Szczepionka na Alzheimera? Badania są obiecujące

United Neuroscience opracowało szczepionkę, która może zapobiegać oraz powstrzymywać przebieg Alzheimera. Lek jest w fazie testów, ale pierwsze badania są obiecujące.
Lekarz szczepi kobietę
Źródło: 123rf

Spis treści

Szczepionka na Alzheimera

Jak podaje portal abc Zdrowie – pierwsze wyniki badań klinicznych szczepionki UB-311 z udziałem 42 pacjentów firma United Neuroscience ogłosiła już na początku 2019 roku. Pomysłodawczyni projektu mówiła o prawie 100 procentowym współczynniku odpowiedzi wśród chorych, czyli wygenerowaniu przez organizm przeciwciał.

Obecnie szczepionka jest w trzeciej fazie badań, a ich pierwsze wyniki są obiecujące. Jednak na potwierdzenie działania leku trzeba będzie jeszcze poczekać.

Choroba Alzheimera

Choroba Alzheimera spowodowana jest stopniowym obumieraniem komórek nerwowych co prowadzi do obniżenia sprawności intelektualnej i upośledza funkcjonowanie osoby chorej. Naukowcy od lat badają Alzheimera, jednak do tej pory nie udało się jednoznacznie określić przyczyn powstawania zmian w mózgu i nie udało się wynaleźć leku, powstrzymującego tę chorobę.

Wśród ostatnio publikowanych badań można znaleźć między innymi tek które sugerują powiązanie choroby z występowaniem bakterii atakujących ludzkie dziąsła. Wskazywano także, że wysoki poziom złego cholesterolu może przyczyniać się do rozwoju wczesnego Alzheimera, czyli 65. rokiem życia.

Tematyka od lat interesuje naukowców, miejmy nadzieję, że w końcu uda się im wynaleźć lek powstrzymujący tę chorobę.  

 

Czytaj także: 

Czy zły cholesterol może być przyczyną wczesnego Alzheimera?

80-latek z alzheimerem nagrywa płyty

Demencja starcza, czyli otępienie starcze - objawy, opieka i etapy

 

Bibliografia

  • https://portal.abczdrowie.pl

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij