Czy zły cholesterol może być przyczyną wczesnego Alzheimera?

Na łamach pisma JAMA Neurology opublikowano artykuł, w którym naukowcy przekonują, że wysoki poziom złego cholesterolu może przyczyniać się do rozwoju choroby Alzheimera przed 65. rokiem życia.
Młoda kobieta pocieszająca starszą kobietę
Źródło: 123rf
Spis treści

Według przeprowadzonych przez naukowców badań potwierdza się związek wysokiego poziomu cholesterolu LDL z wczesnym występowaniem Alzheimera.

Alzheimer przed 65. rokiem życia

Rozwój choroby Alzheimera przed 65. rokiem życia występuje stosunkowo rzadko, to około 10 proc. wszystkich zachorowań na tę chorobę, i w dużym stopniu ma podłoże genetyczne.

Warianty genów zwiększających ryzyko wczesnego alzheimeryzmu to: APP, PSEN1 i PSEN2. Ryzyko zwiększa także mutacja APOE E4. Mutacje są jednak odpowiedzialne jedynie za 10 proc. przypadków wczesnego rozwoju choroby. 90 proc. przypadków pozostaje bez dokładnego wyjaśnienia.

Zły cholesterol przyczyną Alzheimera?

Naukowcy przeprowadzili analizę genomu ponad 2 tysięcy osób, z których około 650 doświadczyło wczesnego rozwoju choroby Alzheimera. W przypadku 267 osób mierzono poziom cholesterolu LDL.

Po porównaniu wyników badań krwi naukowcy stwierdzili, że osoby z podwyższonym poziomem cholesterolu LDL były bardziej narażone na wystąpienie choroby Alzheimera w młodszym wieku. Zależność utrzymywała się po wzięciu pod uwagę mutacji APOE, co oznacza, że poziom cholesterolu może być niezależnym czynnikiem ryzyka. Poziom cholesterolu HDL nie miał wpływu na rozwój choroby, a poziom trójglicerydów - w bardzo niewielkim stopniu.

Autorzy zidentyfikowali także nowy genetyczny czynnik ryzyka wczesnego alzheimeryzmu. Była to rzadko występująca mutacja genu APOB, który koduje  białko uczestniczące w metabolizmie tłuszczy, w tym cholesterolu.

 

Źródło: Materiał opracowany na podstawie PAP Nauka

 

Czytaj także:

Choroba Alzheimera – jak rozwija się demencja?

80-latek z alzheimerem nagrywa płyty

Opiekujesz się chorym na Alzheimera?

Demencja starcza, czyli otępienie starcze - objawy, opieka i etapy

Bibliografia

  • http://naukawpolsce.pap.pl/
Więcej z kategorii Choroby
Dalekowzroczność - na czym polega? Okulary dalekowidza
Lek a suplement - czym się różnią?
Orteza stawu kolanowego - refundacja NFZ. Informacje
Powiązane artykuły
Skala Barthel - czym jest? Klasyfikacja pacjenta
Ubytek słuchu - w decybelach, renta, odszkodowanie
Choroba Alzheimera – jak rozwija się demencja?
Zaburzenia i choroby słuchu - przyczyny, objawy i leczenie
Młoda kobieta pocieszająca starszą kobietę
Czy zły cholesterol może być przyczyną wczesnego Alzheimera?