PORTAL DLA SENIORÓW
 

Sztuczne zęby – sztuczna szczęka na stałe

Spis treści

Sztuczne zęby stanowią ratunek dla osób, które utraciły własne uzębienie lub którym zostało go w jamie ustnej niewiele. Przełomem w stomatologii okazały się implanty, dzięki którym proteza jest mocowana na stałe do tkanki kostnej zęba. Dzięki temu proteza zębowa jest stabilna, trwała oraz estetyczna, a jej użytkowanie komfortowe dla pacjentów.

Sztuczne zęby – co to jest?


Sztuczne zęby to nic innego jak proteza zębowa zastępująca brakujące zęby. Tzw. sztuczna szczęka, choć jest to nazwa mało precyzyjna, może obejmować całą jamę ustną (jeśli pacjent nie posiada ani jednego własnego zęba) lub część (kiedy pacjent ma jeszcze kilka swoich zębów).

Protezy zębowe mocowane na stałe dotyczą sytuacji gdy do przymocowania uzupełnienia protetycznego do szczęki są wykorzystywane implanty. Zapewnia to stabilność i nieprzesuwalność protezy, co jest bardzo ważnym walorem dla pacjenta, który nie musi się obawiać, że podczas rozdrabniania posiłku, czy wypowiadania się, sztuczne zęby niespodziewanie wyskoczą z jamy ustnej lub też zmienią swoje położenie.

Dodatkowo, niewłaściwie przymocowane ruchome protezy, stanowiące tańszą konkurencję stałych protez, często wywołują bóle głowy oraz problemy trawienne, spowodowane niedokładnym przeżuwaniem pokarmu.

Naprzeciw temu problemowi wychodzi proteza stała, mocowana na implantach. Eliminuje ona kłopoty z wypadaniem i przesuwaniem się uzupełnienia protetycznego, niweluje niedogodności gastryczne oraz bóle głowy, a także zapobiega zanikowi kości i podrażnieniom dziąseł i innych części jamy ustnej.

Czytaj również: Mostek zębowy – most protetyczny: opinie, rodzaje, ile kosztuje?

Sztuczne zęby, sztuczna szczęka – cena


Sztuczne zęby bazujące na implantach mają swoją cenę. Zwykle trzeba za nie zapłacić nawet trzy razy więcej niż za tradycyjną protezę akrylową.

Jeśli jednak dla pacjenta ważny jest komfort, estetyka i wygoda użytkowania, a także stosunkowo rzadko występujące wady tego typu sztucznego uzębienia, warto zainwestować w sztuczne zęby. Cena oscyluje od około 1800 zł za pojedynczy implant. Całkowity koszt implantacji łącznie z konsultacją, diagnostyką, implantami, koronami, łącznikami, itd. może wynieść około 3500 zł.

Zobacz: Proteza zębowa - refundacja, reklamacja, jak długo się czeka?

Sztuczne zęby (sztuczne szczęki) – rodzaje


W odniesieniu do implantów, czyli niewielkich tytanowych śrubek wwiercanych w zęba lub kość zębową, występuje kilka sposobów ich mocowania. Można zatem wymienić następujące rodzaje sztucznych zębów:

  • proteza stała – w tym przypadku dentysta wykorzystuje od 6 do 8 implantów, które mocuje do kości szczęki, by zastępowały prawdziwe korzenie zębów, uniemożliwiając poruszanie się sztucznych zębów;

  • stabilizacja protezy na 4 implantach – tutaj wystarczą protetykowi jedynie cztery wszczepione implanty oraz specjalna belka stabilizująca protezę;

  • all-4-one – w tej sytuacji wszczepia się pacjentowi cztery implanty, do których przytwierdza się zęby specjalnym łącznikiem.


Zobacz też: Proteza nylonowa – wady i zalety protezy nylonowej

Sztuczne zęby – montowanie


Zanim lekarz przystąpi do wykonania sztucznej szczęki, opartej na implantach, zaleci całkowite wyleczenie własnych zębów pacjenta. Ponadto sprawdzi czy jakość kości szczęki jest odpowiednia, a tkanki miękkie mają właściwą grubość.

Jeśli stan jamy ustnej pacjenta nadaje się do implantacji, zwykle dzieli się ją na dwa etapy. W pierwszej fazie przeprowadza się zabieg chirurgiczny, polegający na wszczepieniu implantu wraz z łącznikiem w kość szczęki. Ta procedura odbywa się w znieczuleniu miejscowym i trwa około godziny.

Po zabiegu następuje okres około trzech do sześciu miesięcy, podczas którego implant zrasta się z żywą tkanką kostną zęba.

Po upływie tego czasu pacjentowi zakłada się tzw. koronę (porcelanową lub ceramiczną), która ma za zadanie imitować jego naturalne zęby.

Nie zawsze jednak wyżej przedstawiony proces będzie miał miejsce, ponieważ niektóre gabinety dentystyczne realizują tę usługę podczas jednej wizyty.

Sprawdź również: Proteza acetalowa – wady i zalety protezy acetalowej

Sztuczne zęby – wady


Sztuczne zęby mocowane na stałe mają też swoje wady. Poza ceną, która jest bardzo wysoka, trzeba także wymienić możliwość pojawienia się stanu zapalnego wzdłuż ściany implantu ponieważ może dojść do utraty połączenia tytanowej śrubki z kością.

Z pewnością taki rodzaj uzupełnienia protetycznego wymaga częstszych kontroli u lekarza, co generuje kolejne koszty.

Ważna w przypadku sztucznej szczęki jest odpowiednia pielęgnacja zębów: zarówno tych prawdziwych, jak i sztucznych.

Niektóre choroby oraz stan, w którym aktualnie znajduje się pacjent wykluczają możliwość wszczepienia implantów. Należą do nich m.in. cukrzyca, ciąża, osteoporoza, nowotwory, czy paradontoza. Ponadto nie wykonuje się tego zabiegu u osób palących papierosy oraz przyjmujących określone leki.

To może cię zainteresować: Szczoteczka do protez, pasta, tabletki i domowe sposoby na czyszczenie protezy

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Pytanie: Czy uważasz, że żywność ekologiczna jest smaczniejsza od tradycyjnej?

  Tak

  Nie

  Nie widzę różnicy

  Nie wiem

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA