Z czego lubią śmiać się polscy Seniorzy?

Po 60-tce najchętniej śmiejemy się z kabaretów i śmiesznych zdjęć. Humor poprawiają nam też wpadki polityków i celebrytów. Najmniej chętnie seniorzy śmieją się z przyjaciół i rodziny. Cafesenior.pl i Protefix sprawdził co rozśmiesza polskich seniorów. Sprawdź, czy masz podobne poczucie humoru, czy śmiejesz się z innych rzeczy.  Śmiech jest ważny w każdym wieku, nie tylko z punktu widzenia życia towarzyskiego i rozrywki, ale także ze względu na nasze zdrowie. Śmiech ma zbawienny wpływ na nasz organizm:

  • rozładowuje napięcie i redukuje stres,

  • rozluźnia i pomaga w walce z bólem,

  • wzmacnia system odpornościowy,

  • poprawia samopoczucie, dzięki pobudzeniu produkcji endorfin

  • poprawia krążenie krwi i dotlenia.


Śmiech to zdrowie

Badania prowadzone przez prof. Martina Seligmana, zaliczanego do grona najbardziej wpływowych psychologów XX wieku i autora teorii bierności wyuczonej, dowodzą, że ludzie optymistycznie nastawieni do świata, mogą pochwalić się lepszym zdrowiem i kondycją – uzyskują lepsze wyniki w testach sprawnościowych, niż pesymistycznie nastawiani badani. U optymistów proces starzenia posuwa się także dużo łagodniej niż w przypadku pozostałych respondentów.

Warto się śmiać, bez względu na lata, bo optymizm pomaga w każdej sytuacji. Jednak każdego z nas śmieszy co innego. Z czego najbardziej lubią się śmiać seniorzy?

Humor zmienia się z wiekiem

Kanadyjskie badania z 2003 roku, opublikowane w Journal of the International Neuropsychological Society, pokazują, że poczucie humoru zmienia się z wiekiem. Mówi się, że z wiekiem humor nam się wyostrza. Z drugiej jednak strony – inne badania, przeprowadzone przez naukowców z Baycrest Centre for Geriatic Care w Toronto, pokazują że im człowiek starszy, tym trudniej jest mu dostrzec humor w niektórych typach żartów, naukowcy wiążą ten fakt z biologią mózgu, w którym jako ostatnie dojrzewają i jako pierwsze starzeją się płaty czołowe, odpowiedzialne właśnie za poczucie humoru.

Z czego śmieją się seniorzy?

A co bawi nas po 60-tce? W sondzie zorganizowanej przez portal Cafesenior.pl i Protefix, największa grupa badanych odpowiedziała, że najbardziej lubi śmiać się z kabaretów.

W latach 50. i 60. nurt kabaretów i satyrycznych teatrów bardzo mocno się rozwijał, autorzy stojąc na scenie przemycali żarty polityczne i oswajali trudną do zaakceptowania rzeczywistość. Lata 60. to także popularność literackiego Kabaretu Starszych Panów, uznawanych do dziś za klasykę wyrafinowanego i inteligentnego żartu. Zrozumiałe więc jest, że seniorzy mają sentyment do tego typu rozrywki.

Oprócz tego polscy seniorzy lubią się śmiać także z zabawnych zdjęć (tę odpowiedź wskazało 16 % badanych) To dobra wiadomość, Internet jest pełen memów (sprawdź, co to jest mem internetowy) – śmieszne obrazki opatrzone komentarzem powstają na nieskończoną ilość tematów, nawiązując do aktualnych spraw. Grupa aktywnych w sieci seniorów stale rośnie, a oglądanie zabawnych zdjęć to szybki sposób na poprawienie sobie nastroju.

Co ciekawe, więcej seniorów śmieje się z przyszłości niż z przeszłości. Być może to kwestia wyrobionego dystansu do życia. Tym bardziej, że seniorzy lubią się także śmiać z siebie – 13% respondentów deklaruje, że ma do siebie dystans i najbardziej lubi śmiać się z siebie.

Nieliczni jako źródło dobrego humoru wskazują śmieszne reklamy. A tylko 5% badanych seniorów przyznało, że najbardziej lubi się śmiać ze znajomych i swojej rodziny.

Dbaj o piękny uśmiech

Żeby móc śmiać się bez przeszkód, trzeba pamiętać o dbaniu o zdrowy i piękny uśmiech. Z wiekiem pojawiają się problemy stomatologiczne i infekcje jamy ustnej. Niewielu seniorów może cieszyć się własnym uzębieniem, dlatego stosują protezy zębowe całkowite lub częściowe. Komfort podczas ich użytkowania zapewni odpowiedni  krem mocujący, najlepiej z aloesem, który dodatkowo złagodzi podrażnienia dziąseł. Nieprawidłowe mocowanie protezy zębowej, może utrudniać codzienne życie i wpływać niekorzystnie na nasze samopoczucie.

Dowiedz się więcej: Kremy do mocowania protez zębowych Protefix

Czyszczenie protezy zębowej

Aby cieszyć się szerokim i pięknym uśmiechem, musimy pamiętać także o codziennym czyszczeniu protezy zębowej, aby utrzymać ją w dobrym stanie.

Właściwa higiena jest bardzo ważna, w szczególności powinniśmy dbać o usuwanie kamienia nazębnego, resztek jedzenia czy różnego rodzaju osadów, np. z kawy czy herbaty. W takich przypadkach czyszczenie protez zębowych domowymi sposobami może nie wystarczyć.

Więcej o czyszczeniu protez zębowych dowiesz się tutaj: Czyszczenie protez zębowych – pasty, szczotki i tabletki do czyszczenia Protefix

 

Czytaj także:

Aloes na dziąsła: jak aloes wykorzystywany jest w kremach mocujących do protez zębowych?

Czym czyścić protezy zębowe: tabletki, pasta, szczoteczka?

 
Więcej z kategorii Psychologia
Tydzień życzliwości – zrób coś miłego!
Objawy demencji starczej, etapy choroby i opieka
Kobieta z demencją starczą
Jak mądrze udzielać rad?
Powiązane artykuły
Sen o zmarłej osobie - co może oznaczać taki sen?
Gerontologia - przyczyny i procesy starzenia się
Kiedy senior naprawdę staje się seniorem?
Jak sobie radzić z poczuciem bycia niepotrzebnym?
Rozwód po 50-tce. Dlaczego seniorzy się rozwodzą?