Ubezpieczenie na wypadek cukrzycy – ile kosztuje?

Cukrzyca to plaga XXI wieku – z roku na rok choruje na nią coraz więcej osób. Chorobie tej sprzyja nadwaga, otyłość, złe nawyki żywieniowe oraz brak dostatecznej ilości ruchu. Ponadto może mieć ona poważne konsekwencje dla ogólnego stanu zdrowia i ciężki przebieg. Właśnie dlatego warto zastanowić się nad ubezpieczeniem na wypadek cukrzycy, które jak się okazuje, nie musi kosztować kroci.
Badanie poziomu cukru
Źródło: 123RF
Spis treści

Cukrzyca – groźna choroba cywilizacyjna

Cukrzyca to choroba metaboliczna, która polega na wytwarzaniu nieodpowiedniej ilości insuliny przez tarczycę. Można ją zdiagnozować, badając poziom glukozy we krwi pacjenta.

U chorych najczęściej diagnozuje się cukrzycę typu II, czyli insulinoniezależną, której przyczynami są błędy żywieniowe, siedzący tryb życia, nadużywanie alkoholu i palenie papierosów. Choroba ta objawia się apatią, ciągłym zmęczeniem, wzmożonym pragnieniem, swędzeniem skóry, długim czasem gojenia się ran, nawracającymi infekcjami pęcherza. Natomiast chorzy cierpiący na cukrzycę typu I, za którą odpowiada uszkodzenie komórek beta trzustki, skarżą się dodatkowo na problemy z widzeniem, nagły spadek wagi, zajady w kącikach ust.

Nieleczona cukrzyca może mieć poważne konsekwencje. Do typowych powikłań zalicza się:

 • problemy z pracą nerek, a nawet ich niewydolność
 • miażdżycę, zawały serca i udary
 • stopę cukrzycową, czyli owrzodzenie podeszwy lub grzbietu stopy
 • utratę wzroku.

Sposobem na to, aby uniknąć cukrzycy, jest zbilansowana dieta, ruch i wykonywanie okresowych badań krwi. Mimo tego warto zabezpieczyć się na wypadek zachorowania na tą groźną, przewlekłą chorobę – wsparcie ubezpieczyciela jest w tym przypadku bezcenne.

Na czym polega ubezpieczenie na wypadek cukrzycy?

Towarzystwa ubezpieczeniowe proponują polisy na wypadek cukrzycy typu I i II. Takie ubezpieczenie mogą wykupić wyłącznie osoby zdrowe, u których nie zdiagnozowano tej choroby. Ponadto:

 • ubezpieczyciele określają zwykle maksymalny wiek, jaki może mieć osoba przystępująca do ubezpieczenia
 • zakres gwarantowanego wsparcia może różnić się w zależności od oferty towarzystwa ubezpieczeniowego
 • wyższa składka oznacza wyższą sumę ubezpieczenia, czyli środki finansowe, które zostaną przeznaczone na leczenie chorego.

Aby ubezpieczyciel wypłacił należne odszkodowanie, należy dostarczyć mu dokumentację medyczną z potwierdzoną diagnozą cukrzycy. Wsparcie nie kończy się jedynie na przyznaniu świadczenia – towarzystwa ubezpieczeniowe zapewniają swoim klientom także:

 • zestawy do badania poziomu cukru we krwi
 • specjalistyczne konsultacje lekarskie – z diabetologami, ale także – jeśli zajdzie taka potrzeba – np. z urologiem oraz z okulistą
 • pokrycie kosztów zakupu leków
 • możliwość korzystania z kalkulatorów cukrzycy i portali dietetycznych.

Ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie na wypadek cukrzycy?

To, jak wysoka będzie składka takiej polisy, zależy w dużej mierze od sumy ubezpieczenia. Jeśli będzie ona wynosić ok. 600 tys. zł, to comiesięczny koszt za takie zabezpieczenie wyniesie około 260 zł. Jednak płacąc taką składkę, ubezpieczony zapewnia sobie zarówno wypłatę odszkodowania, jak i medyczny assistance oraz refundację zakupu leków.

Ceny takiego ubezpieczenia zaczynają się od ok. 160 zł za comiesięczną składkę. Jednak wtedy suma ubezpieczenia jest znacznie niższa.

Ubezpieczenie na wypadek cukrzycy – dlaczego warto?

Wybór tej polisy, to rozsądna decyzja, gdyż:

 • ryzyko zachorowania na cukrzycę jest duże – diagnozuje się ją dzisiaj u osób w każdym wieku
 • chcąc leczyć się na własną rękę, trzeba głęboko zajrzeć do kieszeni – jest to związane między innymi z drogimi konsultacjami lekarskimi
 • zakup leków może być sporym obciążeniem dla domowego budżetu.

Mimo że polisa ta oznacza konieczność poniesienia pewnych kosztów, to mogą one okazać się nieporównywalnie mniejszym wydatkiem niż to, ile trzeba będzie zapłacić za konsultacje lekarskie i leki. Dlatego jej wykupienie to zawsze słuszna decyzja.

Powiązane artykuły
Test na nietolerancję glukozy
Nietolerancja glukozy - objawy, przyczyny i dieta. Czy można ją wyleczyć?
Glikogenozy – choroby spichrzeniowe glikogenu
Badanie poziomu cukru
Ubezpieczenie na wypadek cukrzycy – ile kosztuje?
Pacjent z cukrzycą
Koronawirus a cukrzyca. Czy SARS-CoV-2 zagraża diabetykom?
Pomiar glukozy u dzieci
Glukoza u dziecka - jakie są normy? Skąd za niski i podwyższony poziom cukru?