9 powodów, by jeść codziennie siemię lniane

Nasiona lnu to produkt wykorzystywany od dawnych lat przez nasze babcie jako składnik o nieocenionych właściwościach. Szerokie zastosowanie obejmowało łagodzenie chorób układu oddechowego, zewnętrzne działanie przeciwbólowe, leczenie cholery, a nawet znalazło swoje miejsce we wróżbach. Dzisiaj dietetyka nieco inaczej patrzy na siemię lniane, oceniając je na podstawie doniesień naukowych. Nie ujmuje to jednak jego zaletom!
Spis treści

Dlaczego warto włączyć do diety siemię lniane?

 

1. Na zaparcia

Siemię lniane jest bogatym źródłem błonnika, czyli najlepszej broni na problem z zaparciami. W 100 gramach produktu znajduje się ok. 27 g błonnika, przekraczając tym samym jego minimalną zalecaną ilość, ustaloną przez specjalistów do spraw żywienia na poziomie 25g dobę. Włókno pokarmowe to podstawowy składnik poprawnej higieny jelit. Dbając o dobry pasaż przewodu pokarmowego, usprawnione zostaje oczyszczanie z produktów gnilnych, toksyn, czy soli żółciowych, które w niezwiązanej formie mogą działać szkodliwie na błonę śluzową jelit. Ponadto siemię lniane stanowi dobrą pożywkę dla mikroflory jelitowej, która jest niezbędnym elementem zdrowego przewodu pokarmowego.

2. Łagodzenie stanów zapalanych przewodu pokarmowego (działanie osłonowe)

Odwar z siemienia jest wykorzystywany w medycynie i dietetyce do łagodzenia objawów wrzodów żołądka oraz owrzodzeń jelit. Gotowane nasiona w wodzie wytwarzają substancję żelową, która działa osłonowo na uszkodzoną błonę przewodu pokarmowego.

3. Zawartość kwasów tłuszczowych omega-3 (działanie p/zapalne)

Zmielone nasiona siemienia lnianego to świetne źródło kwasu tłuszczowego ALA (alfa-linolenowego), z rodziny omega-3. Jest to tłuszcz egzogenny, co oznacza że musi zostać przyjęty z pożywieniem i nie jest wytwarzany w organizmie. Do popularnych funkcji kwasów omega-3 należy działanie przeciwzapalne ważne w prewencji chorób sercowo-naczyniowych, które stanowią 1. miejsce wśród zgonów w Polsce. Ponadto zapobieganie powstawaniu: chorób nowotworowych, stanów zapalnych, łagodzenie trądziku, łuszczycy, przeciwdziałanie depresji i demencji, łagodzenie objawów chorób autoimmunologicznych, w tym chorób zapalnych jelit.

4. Źródło białka

Oprócz wysławianego tłuszczu z rodziny omega-3 oraz błonnika, na uwagę zasługuje zawartość białka w nasionach lnu. Jest to składnik pożywienia, z którego powstają hormony, enzymy, białka transportowe, substancje odpornościowe. Dzięki białku zachodzą procesy naprawcze mięśni szkieletowych (np. po wysiłku fizycznym), czy regeneracja zniszczonych tkanek organizmu oraz ich wzrost. Warto włączyć do diety więcej białka roślinnego, np. z siemienia lnianego, zmniejszając tym samym udział białka zwierzęcego, bogatego w nasycone kwasy tłuszczowe, których ilość w diecie powinna być jak najmniejsza.

5. Idealne na odchudzanie

Z siemieniem lnianym powinny zaprzyjaźnić się osoby z nadprogramowymi kilogramami. Duża zawartość błonnika wpływa na szybkie i długotrwałe uczucie sytości, a kwasy tłuszczowe omega-3 zwiększają insulinowrażliwość tkanek, co w efekcie poprawia odpowiedzi metaboliczne organizmu. Co ciekawe, zaobserwowano pozytywny efekt na redukcję masy ciała w przypadku bakterii probiotycznych! Jak wspomniano wyżej, bogactwo błonnika stanowi „pożywienie” dla mikroflory jelitowej, dlatego siemię lniane działając jako probiotyk, pośrednio w ten sposób może modulować odpowiedzi metaboliczne, tym samym wpływać na redukcję masy ciała!

6. Młody wygląd

Zatrzymanie czasu siemieniem lnianym (a przynajmniej w aspekcie wizerunkowo-estetycznym) wiąże się z dobrej jakości kwasami tłuszczowymi w składzie oraz antyoksydantami walczącymi z wolnymi rodnikami. Co to są wolne rodniki? Dla zobrazowania to małe szkodniki, które uszkadzają komórki organizmu. Są odpowiedzialne m.in. za starzenie się organizmu oraz powstawanie zmian nowotworowych. Jako nieodłączny element życia każdego człowieka nie ma możliwości uniknięcia ich produkcji. Można je jednak „wymiatać” antyoksydantami spożywanymi z dietą. Ich bogatym źródłem jest siemię lniane! Za właściwości przeciwutleniające w siemieniu lnianym odpowiadają przede wszystkim zawarte w nim lignany.

7. Kontrola cukru we krwi

Nasiona lnu mają niski indeks glikemiczny (35), dzięki czemu spożywanie ich stabilizuje poziom cukru we krwi oraz wydzielanie insuliny przez trzustkę. Ponadto duży udział włókna pokarmowego spowalnia opróżnianie żołądka, tym samym łagodząc „wyrzut” glukozy oraz insuliny.

8. Niska cena i łatwa dostępność

Nasiona lnu są powszechnie dostępne w supermarketach, na straganach czy też w sklepach ze zdrową żywnością. Nie ma problemu z ich utrudnioną dostępnością jak w przypadku podobnego produktu jakim są nasiona chia. Ponadto są ich tanim wariantem, a zakupić je można w całych niezmielonych ziarnach, zmielonych odtłuszczonych lub zmielonych nieodtłuszczonych. Najlepsze właściwości będą miały całe ziarna mielone na świeżo. Jeśli jednak przepis wymaga użycia siemienia lnianego w podgrzanej formie, lepiej sięgnąć po wersję zmieloną i odtłuszczoną.

9. Żelazo, cynk i wapń w składzie

Skład nasion lnu w 100 g imponuje wysoką zawartością żelaza (5,7mg), cynku (4,4mg) oraz wapnia (255mg). Niedobory tych pierwiastków mogą manifestować się poważnymi problemami zdrowotnymi jak np. niedokrwistością, czy nawet w ciężkich przypadkach tężyczką. Ona może doprowadzić do skurczu dróg oddechowych, a w efekcie niewydolności oddechowej. Tak bogaty skład wspomnianych składników czyni siemię lniane idealnym elementem diet wegetariańskich i wegańskich, które mogą być niedoborowe w żelazo, wapń i cynk.

Siemię lniane w codziennym menu

Wspomniane korzyści ze spożywania siemienia lnianego zachęcają do jego regularnego jedzenia. Jeśli jednak nie wiesz jak wkomponować nasiona lnu w zawartość talerza, poproś o poradę dietetyka, który zaopatrzy Cię w ciekawe wskazówki i pomysły lub stworzy dopasowany jadłospis z ich użyciem. Do znalezienia odpowiedniego specjalisty posłuży Ci wyszukiwarka dietetyków, dzięki której możliwy jest wybór dietetyka ze względu na interesujące usługi, miasto oraz koszty. Koniecznie sprawdź ich oferty!

 


     

 

Czytaj również