Zawał serca - ryzyko zawału, jego przebieg i pierwsza pomoc

Aby przynieść pomoc w przypadku zawału serca konieczna jest wiedza na temat jego objawów, takich jak ból w klatce piersiowej, duszność i mdłości oraz znajomość pierwszej pomocy. Ważna jest również świadomość społeczna na temat przyczyn chorób niedokrwiennych serca i tego, jak dzięki odpowiednio zbilansowanej diecie i zdrowemu stylu życia można im przeciwdziałać.
czerwone serce z tworzywa i słuchawki lekarskie leżące na dokumentach
Żródło: 123rf
Spis treści

Jak przebiega zawał serca?

Zawał mięśnia sercowego jest spowodowany nagłym oderwaniem się blaszki miażdżycowej, która całkowicie blokuje dopływ krwi w tętnicy wieńcowej. Prowadzi to do niedotlenienia mózgu i obumarciu mięśnia sercowego. Powodem jest rozwijającą się w ukryciu przez lata choroba miażdżycowa i odkładanie się cholesterolu, kolagenu oraz złogów wapnia na ścianach naczyń krwionośnych. Zawał serca jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonu Polaków. Statystycznie dotyka najczęściej mężczyzn po 45. roku życia, jednak coraz częściej jego ofiarą padają również kobiety i młodzi ludzie.

Jak rozpoznać zawał serca - pierwsze objawy

Proces śmierci tkanek rozpoczyna się już po 20 minutach od zablokowania przepływu krwi. Dlatego tak ważne jest jak najszybsze rozpoznanie tego stanu i odpowiednia reakcja. Pierwszym objawem, który obserwujemy jest silny, palący ból w klatce piersiowej. Towarzyszą mu często mdłości, ból brzucha lub uczucie przypominające zgagę. Charakterystyczny jest również ból, który promieniuje do lewej ręki i barku oraz silne, niewytłumaczalne poczucie niepokoju i lęku.

Pierwsza pomoc przy zawale serca

Jeśli my sami, bądź osobą, z którą przebywamy, odczuwamy podobne do opisanych powyżej objawy, powinniśmy niezwłocznie zadzwonić pod numer alarmowy 112 lub 996 i podać jak najszybciej naszą lokalizację. Jeśli jesteśmy w stanie, powinno się przyjąć tabletkę zawierającą kwas acetylosalicylowy, którą najlepiej rozgryźć. Wpłynie ona rozrzedzająco na krew. Dobrze zadbać jest o dostęp do świeżego powietrza. Powinno zająć się pozycję siedzącą i jeśli jesteśmy sami - spróbować się uspokoić, a jeśli to my towarzyszymy komuś - zapewnić go, że wszystko będzie dobrze oraz że pomoc już nadchodzi. Aby znaleźć więcej porad, warto zapoznać się z artykułem https://dietadlaserca.pl/artykuly/styl_zycia/pierwsza-pomoc-przy-zawale-serca/.

Stan przedzawałowy

Stan przedzawałowy to potoczne określenie, określające stan, w którym doszło do obumarcia mięśnia sercowego, podczas gdy o zawale mówi się, gdy nastąpiła martwica tego organu. Określenie to jest również używane przez lekarzy, którzy w ten sposób określają w rozmowach z pacjentami ich stan zdrowotny związany z chorobami niedokrwiennymi serca,które doprowadzić mogą do zawału serca.

Kto jest szczególnie zagrożony zawałem serca?

Ryzyko wystąpienia zawału serca wzrasta wraz z wiekiem, u mężczyzn progiem jest 45. rok życia, a u kobiet 55. Największymi czynnikami ryzyka są: otyłość, nieodpowiednia dieta, palenie papierosów oraz nadużywanie alkoholu. Narażeni na choroby niedokrwienne serca i zawał są osoby chorujące na nadciśnienie, cukrzycę oraz posiadające podwyższony cholesterol.

Zawał serca - profilaktyka

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia zawału serca należy przede wszystkim zadbać o odpowiedni styl życia,na który będzie składała się zdrowa, zbilansowana dieta, brak używek oraz codzienna dawka sportu. Warto podkreślić, że palenie papierosów zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia zawału aż pięciokrotnie, więc podstawową zmianą powinno być rzucenie nałogu.