Diagnostyka i leczenie chirurgiczne nowotworów piersi

Rak piersi to jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet, choć nie dotyczy jedynie płci pięknej (u mężczyzn zdarza się jednak o wiele rzadziej). Nowotwór piersi jest o tyle podstępny, że nie daje dolegliwości bólowych, dlatego często wykrywany jest zbyt późno, dopiero gdy pojawi się wyraźnie wyczuwalny guzek. Warto wiedzieć jak rozpoznać raka piersi we wczesnym stadium, ponieważ wczesna diagnostyka i szybko podjęte leczenie to większe szanse na powodzenie terapii.
Diagnostyka i leczenie chirurgiczne nowotworów piersi
Źródło: Materiały partnera
Spis treści

Objawy raka piersi

Rak piersi nie boli, także przy badaniu piersi, w pierwszej fazie nie daje też żadnych zauważalnych objawów. Pierwszy wyraźny objaw to najczęściej guzek, twardy i wyczuwalny podczas samobadania.

Inne objawy raka piersi, to wciągnięcie brodawki, asymetria piersi, wyciek z sutka, zaczerwienie skóry i zmiany skórne na piersiach oraz powiększenie węzłów chłonnych pod pachą. W późniejszym stadium pojawia się ból piersi. Rak piersi może powodować przerzuty do węzłów chłonnych, płuc, wątroby, kości i mózgu.

Rak piersi – diagnostyka

Czynniki, które zwiększają ryzyko pojawienia się raka piersi, to przede wszystkim wiek (ryzyko wzrasta po 45. roku życia), stosowanie hormonalnej terapii zastępczej, nadwaga i otyłość, niewłaściwa dieta oraz uwarunkowania genetyczne (geny odpowiedzialne za zwiększone ryzyko rozwoju raka piersi to BRCA i BRCA2).

W profilaktyce raka piersi bardzo ważne jest samobadanie piersi. Robić to należy regularnie, nawet co kilka tygodni, przed lustrem lub pod prysznicem.

Kobietom po 45. roku życia zaleca się wykonywanie przynajmniej raz na dwa lata mammografii. Zaleca się także USG piersi oraz mammografię metodą rezonansu magnetycznego. Częściej powinny badać się te panie, w których rodzinie wystąpiły przypadki nowotworów piersi. W ich przypadku zalecane są także badania genetyczne na obecność mutacji BRCA I BRCA2.

Rak piersi – leczenie

Leczenie nowotworów piersi podjęte we wczesnej fazie choroby daje prawie 90 procent szans na całkowite powodzenie terapii. To dlatego tak ważna jest diagnostyka i badania przesiewowe, przede wszystkim mammografia.

Leczenie raka piersi może polegać na chirurgicznym usunięciu guza (w zaawansowanym stadium zazwyczaj usuwa się także pierś oraz węzły chłonne), chemioterapii oraz hormonoterapii.

Leczenie chirurgiczne nowotworów piersi może być wykonane przed chemioterapią i przed wdrożeniem terapii hormonalnej lub po takim leczeniu.

Rozległość operacji zależy od stopnia zaawansowania choroby i wielkości guza. Jeśli konieczna jest całkowita amputacja piersi, leczenie obejmuje także zabieg polegający na jej rekonstrukcji.

W szpitalu św. Wincentego należącym do grupy LUX MED radykalne operacje wiążące się z usunięciem piersi wraz z węzłami chłonnymi przeprowadzane są rzadko – chirurdzy starają się w miarę możliwości wykonywać zabiegi oszczędzające. Guz wycinany jest wraz z okoliczną zdrową tkanką, tak by zapobiec ewentualnemu odrastaniu zmiany i przerzutom. Po chemioterapii najczęściej usuwane są węzły wartownicze i jeśli patomorfolodzy nie znajdą w nich przerzutów, pozostałe węzły są oszczędzane. Chemioterapia stosowana przed operacją pozwala też zmniejszyć rozmiar guza, a podczas operacji wycinana jest mniejsza ilość tkanki.

Przed leczeniem za pomocą chemioterapii do guza wszczepiany jest też specjalny znacznik, który pozwala zlokalizować zmianę i miejsce po niej podczas badania USG. W to miejsce wkłuwana jest igła lokalizacyjna, która pozwala chirurgowi dotrzeć precyzyjnie w to miejsce, gdzie jest zmiana i wyciąć ją wraz z zapasem okolicznej tkanki.

Rak piersi – co dalej w przypadku konieczności amputacji?

Usunięcie piersi, czyli mastektomia, to duża trauma dla pacjentki. Jeśli zachodzi konieczność takiego radykalnego zabiegu, na Oddziale Onkologicznym Szpitala św. Wincentego należącego do grupy LUX MED możliwa jest mastektomia podskórna połączona z jednoczesną rekonstrukcją piersi, czyli wszczepieniem tymczasowej protezy piersiowej (tzw. expander). Pozwala to idealnie przygotować pierś do wszczepienia w późniejszym czasie endoprotezy. U niektórych pacjentek można też wykonać zabieg mastektomii podskórnej wraz z rekonstrukcją piersi metodą prepektoralną, która polega na umieszczeniu protezy bezpośrednio pod skórą na mięśniu piersiowym.

Powiązane artykuły
Utrata masy ciała przy nowotworze – jak zapobiegać chudnięciu?