Orteza stawu kolanowego - refundacja NFZ. Informacje

Kontuzja, wypadek, choroba – potrzebna jest orteza stawu kolanowego? Refundacja z NFZ pokryje niemal cały koszt zakupu ortezy. Refundację można otrzymać raz na 3 lata, w ramach ustalonego limitu cenowego. Zobacz, jak kalkuluje NFZ refundację ortezy, kto i ile pieniędzy może dostać na zakup tego typu sprzętu ortopedycznego.
Spis treści

Orteza stawu kolanowego – refundacja: kiedy?

Orteza stawu kolanowego jest specjalistycznym urządzeniem ortopedycznym, które stabilizuje ów staw a także działa korekcyjnie. Stabilizator ten stosuje się w przypadku urazów mechanicznych, a także schorzeń obejmujących staw kolanowy – na przykład zapalenia o podłożu reumatoidalnym. Współczesne ortezy stawu kolanowego wykonane są z włókna szklanego lub węglowego (ortezy sztywne) lub różnego rodzaju dzianin (ortezy elastyczne). Są lekkie i nie obciążają dodatkowo kontuzjowanej lub chorej nogi.

Ortezy stawu kolanowego kosztują od kilkudziesięciu złotych (miękkie) do nawet 400-600 zł. Na szczęście w przypadku ortezy stawu kolanowego refundacja z Narodowego Funduszu Zdrowia pokryje zdecydowaną większość poniesionych kosztów, jeśli tylko lekarz specjalista orzeknie o dysfunkcji narządu ruchu i wystawi zlecenie na zakup z dotacją. Zobaczmy zatem, ile wynosi refundacja ortezy i w jaki sposób należy dopełnić formalności.

NFZ – refundacja ortezy: zasady

Rozporządzenie Ministra Zdrowia dotyczące wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie, wyróżnia dwa typy ortez stawu kolanowego. Refundacja w ich przypadku różni się limitem cenowym.

  • Orteza stawu kolanowego obejmująca całą goleń i udo, z regulacją zakresu ruchomości: limit cenowy wynosi 700 zł, udział własny pacjenta to 0 procent w przypadku dzieci i młodzieży do ukończenia 18 roku życia oraz 10 procent w przypadku dorosłych. Z refundacją NFZ sprzęt ortopedyczny tego typu można kupić raz na 3 lata.
  • Orteza stawu kolanowego z ruchomym stawem kolanowym z regulacją kąta zgięcia: limit cenowy w tym przypadku to 350 zł. Podobnie jak wyżej, udział własny pacjenta wynosi 0 procent w przypadku dzieci i młodzieży do ukończenia 18 roku życia oraz 10 procent w przypadku dorosłych. Dofinansowanie do ortezy możemy uzyskać raz na 3 lata.

Refundacja ortezy – gdy cena przekracza limit

Co jeśli orteza stawu kolanowego kosztuje więcej, niż limit przewidziany przez Narodowy Fundusz Zdrowia? Wówczas różnicę pacjent dopłaca z własnej kieszeni. Wyjaśnijmy to na przykładzie. Załóżmy, że chcemy kupić ortezę stawu kolanowego z ruchomym zgięciem, która w sklepie kosztuje 400 złotych Zapisany przez NFZ limit cenowy to 350 złotych, przy czym – zakładając, że jesteśmy osobą dorosłą - musimy się liczyć z koniecznością wniesienia wkładu własnego w wysokości 10 procent. W tym przypadku to 35 zł (350 x 0,10). A zatem refundacja ortezy z NFZ wyniesie 315 złotych. Do pełnej ceny pozostanie nam dopłacenie 35 zł wkładu własnego oraz 50 złotych ponad limit cenowy. W sumie więc za sprzęt o wartości 400 zł, z własnej kieszeni zapłacimy 85 zł.

Oczywiście można wybrać z oferty oretzę, która kosztuje mniej, niż kwota określona w limicie, wówczas zapłacimy jedynie 10 procent wkładu własnego. Doświadczeni fizjoterapeuci zalecają jednak, by na tego typu sprzętach oszczędności czynić z rozwagą – tańsze często znaczy gorsze, a więc gorzej spełniające swoją funkcję, a więc bardziej podatne na zepsucie. A pamiętajmy, że w przypadku ortezy stawu kolanowego refundacja nie obejmuje kosztów ewentualnych napraw.

NFZ – refundacja ortezy stawu kolanowego: zlecenie

Zanim otrzymamy refundację ortezy stawu kolanowego, czeka nas dopełnienie kilki formalności, z których najbardziej uciążliwą może być dostanie się do lekarza specjalisty. Ale po kolei.

Pierwszym krokiem, który musimy wykonać, jest wizyta u lekarza rodzinnego. Ten powinien wystawić nam skierowanie do specjalisty, ponieważ tylko lekarz o określonej specjalności może nam wystawić zlecenie – dokument będący podstawą do przyznania refundacji ortezy. Listę uprawnionych do wystawienia zlecenia lekarzy wymienia rozporządzenie Ministra Zdrowia. Należą do nich:

  • lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie ortopedii i traumatologii lub chirurgii ortopedycznej, lub chirurgii urazowo-ortopedycznej, lub ortopedii i traumatologii narządu ruchu
  • lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie neurologii,
  • lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie neurologii dziecięcej,
  • lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie reumatologii,
  • lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie chirurgii ogólnej,
  • lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie chirurgii dziecięcej,
  • lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie chirurgii onkologicznej,
  • lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie rehabilitacji lub rehabilitacji medycznej, lub rehabilitacji ogólnej, lub rehabilitacji w chorobach narządu ruchu.

Po uzyskaniu zlecenia, potrzebujemy jeszcze jego potwierdzenia urzędniczą pieczątką – w tym celu udajemy się do lokalnego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia (sprawę można załatwić też listownie). Na koniec pozostaje dokonać zakupu w wybranym przez nas sklepie, pod warunkiem, że ma on podpisaną umowę z NFZ pozwalającą nam skorzystać z dofinansowania do ortezy.

Przeczytaj także:

Więcej z kategorii Choroby
Czy zły cholesterol może być przyczyną wczesnego Alzheimera?
Młoda kobieta pocieszająca starszą kobietę
Zaburzenia i choroby słuchu - przyczyny, objawy i leczenie
Utrata słuchu - nagła, częściowa, w jednym uchu, renta
Powiązane artykuły
Skala Barthel - czym jest? Klasyfikacja pacjenta
Ubytek słuchu - w decybelach, renta, odszkodowanie
Dalekowzroczność - na czym polega? Okulary dalekowidza
Skala Norton - ocena stopnia odleżyn. Tabela skali
Choroba Alzheimera – jak rozwija się demencja?