Choroba Alzheimera – jak rozwija się demencja?

Zapomniałeś o umówionej wizycie u lekarza, nie możesz przypomnieć sobie nazwiska sąsiada, zapomniałeś telefonu wychodząc z domu – któż z nas nie miał podobnych zdarzeń i czy są to powody do zmartwień?
Spis treści


Choroba Alzheimera to spowodowana jest stopniowym obumieraniem komórek nerwowych co prowadzi do obniżenia sprawności intelektualnej i upośledza funkcjonowanie osoby chorej. Do tej pory nie zarejestrowano leku, który w pełni odpowiadałby na problem zatrzymując rozwój choroby. Koncerny farmaceutyczne nieustannie prowadzą badania kliniczne ukierunkowując swoje działania na dwóch białkach których patologiczne złogi prowadzą do neurodegeneracji, a mianowicie beta-amyloidu i białka tau. Polski przedsiębiorca Marek Dochnal zainwestował w notowaną na giełdzie NASDAQ szwajcarską spółkę AC Immune, której badania nad lekiem na Alzheimera sięgają zaawansowanej fazy, a wyniki badań są bardzo optymistyczne.

Najgorsze jest to, iż osoba dotknięta schorzeniem nie zdaje sobie sprawy z odmienności swoich zachowań. Szczególnie na początku rozwoju choroby, pierwsze objawy demencji można uznać za zwyczajne roztargnienie, które zdarza się każdemu.

Stadia rozwoju choroby Alzheimera

W chorobie Alzheimera można wyodrębnić trzy stadia zaawansowania choroby, które w bezpośredni sposób wiążą się z nasileniem objawów.


  • Stadium pierwsze, początkowe choroby Alzheimera jest najtrudniejsze do wychwycenia, gdyż zachowanie osoby, u której rozwija się choroba obserwuje się nieznaczne zaburzenia pamięci, które zwykle są bagatelizowane, zarówno przez nią samą, jak i otoczenie. Do innych oznak początków choroby można zaliczyć niechęć do kontaktów z otoczeniem, częste zmiany nastroju czy przeżywanie nieuzasadnionych emocji, które zwykle tłumaczy się nadmiernym stresem. Dość problematyczne i już zauważalne staje się częste gubienie rzeczy bądź nieodkładanie ich na właściwe miejsce. Charakterystyczne dla tej fazy są zaburzenia pamięci świeżej, czyli chory nie jest sobie w stanie przypomnieć co robił kilka godzin temu. Dodatkowo osoba traci orientację w czasie i przestrzeni – nie wie, gdzie jest i jak się w danym miejscu znalazła, powtarza kilkakrotnie tę samą informację, a podczas rozmowy często gubi wątek bądź nie może znaleźć właściwego słowa, którego chciałaby użyć. Inne symptomy to trudności z zapamiętywaniem, nauczeniem się obsługi nowego sprzętu np. zmywarką do naczyń.

  • Stadium drugie, rozwój choroby Alzheimera, w którym początkowe objawy choroby zaczynają narastać, a osoba chora zaczyna potrzebować stałej opieki, gdyż jest niezdolna do wykonywania swoich obowiązków codziennych i zawodowych, gdyż traci realny kontakt z otoczeniem. Przestaje rozpoznawać znajomych, nawet bliskich członków rodziny. Coraz częściej gubi orientację w terenie, nawet będąc w miejscu wcześniej doskonale znanym i często odwiedzanym. Nietypowe zachowania takie jak chodzenie bez celu, ponawianie tych samych czynności, gwałtowne wybuchy agresji, nie tylko słownej, ale i fizycznej zaczynają stwarzać problem dla rodziny i opiekunów. Mogą pojawiać się urojenia, halucynacje, omamy wzrokowe i słuchowe. Chory staje się zbyt łatwowierny, podatny na manipulacje, a także skrajnie podejrzliwy, uważa, że jest oszukiwany, okradany w przypadku, gdy nie może znaleźć rzeczy, których nie odłożył na miejsce. Często obserwuje się również zwiększenie łaknienia, aż po żarłoczność, próby konsumowania produktów nie nadających się do jedzenia, żucie różnych przedmiotów niejadalnych. Może dojść do skrajnego wyzwolenia seksualnego, chory nie odczuwa wstydu przed nagością, nie hamuje swoich popędów. Zwykle przesypia porę dzienną, co skutkuje wzmożoną aktywnością w nocy, co dodatkowo może być niezwykle uciążliwe dla domowników. Niezbędna jest pomoc w trakcie przygotowywania i spożywania posiłków, ubierania się czy zabiegów higieny osobistej.

  • Stadium trzecie, terminalny etap choroby Alzheimera, kiedy dochodzi do różnego rodzaju zaburzeń ruchowych - od nienaturalnego napięcia mięśniowego, do skrajnego spowolnienia, chory nie jest zdolny do szybkiego wykonywania ruchów, nie kontroluje momentu oddawania moczu i stolca. Ma to związek z obumieraniem neuronów i utracie przewodnictwa nerwowego. W końcowej fazie choroby tryb życia pacjent nie ma kontroli nad własnym ciałem i skazany jest na trwałe przebywanie w łóżku. Zostaje całkowicie utracona zdolność komunikacji z otoczeniem co wiąże się z opieką nad chorym przez 24 godziny na dobę. Średni okres od wystąpienia pierwszych objawów choroby Alzheimera do śmierci pacjenta wynosi około 10 lat.

  •  

W obliczu tej strasznej choroby największa odpowiedzialność spoczywa na bliskich. Obecne statystyki wskazują, iż liczba chorych na Alzheimera wynosi powyżej 30 milionów na całym świecie, a na 2050 rok prognozuje się potrojenie tej ilości.

Marek Dochnal inwestuje w firmę farmaceutyczną, która szuka leku na Alzheimera, Bill Gates wspiera finansowo organizacje związane z walką z chorobą co pokazuje, że wielu potentatów biznesowych szuka rozwiązań problemów społecznych wywołanych chorobą Alzheimera i tym samym daje nadzieję zarówno chorym oraz ich rodzinom.

 

Więcej z kategorii Choroby
Lek a suplement - czym się różnią?
Choroba Alzheimera – jak rozwija się demencja?
Zaburzenia i choroby słuchu - przyczyny, objawy i leczenie
Powiązane artykuły
Skala Norton - ocena stopnia odleżyn. Tabela skali
Skala Barthel - czym jest? Klasyfikacja pacjenta
Dalekowzroczność - na czym polega? Okulary dalekowidza
Ubytek słuchu - w decybelach, renta, odszkodowanie
Młoda kobieta pocieszająca starszą kobietę
Czy zły cholesterol może być przyczyną wczesnego Alzheimera?