Choroby przyzębia - zapalenie przyzębia, ból zęba, dziąsła. Przyczyny i leczenie

Choroby przyzębia, w tym zapalenie przyzębia oraz zapalenie dziąseł, są odpowiedzialne za szereg nieprzyjemnych objawów, takich jak np. ból dziąsła, krwawiące dziąsła, czy nadwrażliwość zębów. Nieleczone mogą doprowadzić nawet do utraty zęba. Aby do tego nie dopuścić, należy zadbać o odpowiednią higienę zębów i całej jamy ustnej.
Spis treści

Choroby przyzębia – rodzaje

Choroby przyzębia wiążą się ze stanem zapalnym dziąseł oraz przyzębia, wywołanym przez bakterie, drobnoustroje oraz resztki pokarmowe tworzące płytkę nazębną. Ta gromadząc się między zębami oraz w okolicy dziąseł z czasem przekształca się w kamień nazębny powodujący choroby przyzębia.

W skład przyzębia wchodzą dziąsła, ozębna, korzeń cementowy, a także kość wyrostka zębodołowego szczęki i żuchwy. Wszystkie te elementy odpowiadają za unieruchomienie zęba w zębodole. Kiedy któryś z tych elementów nie domaga, ząb zaczyna się chwiać, a w konsekwencji może wypaść.

Choroby zębów dotyczące przyzębnej dotyczą około ¾ populacji, głównie zapadają na nie osoby dorosłe, jednak schorzenie to dotyka także nieletnich.

Wśród chorób przyzębia wymienia się:

 • zapalenie dziąseł (to wstępny etap choroby, kwalifikujący się do całkowitego wyleczenia);
 • zapalenie przyzębia (poważna i trudna do wyleczenia faza schorzenia, która jeśli zostanie zlekceważona, może doprowadzić do utraty zęba).

Choroby przyzębia – objawy

Najczęstsze objawy chorób przyzębia to:

 • ból dziąsła, a czasem nawet ból zęba;
 • krwawiące dziąsła (w tym zaczerwienienie dziąseł);
 • nadwrażliwość zębów (na zimne, gorące oraz kwaśne posiłki);
 • opuchnięte dziąsła;
 • nieprzyjemny zapach z ust;
 • przykry posmak w ustach;
 • swędzenie i pieczenie dziąseł;
 • wydzielina ropna wypływająca z kieszonek dziąseł;
 • wrażenie chwiejących się zębów;
 • obniżenie się szyjek zębowych.

Nie należy ignorować powyższych symptomów, ponieważ nieleczone choroby przyzębia prowadzą do nieodwracalnych zmian w jamie ustnej. Najgorszą z nich jest wypadnięcie zęba.

Choroby przyzębia – przyczyny

Za choroby przyzębia odpowiada szereg przyczyn. Jak już wcześniej wspomniano podłożem dla tego schorzenia jest brak regularności i konsekwencji w usuwaniu płytki nazębnej, która po nawarstwieniu się wywołuje stan zapalny. Bakterie atakują zęby, dziąsła oraz kości zębów.

Czym jest to spowodowane? Na czoło wysuwa się zła higiena jamy ustnej, tzn. że zęby myte są zbyt rzadko, za krótko oraz niewłaściwe.

Stan zapalny przyzębia powodują także niektóre choroby ustrojowe, takie jak cukrzyca, choroby genetyczne oraz schorzenia związane z gospodarką hormonalną.

Osłabiony układ odpornościowy również może stanowić przyczynę pojawienia się nieprzyjemnych objawów, do których m.in. zalicza się ból dziąsła.

Ponadto leki przeciwpadaczkowe i przeciwzakrzepowe, papierosy oraz nadużywany alkohol mogą doprowadzić do chorób przyzębia.

Kolejny czynnik torujący drogę chorobom przyzębia to nie dostarczanie organizmowi pełnej gamy witamin, przede wszystkim chodzi o brak witamin z grupy B i C w diecie.

Pozostałe powody, dla których przyzębie może zostać zaatakowane przez drobnoustroje to m.in. wady zgryzu, niewłaściwie założone uzupełnienie protetyczne, zgrzytanie zębami, ssanie kciuka, częste wymioty i uraz przyzębia powstały na skutek gryzienia twardego jedzenia.

Choroby przyzębia – leczenie

Kiedy wystąpi zapalenie przyzębia leczenie domowe, jakie można podjąć od razu to staranna i regularna pielęgnacja zębów oraz całej jamy ustnej. Polega ona na dokładnym szczotkowaniu zębów ruchami okrężno-wymiatającymi co najmniej dwa razy dziennie (a najlepiej po każdym posiłku), nitkowanie szczelin między zębami i płukaniu jamy ustnej antybakteryjnymi płynami.

Leczenie przyzębia, które jest zainfekowane, polega także na usunięciu płytki nazębnej przez stomatologa oraz, jeśli zachodzi taka potrzeba, wprowadzeniu leków przeciwzapalnych i preparatów antybakteryjnych.

Leczenie chorób przyzębia może niekiedy wiązać się z koniecznością wykonania zabiegów zmierzających do regeneracji struktur przyzębowych, takich jak kiretaż, gingiwektomia oraz operacja płatowa.

Choroby przyzębia – zapobieganie

Profilaktyka chorób związanych z przyzębiem dotyczy przede wszystkim prawidłowej i systematycznej higieny zębów. Konkretnie - chodzi o kilkuminutowe czyszczenie zębów odpowiednią szczoteczką i pastą do zębów, powtarzanie tego procesu dwukrotnie w ciągu dnia, nitkowanie zębów oraz płukanie jamy ustnej wskazanymi do tego preparatami.

Regularne wizyty kontrolne u dentysty oraz poddawanie się zabiegom czyszczenia zębów z płytki nazębnej co kilka, kilkanaście miesięcy (zależnie od konieczności) to drugi ważny sposób na zapobieganie chorobom przyzębia.

Warto także rozważyć stosowanie innych rozwiązań stomatologicznych, jak piaskowanie i polerowanie zębów.

Ponadto należy zwrócić uwagę na jadłospis i wzbogacić go zwłaszcza o produkty nasycone witaminy B i C.

Czytaj również:

 

Więcej z kategorii Choroby
Lek a suplement - czym się różnią?
Ubytek słuchu - w decybelach, renta, odszkodowanie
Zaburzenia i choroby słuchu - przyczyny, objawy i leczenie
Powiązane artykuły
Ból głowy z tyłu
Ból z tyłu głowy – przyczyny, rodzaje i niebezpieczne objawy. Co może oznaczać ból z tyłu czaszki?
Skala Norton - ocena stopnia odleżyn. Tabela skali
Skala Barthel - czym jest? Klasyfikacja pacjenta
Młoda kobieta pocieszająca starszą kobietę
Czy zły cholesterol może być przyczyną wczesnego Alzheimera?
Choroba Alzheimera – jak rozwija się demencja?