Skierowanie do ortopedy - czy jest potrzebne i ile ważne? 

Czy do ortopedy potrzebne jest skierowanie? Ile jest ważne skierowanie do ortopedy? Jak uzyskać skierowanie do ortopedy, w jakich sytuacjach przyjmie nas ortopeda bez skierowania?
Spis treści

Skierowanie do ortopedy – kiedy trzeba iść do ortopedy?

Ortopeda to lekarz specjalista zajmujący się diagnostyką oraz leczeniem narządów ruchu oraz kręgosłupa. W zakresie jego zainteresowań leżą urazy, wady postawy, zmiany zwyrodnieniowe, stany zapalne, uszkodzenia nerwów obwodowych oraz inne choroby, uszkodzenia i dysfunkcje kości, mięśni, stawów, więzadeł i nerwów. Ortopeda zajmuje się takimi schorzeniami, jak dyskopatia, przepukliny, zmiany zwyrodnieniowe, płaskostopie, skolioza, zapalenia stawów, nowotwory kości, złamania, zwichnięcia, skręcenia, nadwyrężenia i wiele innych. Szczególnie w przypadku urazów interwencja ortopedy wymagana jest w bardzo krótkim czasie. Czy jednak do ortopedy można się dostać „z ulicy”? Czy do ortopedy potrzebne jest skierowanie? 

Czy do ortopedy trzeba mieć skierowanie?

Czy potrzebne jest skierowanie do ortopedy? Tak. Skierowanie do ortopedy to dla większości osób (poza wyjątkami omówionymi poniżej) jedyna droga, aby dostać się na pierwszą wizytę w poradni specjalistycznej. Nie ma w tym nic dziwnego ani nadzwyczajnego, w Polsce skierowanie do lekarza specjalisty wymagane jest w większości przypadków, jeśli nie liczyć ginekologa i położnika, onkologa, wenerologa, stomatologa oraz psychiatry. Do 2015 roku bez skierowania można się było udać także do okulisty oraz dermatologa. Narodowy Fundusz Zdrowia ograniczył jednak dostępność do lekarzy tych specjalności, bazując na wynikach analiz, z których wynikało, że większość wizyt dotyczy przypadków błahych i niepotrzebnie zajmujących czas. 

Ortopeda - skierowanie: kto może wystawić? 

Skierowanie do poradni ortopedycznej może wystawić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (lekarz rodzinny) lub inny lekarz udzielający świadczeń w ramach ważnej umowy z NFZ. W sytuacji, gdy pacjent objęty opieką specjalisty wymaga wykonania dodatkowych badań diagnostycznych, skierowanie wystawia poradnia specjalistyczna. Jeśli chory wymaga skierowania na kosztochłonne badania diagnostyczne, takie jak tomografia komputerowa, czy rezonans magnetyczny, osobą uprawnioną do jego wydania jest lekarz ubezpieczenia zdrowotnego zatrudniony w poradni świadczącej ambulatoryjną opiekę specjalistyczną na podstawie umowy z NFZ. 

Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina: skierowaniem do ortopedy nie jest karta informacyjna z leczenia szpitalnego, izby przyjęć, czy szpitalnego oddziału ratunkowego. Jeżeli w karcie informacyjnej wskazana jest kontynuacja leczenia, skierowanie do ortopedy powinien wystawić lekarz prowadzący leczenie pacjenta w szpitalu.

Ile jest ważne skierowanie do ortopedy?

Ile ważne jest skierowanie do ortopedy? NFZ nie określa żadnego terminu – skierowanie do ortopedy jest ważne tak długo, jak występuje problem medyczny będący podstawą jego wystawienia. Innymi słowy, jeśli lekarz POZ stwierdzi, że problem z biodrem powinien skonsultować specjalista, z wystawionym skierowaniem do ortopedy możemy się udać do poradni zarówno tego samego dnia, jak i rok czy dwa lata później. Pamiętajmy jednak, że po dokonaniu rejestracji i zapisaniu na listę oczekujących, oryginał skierowania do ortopedy musimy dostarczyć w ciągu 14 dni. W przeciwnym razie zostaniemy wykreśleni z kolejki.  

Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina też: na podstawie jednego skierowania możesz zarejestrować się tylko w jednej placówce udzielającej świadczeń w danym zakresie! Niedozwolone zatem są próby zapisywania się w kilku poradniach jednocześnie. 

Ortopeda bez skierowania

Do ortopedy bez skierowania możemy się wybrać w kilku przypadkach. Po pierwsze, ortopeda bez skierowania przyjmie nas, jeśli decydujemy się na wizytę w prywatnym gabinecie, płacąc za nią z własnej kieszeni. 

Po drugie, do ortopedy bez skierowania możemy iść, jeśli jest to kolejna wizyta w poradni specjalistycznej, będąca kontynuacją leczenia i wynikająca z tej samej przyczyny, która była podstawą wystawienia skierowania.  W takiej sytuacji skierowanie do ortopedy należy przedłożyć wyłącznie umawiając się na pierwszą wizytę. Pamiętajmy, że w dalszym toku leczenia, to lekarz specjalista będzie decydować o konieczności ewentualnych kolejnych wizyt, a zatem – o ważności skierowania. 

Po trzecie, skierowania do ortopedy (oraz innych poradni specjalistycznych) nie muszą przedstawiać następujące osoby:

  • inwalidzi wojenni i wojskowi,
  • osoby represjonowane,
  • kombatanci,
  • niewidome cywilne ofiary działań wojennych,
  • chorzy na gruźlicę,
  • zakażeni wirusem HIV,
  • dawcy narządów - w zakresie niezbędnych badań
  • uzależnieni od alkoholu, środków odurzających i substancji psychotropowych - w zakresie lecznictwa odwykowego,
  • żołnierze oraz weterani - w zakresie leczenia urazów lub chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa.

Czytaj również:

 

Więcej z kategorii Dokumenty
Ile jest ważne skierowanie do specjalisty?
Medal za 50 lat pożycia
Testament - jak napisać testament (wzór, formy)
Powiązane artykuły
Skierowanie do szpitala i co dalej? Gdzie się zgłosić?
Skierowanie do okulisty - czy jest potrzebne? Ile ważne?
Skierowanie do ortopedy - czy jest potrzebne i ile ważne? 
Ile ważne jest skierowanie na badania?
Skierowanie do dermatologa - czy jest potrzebne? Ważność