Jak skutecznie łagodzić objawy alergii? Po jakie leki na alergię bez recepty warto sięgać?

Alergia to niewłaściwa odpowiedź układu odpornościowego na substancje pochodzące ze środowiska zewnętrznego (alergeny), które u zdrowego człowieka nie wywołują żadnej reakcji. W zależności od rodzaju alergenu objawy alergii wyglądają nieco inaczej. Wiele leków na alergię dostępnych jest bez recepty. Jak najlepiej dostosować lek na alergię do występujących objawów.
Alergie
Spis treści

Tabletki na alergię i spray do nosa – co zastosować w przypadku alergii wziewnej?

Do alergenów wziewnych zaliczyć można pyłki roślin, roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt, zarodniki grzybów, pierze, itp. Kiedy dochodzi do ich kontaktu z błoną śluzową układu oddechowego, u osoby chorej wywołuje to reakcję alergiczną. Jej najczęstsze objawy to wodnisty katar, kichanie, łzawienie i świąd oczu, drapanie w gardle oraz suchy kaszel. 

W celu łagodzenia symptomów związanych z alergią wziewną stosuje się syropy i tabletki na alergię bez recepty. Substancje zawarte w tego typu preparatach to m.in. cetyryzyna, lewocetyryzyna, loratadyna i desloratadyna. Związki te są bezpieczne i nie powodują senności, a ich krótkotrwałe stosowanie nie wymaga konsultacji lekarskiej.

Aby złagodzić katar, kichanie i obrzęk śluzówki- objawy stanu zapalnego jaki rozwinął się na błonie śluzowej nosa po kontakcie z alergenem, warto sięgnąć po sterydowe leki przeciwzapalne do nosa. Sterydy do nosa na alergię mogą być stosowane bez ordynacji lekarskiej jedynie u osób dorosłych. 

Inne preparaty do nosa, które łagodzą miejscowe objawy alergii wziewnej zawierają m.in. maleinian dimetyndenu, chlorowodorek azelastyny i kromoglikan sodu. Warto pamiętać, że mimo kataru i zatkanego nosa na katar sienny lepiej nie stosować kropli do nosa na katar zawierających ksylometazolinę lub oksymetazolinę. Ich długotrwałe stosowanie może dodatkowo drażnić śluzówkę nosa.

Leki na alergię do stosowania na skórę - co na miejscowe odczyny alergiczne?

Zmiany skórne w postaci wysypki, pokrzywki, łuszczącej się skóry czy też pęcherzy z płynem w środku mogą świadczyć o wystąpieniu miejscowego odczynu alergicznego. Do przyczyn pojawienia się mało estetycznych i często swędzących zmian zalicza się alergeny wziewne, ale także alergizujące składniki pożywienia, kosmetyków, ugryzienia owadów oraz niektóre leki i metale. 

W takim wypadku stosuje się syropy lub tabletki na alergię o działaniu antyhistaminowym, a w celu łagodzenia świądu, obrzęku i pieczenia warto zastosować żel zawierający dimetydnen. Przeciwzapalnie na skórę działa natomiast hydrokortyzon w kremie. Jest to steryd do stosowania miejscowego. Ważne, aby aplikować go na możliwie małą powierzchnię skóry.

Skóra alergiczna, skłonna do alergii oraz atopowa wymagają specjalnej pielęgnacji. Świetnie sprawdzą się w tym wypadku emolienty. Ich składniki zatrzymują wodę w naskórku, zabezpieczają przed jej parowaniem, a także chronią skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Dodatkowo pozbawione są substancji chemicznych tj. konserwantów, barwników, substancji zapachowych, które w większości przypadków zalicza się do alergenów.

Emolienty często posiadają również badania i atesty. Dlatego też balsamy, kosmetyki do mycia i kąpieli oraz szampony do włosów zaliczane do emolientów nadają się do codziennej pielęgnacji bardzo wrażliwej i przesuszonej skóry zarówno u niemowląt, starszych dzieci jak i dorosłych.

Leki na alergię do oczu - co na alergiczne zapalenie spojówek?

Alergiczne zapalenie spojówek często przytrafia się alergikom szczególnie w okresie pylenia. Dokuczliwe objawy jak przekrwienie spojówki, obrzęk powiek, łzawienie i pieczenie oczu, nadwrażliwość na światło wymagają zastosowania leku na alergię o działaniu miejscowym. Z pomocą przychodzą krople do oczu z kromoglikanem sodu, olopatadyną i azelastyną. Substancje te działają antyhistaminowo i łagodzą objawy związane z alergicznym zapaleniem spojówek. Często stanowią one uzupełnienie miejscowego leczenia przeciwzapalnego i doustnych leków na alergię. 

Nawracające alergiczne zapalenie spojówek wymaga konsultacji lekarskiej. Podczas stanu zapalnego często dochodzi do wtórnego nadkażenie narządu wzroku. Wtedy zalecanym leczeniem jest miejscowa antybiotykoterapia, którą zleca specjalista.

Powiązane artykuły
Mężczyzna głaszcze kota
Zwierzęta dla alergików: psy i koty, które nie uczulają
Starszy mężczyzna z katarem siennym
Kalendarz pylenia – prognozy dla alergików. Co pyli?
Alergia - rodzaje, objawy i leczenie alergii