Jak spędzić święta w dobrej atmosferze?

Spis treści

Żyjąc w biegu i codziennym pośpiechu zapominamy czasem, że święta to czas refleksji, spokoju i spotkań w gronie najbliższych nam osób. Jak stworzyć niepowtarzalną, radosną atmosferę? Podpowiadamy, co zrobić by cieszyć się magią świąt i przeżyć je świadomie, pogodnie, blisko rodziny i znajomych.

Przypomnij sobie najbardziej pozytywne chwile z minionych świąt. Z czym pozytywnym kojarzy Ci się Boże Narodzenie? Z zapachem pierników, śpiewaniem kolęd, a może ze wspólnym ubieraniem choinki? Każdy z nas dostrzega w świętach coś innego. Jedni lubią je za wyjątkową atmosferę w rodzinnym gronie, inni postrzegają je jako okazję do błogiego lenistwa, a inni cenią przede wszystkim ich religijny aspekt. Są też tacy, którzy po świętach narzekają, że czują się jeszcze bardziej zmęczeni niż przed świętami. Dlaczego tak się dzieje? Osoby te zazwyczaj nie dają sobie czasu na zatrzymanie się, refleksję i delektowanie się chwila. Zamiast tego biorą udział w swoistym „maratonie” zakupów, sprzątania, gotowania i nawet wigilijną kolację spożywają w biegu. Jak zwolnić i cieszyć się chwilami z bliskimi?

Po pierwsze, wpraw się w odpowiedni nastrój

Skup się na tym, co robisz i ciesz się chwilą. Nie wybiegaj nieustannie myślami do przodu, nie weryfikuj co chwilę postępów w przygotowaniach. Odgoń natrętne myśli i ciesz się chwilą. Zwracaj większą niż zazwyczaj uwagę na szczegóły i drobiazgi, daj się pochłonąć atmosferze i prostym czynnościom.

Czytaj więcej w CafeSenior: Magia świąt - empatia i współodczuwanie

christmas-1046068_960_720

Po drugie, znajdź chwilę dla siebie

Zaparz filiżankę aromatycznej kawy lub herbaty z zimowymi przyprawami (imbirem, cynamonem, goździkami), usiądź przy pachnącej choince i delektuj się tą chwilą. Pozwól sobie na odrobinę relaksu i refleksji nad życiem. Co dobrego przyniósł Ci ten rok? Które chwile były dla Ciebie szczególnie ważne i dlaczego? Nazwij swoje emocje i postaraj się dostrzec jak najwięcej pozytywnych aspektów w swoim życiu. Nie myśl o tym, co złe, zapomnij o urazach. Włącz płytę z kolędami lub muzyką, która wprawia Cię w dobry nastrój. To od nas zależy, jaki będziemy mieć humor, więc warto sobie w tym drobinę pomóc.

Po trzecie, pora na chwilę refleksji

Święta to czas spędzany w gronie najbliższych. Zastanów się, co możesz im pozytywnego dać podczas rozmowy i przebywania razem przy świątecznym stole. Święta mają jednoczyć, a nie stwarzać powody do kłótni. Obmyślcie w rodzinnym gronie dekorację domu, zaproście wnuki do przygotowywania świątecznych potraw i ubierania choinki. Zaplanujcie: co będziecie robić, kogo odwiedzicie, zaproście także najbliższych znajomych i przyjaciół.

Czytaj więcej w CafeSenior: Bliskość nie tylko od święta

Po czwarte, powróć na chwilę do czasów dzieciństwa

Przypomnij sobie, jak wyglądały święta w Twoim domu. Jakie masz z tych czasów wspomnienia? Lubiłeś ubierać choinkę z rodziną, przygotowywać pierniczki z mamą lub babcią, a może czekałeś z utęsknieniem na wizytę Św. Mikołaja? Wyjmij album ze zdjęciami sprzed lat. Wczuj się w atmosferę świąt z czasów Twojego dzieciństwa, we wspólne kolędowanie, wyprawy na sanki, zabawy śnieżkami. Czego brakowało Ci podczas ostatnich świąt lub podczas przygotowań do nadchodzącej wigilii? Spróbuj odtworzyć pozytywne emocje, smaki i zapachy, które zapisały się w Twojej pamięci i kojarzą Ci się z Bożym Narodzeniem. Zaproś rodzinę, także najmłodszych, do odkrywania świąt na nowo.

Na kolejne Boże Narodzenie będziemy musieli poczekać do następnego roku – to jeszcze jeden powód, dla którego warto postarać się podejść do tych świąt w radosny i świadomy sposób. Mamy nadzieję, że już niedługo doświadczą Państwo magii świąt!

 

Więcej z kategorii Historia i tradycje
Części mszy świętej – główne i stałe. Najważniejsze
Ksiądz trzyma w dłoniach hostię
Jak się spowiadać? Grzechy i regułka dla dorosłych
Konfesjonał
Savoir-vivre przy wielkanocnym stole
Rodzina przy stole, spożywająca posiłek
Powiązane artykuły
Msza za zmarłych - jak napisać intencje mszalne?
Różaniec za zmarłego - jak odmawiać różaniec?
Ksiądz odprawiający mszę świętą
Msza święta krok po kroku – tekst, przebieg, części
Cerkiew prawosławna
Prawosławie a katolicyzm. Różnice, cechy i święta
Suchy chleb i szklanka wody
Post w kościele katolickim – kogo i kiedy obowiązuje?