie protez zębowych sodą oczyszczoną. Aby powstała pasta z sody oczyszczonej należy użyć dwóch łyżek sody i rozpuścić je w szklance wody. Jak usunąć kamień nazębny sodą? Do przygotowanego płynu trzeba włożyć protezę i czekać na efekty.

Czytaj też: