Jak rozpoznać i leczyć choroby stawu biodrowego?

Staw biodrowy to największy ze stawów naszego ciała. Nic w tym dziwnego- w końcu znosi największe obciążenia: pozwala nam chodzić prosto, z uniesioną głową, a cały ciężar tułowia przenosi na nogi. Schorzenia stawu biodrowego obejmują wysoki odsetek populacji. Jak je rozpoznać i leczyć choroby stawu biodrowego?
Spis treści

Gdy ból stawu biodrowego pojawił się z dnia na dzień, bardzo możliwe, że jego przyczyną jest przeciążenie tkanek w jego pobliżu. Warto sobie zadać pytanie, czy robiliśmy w ostatnim czasie coś, co mogłoby go nadwyrężyć? Mogłoby to być przeniesienie zbyt ciężkiego pudła z książkami lub za długie stanie w niewłaściwej pozycji. Kluczowa jest również nasza masa ciała- przy dużej nadwadze nawet najmniejszy wysiłek  lub nieuważny ruch (na przykład, źle postawiona noga na schodzie, poślizgnięcie się na śliskim chodniku) może  spowodować dolegliwości bólowe.

W ostrych stanach bólowych, należy nasz staw przede wszystkim odciążyć - zalecana jest regeneracja, odpoczynek, unikanie nadmiernego wysiłku, masaże bądź fizjoterapia.

Nawet, jeśli ból samoistnie ustąpi w przeciągu paru godzin lub dni, należy poszukać jego przyczyny i rozpocząć działania, które zapobiegną kolejnym takim incydentom. W razie potrzeby,  najlepiej udać się do apteki, gdzie farmaceuta doradzi i dobierze odpowiedni lek przeciwbólowy.  Jeśli ból samoistnie nie ustąpi, należy odwiedzić lekarza, który skieruje na dalsze badania w celu ustalenia powodu dolegliwości.

Dzięki specyficznej budowie stawu, na którą składa się: głowa kości udowej, panewka stawu biodrowego i otaczające go więzadła, możemy wykonywać całą gamę ruchów: odwodzenie i przywodzenie, prostowanie i zginanie, rotację zewnętrzną i wewnętrzną. Problem z wykonywaniem któregoś z tych ruchów może świadczyć o chorobie zwyrodnieniowej stawów. Jest ona najczęstszą chorobą naszego układu ruchu. Polega na zaburzeniu funkcji chrząstki stawowej, wyścielającej powierzchnie stawu, czyli: głowę kości udowej oraz panewkę stawu. Gdy chrząstka jest zbudowana w nieprawidłowy sposób, niemożliwe jest płynne przesuwanie powierzchni między sobą, co powoduje dolegliwości bólowe.


Charakterystyczne objawy zwyrodnienia stawu biodrowego to:


  • ból w stawie na początku ruchu, w jego trakcie, nasilający się wieczorami
  • początkowa lub poranna sztywność stawu
  • ograniczenie ruchomości
  • trzeszczenie w stawie

W zależności od przyczyny, możemy wyróżnić chorobę zwyrodnieniową stawu biodrowego:


  • pierwotną, o nieznanej etiologii, której prawdopodobieństwo rośnie wraz z wiekiem,
  • wtórną, wywołaną konkretną przyczyną, jak choroby metaboliczne, inne choroby stawów (dna moczanowa, RZS), choroby endokrynologiczne (cukrzyca, otyłość) czy też wrodzone zaburzenia budowy stawu.

Choroba zwyrodnieniowa stawów rozwija się powoli, nie ustępuje samoistnie, a leczenie polega na złagodzeniu lub usunięciu dolegliwości i utrzymanie sprawności chorego na wysokim poziomie.

Jak zadbać o staw biodrowy?


Bez względu na to, z jakiego powodu bolą nas stawy, istnieje kilka sposobów na to, jak możemy poprawić ich aktualny stan.

Jednym z z najważniejszych czynników, mającym wpływ na kondycję stawów, jest ruch- umiarkowany i dostosowany do naszych możliwości. Odpowiednie zajęcia jak stretching czy joga pozwolą wzmocnić osłabione więzadła i chrząstkę stawową.

Ważnym aspektem jest odpowiednia dieta, która będzie sprzyjała tworzeniu i regeneracji chrząstki- bogata w warzywa i owoce będące źródłem witaminy C oraz karotenoidów, kwasów tłuszczowych nienasyconych (czyli owoce morza, ryby, tran), antyoksydantów (np. czosnku).

Warto zadbać również o to, aby nasza waga była w normie - każdy dodatkowy kilogram obciąża układy kostno- stawowe, powodując dyskomfort i dalsze pogłębianie choroby.  Dobrym rozwiązaniem jest również wizyta u fizjoterapeuty, który może wskazać określone ćwiczenia rehabilitacyjne lub rozciągające, a także zalecić masaże i odpowiednie dla naszych stawów zabiegi.

Czytaj też: 


Autor tekstu: Kamila Maria Kojs