Sen o zmarłej osobie - co może oznaczać taki sen?

Sen o zmarłej osobie, która ożywa, czy sen ze zmarłą osobą, która w rzeczywistości pozostaje wśród żywych, bywa interpretowany jako zapowiedź pewnych zdarzeń, przestroga czy nauka, a także głos podświadomości zmagającej się z nierozwiązanymi problemami psychologicznymi. Czy słusznie? Co oznaczają takie sny w rzeczywistości i czy w ogóle należy je interpretować?
Spis treści

Sen o zmarłej osobie

Śmierć bliskiej osoby jest wydarzeniem poruszającym, nierzadko traumatycznym, lokującym się na lata w nieopisanych zakamarkach świadomości. Sen o zmarłej osobie bywa świadectwem emocjonalnych przeżyć i reakcji naszej psychiki na stratę, którą ponieśliśmy. Niekiedy sen o zmarłej osobie jest wyrazem tęsknoty i żalu, bywa też konsekwencją poczucia winy czy niespełnienia w relacji ze zmarłym. Należy podkreślić, że są to jednak wyłącznie domysły i interpretacje.

Sfera związana z sennymi wizjami nie jest na tyle dobrze poznana przez naukę, by na podstawie opisanych snów wyciągać autorytatywne wnioski. Owszem, sen o zmarłej osobie może zostać omówiony np. w czasie spotkania terapeutycznego z psychologiem, dobry terapeuta z pewnością jednak nie będzie na tej podstawie stawiać diagnozy, senne marzenie traktując jedynie jako przyczynek do rozmowy z pacjentem o jego życiu, problemach i emocjach.

Sen o zmarłej osobie jako żywej

Sen o zmarłej osobie jest jednym z najczęściej pojawiających się marzeń sennych, oprócz takich motywów, jak paraliż uniemożliwiający ucieczkę przed zagrożeniem, czy powrót do ław szkolnych z przeświadczeniem, że nie jest się przygotowanym np. do matury. Motyw ten występuje w wielu odmianach, różniących się przedstawieniem zmarłego oraz kontekstem, w jakim nam się jego postać ukazuje. Niezwykle powszechny jest sen o zmarłej osobie jako żywej. Nie chodzi oczywiście o dosłowną wizję „zmartwychwstania” jako takiego, lecz przyśnioną sytuację, gdy okazuje się, że zmarły jednak żyje, spotyka się z nami, rozmawia. Wydarzenia te ulokowane są w teraźniejszości a nawet przyszłości, są one całkowicie lub częściowo fikcyjne, abstrakcyjne, niekiedy wręcz absurdalne.

Sen ze zmarłą osobą - wspomnienia

Sen ze zmarłą osobą może się też odnosić do przeszłości. Zdarza się, że marzenie senne przedstawia wydarzenie, do którego faktycznie doszło w naszym życiu i w którym uczestniczył zmarły. Aczkolwiek często wizja ta jest zniekształcona, wyolbrzymiona, przefiltrowana przez inne doświadczenia. Często też psychika nasza sprawia, że przyśniona sytuacja, choć pierwotnie realistyczna, w dalszej kolejności ewoluuje w rejony zupełnie fantastyczne.
Warto wiedzieć, że sen ze zmarłą osobą może nieboszczyka lokować w różnych rolach. Niekiedy jego udział we śnie jest czysto „dekoracyjny”, ma charakter wspominkowo-sentymentalny. Innym razem jawi się zmarły jako głos, który udziela rad, zwraca się do nas w ważnych kwestiach życiowych, także tych współczesnych. Bardzo często też sen ze zmarłą osobą uwypukla kwestie żalu pod naszym adresem ze strony nieboszczyka, lub na odwrót. Tego typu wizja z pewnością może być najbardziej interesująca z psychologicznego punktu widzenia, choć z powodów wspomnianych wyżej, nie może ona być podstawą do stawiania ostatecznych diagnoz.

Co oznacza sen o zmarłej osobie?

Dlaczego śnią się osoby zmarłe? Kiedy śnią się zmarłe osoby? Psychologia, psychiatria, czy neurologia nie dostarczają satysfakcjonujących odpowiedzi. Czy do treści snów należy przywiązywać większą wagę? Czy sny obrazują tkwiące w nas lęki i fobie? Czy sen, jak przekonywał Siegmund Freud, jest odzwierciedleniem irracjonalnych namiętności tłumionych w czasie życia na jawie? Czy rację miał Carl Jung upatrując w snach sygnałów działania naszej podświadomości, ubierając swoje wywody w transcendentalne szaty?
Wspomniane teorie są stare i niejednokrotnie już były podważane i obalane. Współczesny stan wiedzy naukowej nie daje jasnej odpowiedzi, czym są sny i jakie mają znaczenie. Część badaczy rozpatruje je na niwie psychologicznej, jako odzwierciedlenie naszych stanów emocjonalnych, inni upatrują w snach procesów czysto fizjologicznych czy neurologicznych. A zatem co oznacza sen o zmarłej osobie? To bardzo dobre pytanie, na które nauka odpowiedzi jednoznacznej nie znajduje.

Co mówi sennik o śnie ze zmarłą osobą?

W senniku znajdziemy interpretację snów o zmarłęj osobie. Niekoniecznie w oparciu o dowody naukowe powstają różnego rodzaju senniki, czyli zbiory marzeń sennych zawierające również próby ich interpretacji. Osoby mające skłonność do mistycyzmu czy irracjonalizmu chętnie sięgają po nie, szukając odpowiedzi na pytania, które rodzą się rano, po wybudzeniu ze snu. Czego się dowiadują otwierając typowy sennik? Np. tego, że sen o zmarłej osobie, która faktycznie jest wśród żywych, zwiastuje nadejście kłopotów w naszym życiu. Sen o zmarłej osobie, która ożywa i mówi do nas, jest źródłem cennych rad.
Co jeszcze pomoże zinterpretować sennik? Rozmowa ze zmarłą osobą może też być zapowiedzią czekającego nas smutku, rozpadu związku, albo sygnałem alarmującym o konieczności wzmożenia czujności. Senniki opisują dokładnie, co znaczy senne spotkanie ze zmarłą matką, ojcem, bratem, szwagrem, kuzynem, kolegą ze szkoły.

Czytaj też:

Zegar biologiczny - co to jest, jak go przestawić

Problemy ze snem - przyczyny

Jak zadbać o dobry sen?

Jak rozmawiać z wnukiem o śmierci

Więcej z kategorii Psychologia
Gerontologia - przyczyny i procesy starzenia się
Kryzys wieku średniego - u kobiet, mężczyzn. Ile trwa?
Zegar biologiczny - co to jest? Jak go przestawić?
Powiązane artykuły
Kiedy senior naprawdę staje się seniorem?
Sen o zmarłej osobie - co może oznaczać taki sen?
Rozwód po 50-tce. Dlaczego seniorzy się rozwodzą?
Starsza kobieta smutno spoglądająca przez okno
Nietrzymanie moczu a depresja. Jak pozostać aktywnym towarzysko?
Depresja u osób starszych: jak leczyć i zapobiegać?