Kryzys wieku średniego - u kobiet, mężczyzn. Ile trwa?

Kryzys wieku średniego dotyka nas bez względu na status społeczny, pracę, wysokość zarobków czy satysfakcję z codziennego życia. Jak wygląda kryzys wieku średniego u mężczyzn, a jak u kobiet? Ile trwa kryzys wieku średniego? Jak radzić sobie z kryzysem wieku średniego?
Spis treści

Kryzys wieku średniego

Kryzys wieku średniego może dosięgnąć każdego. To moment, w którym zaczynamy zastanawiać się co udało nam się osiągnąć, a czego nie; ile z naszych wcześniejszych założeń zrealizowaliśmy, a ile nie; czy nasze życie jest takie, jak pragnęliśmy, żeby było? To pewnego rodzaju próba rozliczenia siebie. Ten moment zazwyczaj przypada gdy jesteśmy „na półmetku”- w połowie średniej długości życia, czyli mniej więcej między 40. a 50. rokiem życia. Wtedy stawiamy sobie pytania o słuszność naszych wyborów i cel naszej drogi.

Kryzys wieku średniego to problem, który dotyka około 10% populacji, co ciekawe –  dotyka zazwyczaj ludzi z wyższym wykształceniem. Istnieją podejrzenia, że bardziej podatni na kryzys wieku średniego są ludzie z problemami z przeszłości – nieprzepracowanymi sprawami z dzieciństwa, złymi relacjami z rodzicami (wzmagane przez lata poczucie bycia gorszym, czy niekochanym). Może to być spowodowane brakiem spójnego poczucia własnej tożsamości czy brakiem umiejętności nawiązywania więzi.

Kryzys wieku średniego mogą dodatkowo wzmagać takie czynniki jak – wczesne oznaki starzenia się, problemy zdrowotne, wypalenie zawodowe, śmierć bliskich osób, czy wyprowadzenie się z domu dorosłych już dzieci.

Kryzys wieku średniego – objawy

Trudno podać konkretne objawy kryzysu wieku średniego, jednak jest kilka symptomów, które mogą świadczyć o tym, że dzieje możemy mieć do czynienia z na horyzoncie może pojawić się kryzysem wieku średniego. Możemy do nich zaliczyć m.in.:

 • Przygnębienie i niezadowolenie,
 • Poczucie samotności,
 • Obawa Obawę przed śmiercią,
 • Ciągła Ciągłą irytacja irytację i złość, brak cierpliwości
 • Poczucie zmęczenia, monotonii i rutyny,
 • Nadmierne dbanie i przejmowanie się swoim wyglądem i zdrowiem,
 • Brak zainteresowania stałym partnerem/partnerką,
 • Chęć ucieczki od codziennych spraw i obowiązków,
 • Nagłe zainteresowanie używkami,
 • Romans, zdradę, zainteresowanie młodszymi partnerami/partnerkami.

Kryzys wieku średniego częściej dotyczy mężczyzn, którzy nie zrobili kariery zawodowej, w przypadku kobiet sytuacja jest odwrotna, częściej cierpią te, które choć osiągnęły sukcesy w sferze zawodowej, nie czują się spełnione rodzinnie.

 

Kryzys wieku średniego u mężczyzn

Kryzys wieku średniego u mężczyzn to czas refleksji, kiedy zaczynają analizować ile już przeżyli, a jednocześnie martwić – że wszystko co najlepsze już za nimi. Kryzys wieku średniego u mężczyzn często łączy się z niestabilnością emocjonalną, szokującymi decyzjami i rodzajem wstrząsu. Jeśli mężczyźni nie są pogodzeni z mijaniem czasu, może się to skończyć stereotypowo – kupnem drogiego samochodu, nadmiernym przejmowaniem się swoim wyglądem i nienaturalnym dbaniem o niego, życiem ponad stan, czy romansami z młodszymi od siebie kobietami.

Kryzys wieku średniego u mężczyzn a zdrada

Kryzys wieku średniego u mężczyzn to czas refleksji, kiedy zaczynają analizować ile już przeżyli, a jednocześnie martwić – że wszystko co najlepsze już za nimi. Kryzys wieku średniego u mężczyzn często łączy się z niestabilnością emocjonalną, szokującymi decyzjami i rodzajem wstrząsu. Jeśli mężczyźni nie są pogodzeni z mijaniem czasu, może się to skończyć stereotypowo – kupnem drogiego samochodu, nadmiernym przejmowaniem się swoim wyglądem i nienaturalnym dbaniem o niego, życiem ponad stan, czy romansami z młodszymi od siebie kobietami. Romans jako lekarstwo na kryzys wieku średniego. To próba ucieczki od codzienności i przyziemnych spraw. Elementy te sprawiają, że mężczyzna czuje się dowartościowany, udowadnia sobie i innym, że jeszcze jest atrakcyjny i męski, że jeszcze „jest coś wart”.

Czytaj także: Małżeństwo wydłuża życie!

Kryzys wieku średniego u mężczyzn - ile trwa?

Kobiety, które są związane z mężczyznami, których dosięgnął kryzys wieku średniego, zazwyczaj są zszokowane zachowaniem partnera. Próbują wziąć na przeczekanie, mając nadzieje, że okres ten szybko minie. Tymczasem kryzys wieku średniego u mężczyzn może trwać od 3 do nawet 10 lat. Im dłużej zwlekają się z pomocą, tym trudniej będzie im rozwiązać problem. Dobrym początkiem może być szczera rozmowa z partnerem. W tym okresie zalecana jest również terapia, podczas której można przepracować zarówno problemy indywidualne, jak i te, które dotknęły związek.

Kryzys wieku średniego u kobiet

Kryzys wieku średniego nie jest zarezerwowany wyłącznie dla mężczyzn, choć kryzys wieku średniego u kobiet jest dużo rzadziej spotykany, nie oznacza to, że nie występuje. Przyczyną jego małej częstotliwości względem mężczyzn mogą być m.in. większa łatwość w wyrażaniu uczuć przez kobiety, świadomość emocjonalna, czy częstsze skłonności do autorefleksji, ale także nastawienie społeczeństwa.

Normy społeczne i kulturowe stwarzają także większą strefę wolności mężczyznom. Zmiany, które wprowadza w życie 45-letni mężczyzna – takie jak rozwód, zmiana nawyków, młodsze partnerki, mimo wszystko spotykają się z większym przyzwoleniem, niż w sytuacji kiedy „zmiany” te dotyczą kobiet.

Kryzys wieku średniego jak sobie poradzić?

Jeśli podejrzewasz u siebie kryzys wieku średniego, czujesz, że dzieje się z tobą coś niedobrego, masz wrażenie że jesteś wypalony, uśpiony i przygnębiony rozmyślaniem o tym, czego nie udało się osiągnąć, warto pamiętać o kilku punktach:

 • Świadomość – najważniejsza w każdej sytuacji, jeśli wiemy co się z nami dzieje, łatwiej jest nam to zaakceptować, a co za tym idzie zmienić swoje nastawienie. Zastanów się czego chcesz, realnie oceń, które zmiany są możliwe do wprowadzenia, wyobraź sobie swoje życie bez tego, co aktualnie masz i bez ludzi, którzy są też blisko ciebie – czy tego chcesz?

 • Pomoc partnera – warto porozmawiać z bliską nam osobą, o tym, co nas martwi, czego się boimy i co czujemy, o naszych marzeniach i tym, co nas uszczęśliwia. Spróbujcie zastanowić się wspólnie, co już udało się wam osiągnąć.

 • Terapia – jeśli czujesz, że nie jesteś w stanie sam przez to przejść, sięgnij po radę specjalisty. Rozmowa z psychologiem pomoże ci zrozumieć twój stan.

Kryzys wieku średniego - jak pomóc?

Jeśli jesteś z partnerem, który przechodzi kryzys wieku średniego, postaraj się go zrozumieć i pomóc na tyle, na ile potrafisz. Jeśli jednak sytuacja zacznie wymykać się spod kontroli, zaproponuj wizytę u specjalisty.

 • Budowanie poczucia wartości i wspieranie - kryzys wieku średniego to najczęściej brak wiary w siebie i swoje możliwości. Zapewnij partnera, że jest wartościowym człowiekiem i uświadom mu, ile udało mu się osiągnąć. Zachęć do dalszego działania, przypomnij, że nigdy nie jest za późno na samorealizację.

 • Przyjaźń - w kryzysowych sytuacjach człowiekowi najbardziej potrzebny jest drugi człowiek, dlatego upewnij się, że partner wie o tym, że może na ciebie liczyć i na tobie polegać.

 • Ucieczka od rutyny - rutyna nie działa rozwijająco na żadną część życia, a w przypadku kryzysu wieku średniego jeszcze bardziej przygnębia. W takim przypadku warto poszukać nowej pasji, pojechać gdzieś, gdzie jeszcze nie byliście lub ożywić nieco seks.

 • Granice - pamiętaj, że wszystko ma swoje granice. Jeśli wspierasz partnera, a w zamian dostajesz jedynie pretensje, albo co gorsza partner wydaje wasze oszczędności bez konsultacji z tobą, lub kiedy cała wina za sytuację jest przerzucana na ciebie, nie bój się powiedzieć stop.

 • Terapia - jeżeli czujecie, że nie jesteście w stanie sami przepracować problemu, zgłoście się do specjalisty. Terapeuta może zaproponować terapię dla par (jeśli jest taka potrzeba) lub indywidualną. Pomocna dłoń osoby z zewnątrz może wam dużo uświadomić.

Kryzys wieku średniego – psychologia

Choć na pierwszy rzut oka kryzys kojarzy się nam z czymś złym i destrukcyjnym, w psychologii ma zupełnie inne znaczenie. U podstaw kryzysu leży chęć zmiany, rozwoju i naprawy. Według definicji dezintegracji pozytywnej, zdrowie psychiczne to dynamiczny proces psychiczny, a nie stan. Dlatego do jego ciągłych zmian potrzebujemy bodźców, kryzys jest właśnie takim bodźcem. Kryzys wieku średniego zmusza nas do refleksji, powrotu do zarzuconych dawno pasji i tego o czym marzyliśmy, a nie zawsze udało się nam to osiągnąć.

Czytaj także: 

 

Więcej z kategorii Psychologia
Jak mądrze udzielać rad?
Zegar biologiczny - co to jest? Jak go przestawić?
Objawy demencji starczej, etapy choroby i opieka
Kobieta z demencją starczą
Powiązane artykuły
Sen o zmarłej osobie - co może oznaczać taki sen?
Kiedy senior naprawdę staje się seniorem?
Rozwód po 50-tce. Dlaczego seniorzy się rozwodzą?
Gerontologia - przyczyny i procesy starzenia się
Jak sobie radzić z poczuciem bycia niepotrzebnym?