Porażenie nerwu twarzowego - leczenie, przyczyny i objawy

Porażenie nerwu twarzowego, czyli upośledzenie mięśni mimicznych, w większości przypadków jest w stu procentach uleczalne. Leczenie paraliżu twarzy zależne jest od przyczyny, która porażenie wywołała, a lista schorzeń, które mogą wywoływać paraliż twarzy, jest bardzo długa. Znajdują się na niej zarówno choroby powszechnie znane, jak na przykład wirus opryszczki, ale też bardzo rzadko występujące schorzenia. Bardzo często dochodzi do samoistnego porażenia nerwu twarzowego, zwanego porażeniem Bella.
Spis treści

Porażenie nerwu twarzowego

Ludzka czaszka pokryta jest dwunastoma parami nerwów, które odbierają bodźce i wrażenia zmysłowe. Ich rolą jest też między innymi koordynacja pracy mięśni, w tym tych na twarzy.

Ośrodkowe porażenie nerwu twarzowego (VII nerwu czaszkowego) diagnozuje się, gdy dochodzi do jego uszkodzenia w mózgowiu. Wówczas chory odczuwa dolegliwości po stronie przeciwnej w stosunku do miejsca, w którym znajduje się uszkodzony nerw, a porażenie obejmuje jedynie dolną połowę twarzy.

Obwodowe porażenie nerwu twarzowego

Z kolei porażenie obwodowe to defekt włókien nerwu twarzowego. W tym przypadku u chorego można zaobserwować objawy po stronie uszkodzenia nerwu, w dodatku na całej jej powierzchni.

Wyjątkowo rzadko zdarza się, aby u chorego doszło do obustronnego paraliżu twarzy. Większość przypadków dotyczy porażenia nerwu twarzowego po jednej stronie.

Paraliż twarzy – objawy

Kiedy dochodzi do porażenia nerwu twarzowego, osoba nim dotknięta odczuwa objawy, takie jak:

 • deformacja twarzy,
 • zaburzenia czucia na twarzy,
 • niezdolność do zamknięcia oka,
 • niezdolność do marszczenia czoła,
 • niezdolność do unoszenia brwi,
 • obniżenie kącika ust,
 • nagłe wygładzenie skóry twarzy,
 • ślinotok,
 • częściowa niezdolność do odczuwania smaków,
 • nadwrażliwość na dźwięki.

Porażenie nerwu twarzowego - leczenie

Po badaniu neurologicznym oraz obrazowym i określeniu przyczyny paraliżu twarzy, lekarz dobiera odpowiednie metody leczenia. Najczęściej stosuje się glikokortykosteroidy. Podaje się je pacjentom z porażeniem Bella, a więc o nieznanym podłożu, bo jest to najczęstszy rodzaj porażenia nerwu twarzowego.

Chory może też przyjmować duże dawki witamin, a także musi poddać się, i to jak najszybciej, fizykoterapii. Pomocne może okazać się zastosowanie lampy soluks oraz elektroterapii, ultradźwięków, czy biostymulacji laserowej.

Porażenie nerwu twarzowego - leczenie domowe

Pacjent cierpiący na porażenie nerwu twarzowego może wspomóc leczenie farmakologiczne, wykonując w warunkach domowych ćwiczenia mięśni twarzy. Wskazane są także ciepłe okłady oraz delikatny masaż klasyczny.

Wymieniona powyżej lampa soluks może być wykorzystywana do fizykoterapii w domu. Tego typu urządzenie można kupić już za niespełna 100 złotych. Lampa ta wykorzystuje i emituje głównie promienie podczerwone, posiada właściwości zdrowotne i biostymulacyjne. Z powodzeniem stosowana jest do leczenia stanów zapalnych, bólów mięśniowych, zmian na skórze oraz kontuzji.

Wszelkie zabiegi wykonywane samodzielnie należy skonsultować wcześniej z rehabilitantem lub lekarzem prowadzącym. Ważne, aby wykonywać je regularnie aż do całkowitego ustąpienia dolegliwości.

Porażenie nerwu trójdzielnego

W obrębie twarzy może dojść także do defektu nerwu trójdzielnego, czyli piątego nerwu czaszkowego. Charakteryzuje się on przede wszystkim nagłym i wyjątkowo intensywnym bólem twarzy, przeważnie jednostronnym. Schorzenia nerwu trójdzielnego mogą objawiać się również łzawieniem, ślinotokiem, zaczerwienieniem twarzy, skurczami i drganiem mięśni.

Inne - w porównaniu do paraliżu twarzy związanego z porażeniem nerwu twarzowego, będzie także leczenie porażenia nerwu trójdzielnego. Leczenie nerwu piątego może polegać na podawaniu leków przeciwbólowych, przeciwpadaczkowych, wstrzyknięciu blokady, a jeśli dolegliwości wywołuje ucisk na nerw, konieczna może być operacja.

Porażenie nerwu twarzowego – przyczyny

Lista przyczyn porażenia nerwu twarzowego jest bardzo długa. Mogą to być choroby zakaźne, takie jak:

 • półpasiec,
 • mononukleoza,
 • ospa wietrzna,
 • kiła,
 • świnka,
 • wirus opryszczki.

Wśród innych przyczyn są też grzybica, jak również infekcje bakteryjne, choroby nowotworowe, w tym między innymi białaczka, perlak, mięsak. Do paraliżu twarzy dochodzi także w skutek urazu kości czaszki, twarzy lub uszu, w wyniku uszkodzenia nerwu w trakcie zabiegu neurochirurgicznego, czy urazu związanego z gwałtowną zmianą ciśnienia powietrza.

Do uszkodzenia nerwu twarzowego może dojść także przy schorzeniach kości, zapaleniu ucha środkowego stwardnieniu rozsianym i stwardnieniu zanikowym bocznym, jak również cukrzycy oraz udarze mózgu. Paraliż twarzy może wystąpić u chorych z zespołem Guillaina-Barrego. Jest to choroba autoimmunologiczna, atakująca obwodowy układu nerwowy. W jej przypadku chory ma też problemy z mówieniem, przeżuwaniem i połykaniem.

Czytaj również: 

Więcej z kategorii Choroby
Ubytek słuchu - w decybelach, renta, odszkodowanie
Choroba Alzheimera – jak rozwija się demencja?
Zaburzenia i choroby słuchu - przyczyny, objawy i leczenie
Powiązane artykuły
Skala Norton - ocena stopnia odleżyn. Tabela skali
Skala Barthel - czym jest? Klasyfikacja pacjenta
Lek a suplement - czym się różnią?
Dalekowzroczność - na czym polega? Okulary dalekowidza
Młoda kobieta pocieszająca starszą kobietę
Czy zły cholesterol może być przyczyną wczesnego Alzheimera?