Porażenie nerwu twarzowego
Ludzka czaszka pokryta jest dwunastoma parami nerwów, które odbierają bodźce i wrażenia zmysłowe. Ich rolą jest też między innymi koordynacja pracy mięśni, w tym tych na twarzy.
Ośrodkowe porażenie nerwu twarzowego (VII nerwu czaszkowego) diagnozuje się, gdy dochodzi do jego uszkodzenia w mózgowiu. Wówczas chory odczuwa dolegliwości po stronie przeciwnej w stosunku do miejsca, w którym znajduje się uszkodzony nerw, a porażenie obejmuje jedynie dolną połowę twarzy.
Obwodowe porażenie nerwu twarzowego
Z kolei porażenie obwodowe to defekt włókien nerwu twarzowego. W tym przypadku u chorego można zaobserwować objawy po stronie uszkodzenia nerwu, w dodatku na całej jej powierzchni.
Wyjątkowo rzadko zdarza się, aby u chorego doszło do obustronnego paraliżu twarzy. Większość przypadków dotyczy porażenia nerwu twarzowego po jednej stronie.
Paraliż twarzy – objawy
Kiedy dochodzi do porażenia nerwu twarzowego, osoba nim dotknięta odczuwa objawy, takie jak:
- deformacja twarzy,
- zaburzenia czucia na twarzy,
- niezdolność do zamknięcia oka,
- niezdolność do marszczenia czoła,
- niezdolność do unoszenia brwi,
- obniżenie kącika ust,
- nagłe wygładzenie skóry twarzy,
- ślinotok,
- częściowa niezdolność do odczuwania smaków,
- nadwrażliwość na dźwięki.
Porażenie nerwu twarzowego - leczenie
Po badaniu neurologicznym oraz obrazowym i określeniu przyczyny paraliżu twarzy, lekarz dobiera odpowiednie metody leczenia. Najczęściej stosuje się glikokortykosteroidy. Podaje się je pacjentom z porażeniem Bella, a więc o nieznanym podłożu, bo jest to najczęstszy rodzaj porażenia nerwu twarzowego.
Chory może też przyjmować duże dawki witamin, a także musi poddać się, i to jak najszybciej, fizykoterapii. Pomocne może okazać się zastosowanie lampy soluks oraz elektroterapii, ultradźwięków, czy biostymulacji laserowej.
Porażenie nerwu twarzowego - leczenie domowe
Pacjent cierpiący na porażenie nerwu twarzowego może wspomóc leczenie farmakologiczne, wykonując w warunkach domowych ćwiczenia mięśni twarzy. Wskazane są także ciepłe okłady oraz delikatny masaż klasyczny.
Wymieniona powyżej lampa soluks może być wykorzystywana do fizykoterapii w domu. Tego typu urządzenie można kupić już za niespełna 100 złotych. Lampa ta wykorzystuje i emituje głównie promienie podczerwone, posiada właściwości zdrowotne i biostymulacyjne. Z powodzeniem stosowana jest do leczenia stanów zapalnych, bólów mięśniowych, zmian na skórze oraz kontuzji.
Wszelkie zabiegi wykonywane samodzielnie należy skonsultować wcześniej z rehabilitantem lub lekarzem prowadzącym. Ważne, aby wykonywać je regularnie aż do całkowitego ustąpienia dolegliwości.
Porażenie nerwu trójdzielnego
W obrębie twarzy może dojść także do defektu nerwu trójdzielnego, czyli piątego nerwu czaszkowego. Charakteryzuje się on przede wszystkim nagłym i wyjątkowo intensywnym bólem twarzy, przeważnie jednostronnym. Schorzenia nerwu trójdzielnego mogą objawiać się również łzawieniem, ślinotokiem, zaczerwienieniem twarzy, skurczami i drganiem mięśni.
Inne - w porównaniu do paraliżu twarzy związanego z porażeniem nerwu twarzowego, będzie także leczenie porażenia nerwu trójdzielnego. Leczenie nerwu piątego może polegać na podawaniu leków przeciwbólowych, przeciwpadaczkowych, wstrzyknięciu blokady, a jeśli dolegliwości wywołuje ucisk na nerw, konieczna może być operacja.
Porażenie nerwu twarzowego – przyczyny
Lista przyczyn porażenia nerwu twarzowego jest bardzo długa. Mogą to być choroby zakaźne, takie jak:
- półpasiec,
- mononukleoza,
- ospa wietrzna,
- kiła,
- świnka,
- wirus opryszczki.
Wśród innych przyczyn są też grzybica, jak również infekcje bakteryjne, choroby nowotworowe, w tym między innymi białaczka, perlak, mięsak. Do paraliżu twarzy dochodzi także w skutek urazu kości czaszki, twarzy lub uszu, w wyniku uszkodzenia nerwu w trakcie zabiegu neurochirurgicznego, czy urazu związanego z gwałtowną zmianą ciśnienia powietrza.
Do uszkodzenia nerwu twarzowego może dojść także przy schorzeniach kości, zapaleniu ucha środkowego stwardnieniu rozsianym i stwardnieniu zanikowym bocznym, jak również cukrzycy oraz udarze mózgu. Paraliż twarzy może wystąpić u chorych z zespołem Guillaina-Barrego. Jest to choroba autoimmunologiczna, atakująca obwodowy układu nerwowy. W jej przypadku chory ma też problemy z mówieniem, przeżuwaniem i połykaniem.
Czytaj również: