Jakie są objawy psychiczne andropauzy?

Psychiczne objawy andropauzy często są lekceważone, ustępując miejsca symptomom somatycznym i seksualnym. Niesłusznie. Depresja, zaburzenia lękowe, apatia czy wycofanie stanowią poważny problem, który w bardzo istotnym stopniu może obniżać jakość życia po pięćdziesiątym roku życia.
Senior w czasie wizyty u psychologa
Źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Objawy andropauzy

Andropauza nazywana jest męskim przekwitaniem. Wśród naukowców nie ma zgodności, czy termin ten należy traktować z pełną powagą, czy bardziej w kategoriach publicystycznych. W odróżnieniu bowiem od kobiecej menopauzy, andropauza nie wiąże się z nieodwracalną utratą możliwości rozrodczych, lecz jedynie ze stopniowym ich upośledzeniem na gruncie hormonalnym, a także czynnościowym. Tak czy inaczej, okres w życiu mężczyzny, który nazywamy andropauzą, charakteryzuje się określoną specyfiką oraz wystąpieniem symptomów na kilku przynajmniej płaszczyznach. Wyróżniamy objawy andropauzy:

 • somatyczne, czyli fizykalne – to wszelkiego rodzaju dolegliwości bólowe, osłabienie kondycji, zaburzenia snu i apetytu;
 • seksualne  - w tym obniżenie libido i zaburzenia erekcji;
 • psychiczne– takie, jak depresja, apatia, drażliwość, występujące autonomicznie, ale też będące konsekwencją zaburzeń innego typu, na przykład związanych ze sferą seksualności.
Umów się na bezpłatne badanie słuchu! Kliknij tutaj

Typowe objawy psychiczne andropauzy

Andropauza w większość przypadków objawia się mniejszym lub większym zaburzeniem nastroju, od delikatnej chandry po ciężką depresję. Powszechne jest też i naturalne występowanie symptomów z szerokiego spektrum zaburzeń lękowych. Typowe objawy psychiczne andropauzy, to:

 • depresja lub epizody depresyjne,
 • zaburzenia lękowe (nerwice),
 • obniżona samoocena oraz tzw. pewność siebie,
 • drażliwość, apatyczność,
 • brak motywacji, obniżona kreatywność,
 • fobie społeczne.

Reklama

Z czego wynikają objawy psychiczne andropauzy?

Objawy psychiczne andropauzy są następstwem szeregu procesów zachodzących w organizmie oraz sferze mentalnej mężczyzny. 

 • Starzenie się, przemijanie, lęk przed śmiercią– uważa się, że mężczyzna wchodzi w okres andropauzy w wieku około 50 lat. To czas pierwszej poważniejszej refleksji nad przemijaniem, to ten moment, gdy zaczyna się myśleć o śmierci w kategoriach bardziej realnych, niż abstrakcyjnych. Może to powodować silne stany depresyjne i lękowe.
 • Choroby. Po przekroczeniu 50 roku życia gwałtownie wzrasta zagrożenie chorobami o potencjalnie śmiertelnych skutkach: miażdżycącukrzycą, nowotworami, zawałem. Efekt: pogłębienie stanów depresyjnych i lękowych, brak pewności jutra.
 • Obniżenie sprawności seksualnej, wycofanie się z życia seksualnego. Skutki – oprócz pogorszenia nastroju, także obniżona samoocena.
 • Zmiany i zaburzenia hormonalne, dotyczące nie tylko wydzielania hormonów płciowych, ale też różnego rodzaju „hormonów szczęścia”, takich jak dopamina czy serotonina. Efekt: stany depresyjne, lękowe, rozdrażnienie, apatia.
 • Procesy społeczne.W wieku ok. 50 lat (plus minus 5 lat), statystyczny mężczyzna traci jedno lub obje rodziców, żegna wyprowadzające się z domu dzieci, a także – mimo osiągnięcia pewnej pozycji zawodowej, traci pewność jutra w pracy (np. pod naporem młodszych kolegów). 

Leczenie objawów psychicznych andropauzy

Leczenie objawów psychicznych andropauzy u mężczyzn zazwyczaj ma charakter przyczynowo-objawowy. Typowe stany depresyjne a także zaburzenia lękowe leczy się za pomocą psychoterapii, głównie w najbardziej rozpowszechnionym nurcie poznawczo-behawioralnym. Wsparciem w trudniejszych przypadkach jest terapia farmakologiczna, z użyciem leków przeciwdepresyjnych (m.in. inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny) a także obniżających poziom lęku. 

Dodatkowo leczenia mogą wymagać zaburzenia oraz schorzenia leżące u podstaw depresji. Jeśli mamy do czynienia z obniżeniem sprawności seksualnej, w zależności od przyczyn, stosuje się:

 • terapię hormonalną opartą na testosteronie,
 • inhibitory fosfodiesterazy,
 • zastrzyki z alprostadylu.

Są to leki typowo seksuologiczne, których stosowanie jednakże – jeśli przyniosą odpowiedni efekt – może się pośrednio przekładać na sferę psychiki.

Oprócz tego istotna jest dbałość o kondycję fizyczną i dietę (nie przypadkowo mówimy „w zdrowym ciele zdrowy duch), a także relacje interpersonalne. 

Reklama

Skutki objawów psychicznych andropauzy

Objawy psychiczne andropauzy mają daleko idące skutki. Odbierają radość życia nie tylko osobom bezpośrednio nimi dotkniętym, ale też ludziom znajdującym się w ich otoczeniu. Powoduje to szereg napięć, osłabienie relacji rodzinnych, przyjacielskich i zawodowych. Konsekwencją jest wycofanie społeczne, a następnie – na zasadzie mechanizmu błędnego koła – pogłębienie stanów depresyjnych (samotność jest czynnikiem w bardzo istotny sposób wpływającym na obniżenie samopoczucia). Depresja, lęk, apatia, niewiara w przyszłość – to wszystko może też prowadzić do różnego typu zaniedbań, dotyczących na przykład aktywności fizycznej, higieny osobistej czy zdrowego odżywiania się. Także i w tym przypadku może dojść do sprzężenia zwrotnego – na przykład wystąpienia lub nasilenia chorób, których tak bardzo obawiają się mężczyźni w określonym wieku (zawał, rak jelita grubego, cukrzyca). W skrajnych przypadkach, skutki objawów psychicznych andropauzy mają charakter ostateczny – mowa tu śmierci samobójczej w wyniku pogłębionej i utrwalonej depresji. 

Czytaj:

Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Na czym polega i kto może skorzystać z psychoterapii online?
Terapia online
Przeczytaj artykuł
Samotność osób starszych - jak warto wspierać seniorów?
Starsza samotna osoba starsza z opiekunką
Przeczytaj artykuł
Znani ojcowie po 50-tce. Świętujemy Dzień Ojca
Ojciec z synem żartują i przytulają się
Powiązane artykuły
Dzień Babci i Dziadka – zrób sobie prezent!
Wyzwania na nowy rok. Co warto przemyśleć przed zmianą kalendarza?
Jak spędzić święta w dobrej atmosferze?
Jak sobie poradzić ze śmiercią męża?

Reklama


Darmowe badanie słuchu!
Umów badanie online