Wyzwania na nowy rok. Co warto przemyśleć przed zmianą kalendarza?

Spis treści
Koniec roku jest takim momentem, w którym częściej niż zwykle zatrzymujemy się, by spojrzeć na to, co było i przewidzieć, co przyniesie kolejne 12 miesięcy. To bardzo cenny czas. Odpowiednie wyciągnięcie wniosków sprawi bowiem, że poszybujemy odważnie do przodu, a nasze życie będzie źródłem satysfakcji.

Coś się kończy, coś zaczyna. Noc z 31 grudnia na 1 stycznia to symboliczne rozpoczynanie nowego rozdziału. Nawet jeśli z tą datą nie wiążą się żadne przełomowe wydarzenia w Twoim życiu, to warto dokonać podsumowań i postawić przed sobą kolejne cele. Kontrolne sprawdzenie kursu, w którym zmierzasz, przynajmniej raz na 365 dni jest niewątpliwie wskazane.

Który to już Sylwester w Twoim życiu? Ile postanowień noworocznych już złamałeś? Wierzysz w nie jeszcze? A może już uważasz, że nie ma sensu zawracać sobie nimi głowy? Cóż, jeśli brakuje Ci konsekwencji w ich dotrzymywaniu, to może rzeczywiście daj sobie spokój. Niemniej jednak, niech ta noc będzie pewnym powiewem świeżości.

Rachunek sumienia


Podsumuj to, co było. Zaakcentuj to, co się udało. Przemyśl, dlaczego nie udało się to, co się nie udało. Czy płyną z tego jakieś wnioski na przyszłość? Nie smuć się, nie rozpaczaj, czerp naukę na przyszłość. Po to są porażki. Nie warto poświęcać im głębokich uczuć. Nie można się do nich przywiązywać! Jeśli to, co nie wyszło, jest nadal dla Ciebie ważne, może by zrobić to w kolejnym roku? Polakowi mądremu po szkodzie powinno być już dużo łatwiej.

Do dzieła!


Postaw na przyszłość! Nie bój się marzyć i śmiało planować. Z pragnień zrób cele i z pasją je realizuj. Pamiętaj o odpowiedzialności, jaka ciąży na Tobie, jako na wzorze dla kolejnych pokoleń. Jeśli Ty sam będziesz zaniedbywać swój rozwój, a Twoje życie będzie szare i smutne, nie oczekuj, że zmotywujesz swoje dzieci i wnuki do czerpania z niego tego, co najlepsze. Nie wykręcaj się wiekiem i nie wmawiaj wszystkim dookoła, że nic dobrego nie może Cię już spotkać. Dobrych rzeczy wokół nas pełno. Wystarczy otworzyć oczy. Wypisz się z grupy tych, którzy uważają, że lepiej już było. Lepiej dopiero będzie!

Nowy rok - nowa przygoda


Szukaj inspiracji. Jeśli nie masz pomysłu, co nowego wprowadzić w swoją codzienność, to go znajdź. Gdzieś na pewno się kryje. Inni ludzie, książki, filmy, Internet, prasa, telewizja – to za ich pomocą świat podsuwa niezliczone możliwości zagospodarowania wolnego czasu. Nie masz wolnego czasu? To może to, co i tak musisz zrobić, da się zrobić lepiej, szybciej, ciekawiej, inaczej? Zastanów się porządnie. Ten, który nie idzie do przodu, cofa się.

Nie pozwól na to, by sylwestrowa noc stała się jedynie okazją do wymienienia kalendarza. O wiele lepiej wymienić swoje na niego spojrzenie. Na nowe, świeższe, pełne młodzieńczego zapału. Kolejna fascynująca 365-dniowa przygoda właśnie się rozpoczyna. Nie zmarnuj ani chwili.
Więcej z kategorii Psychologia
Depresja u osób starszych: jak leczyć i zapobiegać?
Nietrzymanie moczu a depresja. Jak pozostać aktywnym towarzysko?
Starsza kobieta smutno spoglądająca przez okno
Zegar biologiczny - co to jest? Jak go przestawić?
Powiązane artykuły
Kiedy senior naprawdę staje się seniorem?
Gerontologia - przyczyny i procesy starzenia się
Sen o zmarłej osobie - co może oznaczać taki sen?
Rozwód po 50-tce. Dlaczego seniorzy się rozwodzą?
Kryzys wieku średniego - u kobiet, mężczyzn. Ile trwa?