Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego prostymi słowami

Spis treści

Koksartroza, czyli zwyrodnienie stawu biodrowego, to częsta postać choroby zwyrodnieniowej stawów. Wynika z zaburzenia procesów degradacji i regeneracji tkanek budujących staw pod wpływem czynników biologicznych i mechanicznych. Oznacza to, że ,,zużyte” tkanki są niszczone, ale na ich miejsce nie powstają nowe dobrze funkcjonujące.

 Artykuł partnera

Jak objawia się koksartroza?


Zwyrodnienie stawu biodrowego najczęściej objawia się bólem przedniej części uda i pachwiny. Co ciekawe, często chorzy skarżą się także na dolegliwości w stawie kolanowym. Dzieje się tak, ponieważ oszczędzając chory staw biodrowy, nieświadomie nadwyrężamy kolano. W przebiegu choroby może też pojawić się ból okolicy talerza kości biodrowej, związany z nieprawidłowym obciążaniem kręgosłupa. Jednym z podstawowych objawów choroby zwyrodnieniowej stawów jest ograniczenie ruchomości. W przypadku gdy zmiany dotyczą stawu biodrowego, zazwyczaj ograniczenie widoczne jest w ruchu rotacji wewnętrznej i przy próbie przeprostu. Wtórnie do zwyrodnienia po jednej stronie, mogą pojawić się objawy przeciążenia stawu strony przeciwnej.

 

 

Czy da się wyleczyć zwyrodnienie stawu biodrowego?


Niestety zmiany powstające w przebiegu choroby są nieodwracalne i nie da się ich wyleczyć. Nie oznacza to jednak że nie warto podejmować żadnych kroków. Znane są sposoby spowolnienia postępu choroby i zachowania dobrej jakości życia. Po pierwsze, należy dbać o prawidłową masę ciała. Nadprogramowe kilogramy stanowią obciążenie dla układu ruchu i przyczyniają się do szybszego rozwoju zmian zwyrodnieniowych w stawach.

Chorzy otyli i z nadwagą powinni dążyć to uzyskania prawidłowego BMI. Szczególne znaczenie przypisuje się regularnym ćwiczeniom fizycznym, które pomagają zachować siłę mięśniową i zakres ruchów w stawach. Kinezyterapia (leczenie ruchem) umożliwia też zmniejszenie natężenia dolegliwości bólowych. W celu doraźnego  złagodzeniu bólu i zmniejszenia stanu zapalnego można przyjmować leki z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne) takie jak np. Dexak® SL w postaci granulatu do sporządzania roztworu doustnego. NPLZ działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie, więc dobrze sprawdzają się w momentach nasilenia objawów choroby. W łagodzeniu symptomów zwyrodnienia stosuje się także szereg innych leków. Jednak bardziej złożona terapia farmakologiczna powinna być zaplanowana przez lekarza.

 

 

Kilka słów o endoprotezach stawu biodrowego


W przypadku choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego podstawową metodą leczenia uporczywego bólu i znacznej niesprawności jest wszczepienie protezy stawowej. Taki zabieg w dużym stopniu poprawia jakość życia. Redukuje przewlekłe dolegliwości bólowe i przywraca sprawność. Do leczenia operacyjnego kwalifikowani są pacjenci, u których leczenie zachowawcze nie przynosi zadowalających efektów.

Warunkiem jest też dobry ogólny stan zdrowia. Osoby cierpiące na poważne choroby przewlekłe (np. niewyrównana cukrzyca, nieleczona nadczynność tarczycy, nieleczone nadciśnienie) powinny najpierw ustabilizować swój stan. Dodatkowe obciążenia mogą spowodować powikłania przy znieczuleniu do operacji, w efekcie czego ryzyko zabiegu przewyższać może oczekiwane rezultaty.