Olejek fengyoujing (narcyzowy) – czym jest i jakie ma zastosowanie?

Współcześnie coraz chętniej sięgamy po metody lecznicze zaczerpnięte z medycyny naturalnej, w tym medycyny Dalekiego Wschodu. Ajurweda jest ceniona np. za holistyczne podejście do leczenia, a jednym z produktów, których używa się w tym nurcie medycyny jest olejek narcyzowy. Co należy wiedzieć o nim i jego zastosowaniu? W jakich sytuacjach można go aplikować i kto powinien zrezygnować z jego stosowania?
Olejek narcyzowy
Źródło: Materiały Partnera
Spis treści

Zastosowanie ajurwedy we wspomaganiu terapii

Jednym z najstarszych systemów leczniczych świata, który został uznany przez Światową Organizację Zdrowia jako nauka medyczna, jest ajurweda. To tradycyjna medycyna indyjska, która łączy pieczę nad zdrowiem fizycznym, psychicznym i zdrowiem duchowym człowieka. Ajurwedę wyróżnia podejście holistyczne do człowieka – stawia na jedność ciała i ducha. Często stawia na masaże, by odblokować kanały energetyczne.

Chiński olejek fengyoujing – czym jest i jak się go stosuje?

Wykorzystywany w jednym z najstarszych systemów leczniczych na świecie olejek fengyoujing zwany też olejkiem narcyzowym ma bogatą recepturę bazującą na składnikach naturalnych, która znajduje szerokie zastosowanie. Receptura olejku narcyzowego powstała w Chinach, a sam olejek może być aplikowany bezpośrednio na skórę. Można używać go do nacierania wybranych obszarów skóry, masażu i inhalacji. Ma orzeźwiający zapach i działanie rozgrzewające.

Olejek narcyzowy – zastosowanie

Wskazań do stosowania olejku narcyzowego jest wiele. W medycynie ajurwedyjskiej olejek ten wykorzystywano m.in. do regulowania przepływu energii życiowej. Oprócz tego zadaniem olejku fengyoujing miało być pozbywanie się złego wpływu żywiołów na organizm człowieka.

Współcześnie olejek narcyzowy wykorzystuje się m.in. w profilaktyce infekcji dróg oddechowych oraz wspomagająco przy ich leczeniu. Ten olejek można wykorzystać w leczeniu zatok i kataru, a także przy przeziębieniu, grypie i stanach zapalnych. Olejek można też wykorzystać do nacierania opuchniętych węzłów chłonnych oraz przy przechłodzeniu wybranych partii ciała. Wskazaniem do stosowania olejku narcyzowego są również dolegliwości bólowe głowy, a także reumatyzm, nerwobóle i korzonki czy mięśniobóle.

Jaki skład ma olejek fengyoujing i jak go stosować?

W składzie olejku fengyoujing znajduje się mieszanina substancji naturalnych, które wzajemnie uzupełniają swoje działanie. W olejku można znaleźć m.in. mentol i eugenol, poza tym preparat ma w recepturze ekstrakt z eukaliptusa, a oprócz tego kamforę i chlorofil. Olejek narcyzowy ma również przyjemny i orzeźwiający zapach, a po aplikacji na skórę wykazuje działanie lekko rozgrzewające.

Olejek narcyzowy można wykorzystywać do nacierania wybranych obszarów ciała. Przy chorobach układu oddechowego dobrze nacierać nim klatkę piersiową i plecy. Przy katarze można wykorzystać go do nacierania nosa oraz do wieczornych inhalacji. Przy problemach z zatokami sprawdzi się do nacierania ich i mięśni karku. Można nacierać nim też opuchnięte węzły chłonne lub skronie i potylicę przy bólach głowy, poza tym sprawdzi się do nacierania krzyża i innych obolałych obszarów ciała (nerwobóle i mięśniobóle).

Kto nie powinien stosować olejku narcyzowego?

Chociaż właściwości olejku fengyoujing są cenione w ajurwedzie od lat, nie każdy powinien go aplikować. Olejku narcyzowego nie powinny stosować osoby, które są uczulone na przynajmniej jeden z jego składników. Dlatego jest bardzo ważne, by pacjent zapoznał się ze składem produktu, zanim zacznie go stosować. Jeśli natomiast po nałożeniu olejku zauważy jakiekolwiek objawy nadwrażliwości, powinien zaprzestać aplikować olejek i zgłosić się do lekarza na konsultację.

Olejek nie nadaje się do stosowania wewnętrznego. Jest przeznaczony do aplikowania na skórę i nie powinien być stosowany w okolicy błon śluzowych, ponieważ mógłby wówczas działać drażniąco. Należy również unikać nakładania olejku fengyoujing w okolicy oczu. Dodatkowo przeciwwskazane jest stosowanie olejku narcyzowego na podrażnioną skórę.