Jak wybrać urządzenie do mierzenia ciśnienia?

Sprawdź jakie są różnice między holterami i ciśnieniomierzami! Badanie ciśnienia krwi jest bardzo ważne szczególnie u osób z chorobami krążenia. Zbyt wysokie ciśnienie trzeba stale kontrolować, ponieważ nieleczone może doprowadzić m.in. do udaru mózgu, zawału serca, wylewów, miażdżycy, zaburzenia pracy nerek i uszkodzenia nerwu wzrokowego.
Spis treści

Warto mieć własny ciśnieniomierz. Dzięki temu nawet w domu można kontrolować stan organizmu. Istnieją różne przyrządy do badania tego, jaki nacisk wywiera krew na tętnicę. Do najpopularniejszych należą holtery i ciśnieniomierze. Jaka jest różnica między nimi?

Ciśnieniomierze

Ciśnieniomierze to proste w obsłudze urządzenia, których można używać nawet kilka razy dziennie. Sprawdzą się zarówno w placówkach medycznych i ośrodkach zdrowia (np. w sanatoriach), ale równie dobrze można korzystać w nich z domu. U osób z chorobami krążenia badanie  z użyciem ciśnieniomierza powinno być obowiązkowym elementem dnia. Powinny pamiętać o tym szczególnie osoby z miażdżycą (ale też ludzie z otyłością, ponieważ często mają początki miażdżycy przez zbyt dużą ilość cholesterolu) i nadciśnieniem. Dodatkowo badanie ciśnienia powinny wykonywać też osoby z cukrzycą oraz z różnymi schorzeniami hormonalnymi. Często nieprawidłowa praca tarczycy wpływa na zmianę ciśnienia.

Jak wybrać dobry ciśnieniomierz?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na jego pamięć. Warto wybierać modele z możliwością zapisania wyników, żeby móc je porównywać i sprawdzać, czy w organizmie nie dzieje się nic niepokojącego. Przykładowo, ciśnieniomierz OMRON M3 comfort prowadzi zapisy dwutorowo, tj. swoje wyniki mogą zapisywać równocześnie 2 osoby. Pamięć pomieści do 60 pomiarów na jedną osobę. Ponadto jest to urządzenie którym łatwo się posługiwać, ale przy okazji posiada też dodatkowe funkcje. Jedną z nich jest wykrywanie arytmii – gdy ciśnieniomierz zauważy, że serce bije nieprawidłowo, powiadomi o tym. Omron M3 jest również wyposażony w funkcję  Intellisense™. Dzięki niej mankiet zakładany na rękę pompuje powietrze tylko do momentu, w którym urządzenie uzna, że może rozpocząć badanie. To sprawia, że mankiet nie będzie powodował nadmiernego dyskomfortu, jak to czasem bywa ze starszymi modelami ciśnieniomierzy. Dla przykładu aparat Omron M3 nie napompuje materiału, dopóki nie zostanie on prawidłowo założony – zasygnalizuje to kontrolka znajdująca się przy ekranie ciśnieniomierza.

Ciśnieniomierz naramienny to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą mieć własne urządzenie do kontrolowania przepływu krwi w domu. Przede wszystkim jest to niewielki aparat, który też przy okazji waży niewiele – waga ciśnieniomierzy waha się zwykle w granicach od 200 do 300 gramów, dzięki czemu bez problemu można przenosić je ze sobą w dowolne miejsce. Ciśnieniomierz naramienny np. firmy OMRON posiada jeszcze jedną dodatkową zaletę związaną z mobilnością – umożliwia przeprowadzenie badania bez zapisania go, co może być przydatne, gdy podróżujemy i chcemy udostępnić np. znajomemu sprzęt, by zbadał swoje ciśnienie.

Poza ciśnieniomierzami na rynku dostępne są również holtery.

Holtery

To nieco bardziej rozbudowane urządzenia, które nie dokonują jednorazowego pomiaru, ale przeprowadzają całą serię badań. Holter kontroluje ciśnienie przez dwadzieścia cztery godziny. Mankiet należy mieć cały czas na ramieniu, a holter trzeba przy sobie. Zwykle nie ważą one dużo, więc nie powinny przeszkadzać w codziennych obowiązkach. Przykładowo, holter holCARD CR-07 waży nieco ponad kilogram. To urządzenie bada ciśnienie skurczowe, rozkurczowe i całkowite co 15 lub 30 minut przez całą dzień i noc. Holter holCARD może zapisać łącznie 500 pomiarów wykonanych w ciągu tygodnia. Dodatkowo poza standardową kontrolą ciśnienia można też je zbadać dzięki przyciskowi „na żądanie”.

urządzenie do mierzenia ciśnienia

 

W jakim celu wykonuje się tyle badań?

Działa tu podobna zasada co przy holterach EKG. Jednorazowe badanie nie zawsze jest miarodajne – czasem wystarczy się zestresować albo gorzej poczuć, żeby wyniki już były niepokojące. Dobowe badanie pozwoli uniknąć zakłamania. Holterów raczej nie kupuje się z myślą o korzystaniu z nich w domu. Tego typu kontrolę ciśnienia może zlecić lekarz, a następnie sprzęt zostanie wydany pacjentowi na czas badania. Holtery ciśnienia dostępne są zwykle w szpitalach i gabinetach specjalistycznych, a także ośrodkach laboratoryjnych.

Podsumowując, jeśli chcesz wybrać urządzenie do mierzenia ciśnienia na co dzień, doskonale sprawdzą się tu małe ciśnieniomierze naramienne takie jak OMRON M2 lub M3. Kontrola ciśnienia przy użyciu holtera może natomiast zlecić lekarz w sytuacji, gdy po domowym badaniu zauważysz np. duży spadek ciśnienia.

Artykuł sponsorowany

Autor: Pozycjoneria Mariusz Zakrzewski. Artykuł "Jak wybrać urządzenie do mierzenia ciśnienia?" został stworzony dzięki uprzejmości właściciela firmy Kredos.pl Zbigniewa Kadzewicza.

Czytaj też: 

 

Więcej z kategorii Serce
Bajpasy po zawale. Powikłania i rehabilitacja
Mężczyzna trzyma się za serce
Choroba wieńcowa. Jakie ma objawy i jak ją leczyć?
Starszy mężczyzna trzyma się za serce
Domowe sposoby na migotanie przedsionków. Co robić?
Starszy mężczyzna odczuwa migotanie przedsionków
Powiązane artykuły
Dieta kardiologiczna - co jeść by mieć zdrowe serce?
Mężczyzna po zabiegu wszczepienia bajpasów
Życie po bajpasach – jak wygląda i co należy zmienić?
Oliwa z oliwek
Dieta przy migotaniu przedsionków. Jaka jest optymalna?
Starszy mężczyzna trzyma się za serce
Jak długo można żyć z migotaniem przedsionków? Powikłania
Mężczyzna odbywa rehabilitację po zawale serca
Rehabilitacja po zawale serca – ćwiczenia. Gdzie?