Dzień Babci i Dziadka – zrób sobie prezent!

Dzień Babci i Dzień Dziadka należą do tych świąt, które zdecydowanie zarezerwowane są dla wybranych. Trzeba nieźle się w życiu postarać, żeby któregoś dnia móc dołączyć do tego zacnego grona.
Spis treści

Ile wyrzeczeń, trudów i pokonania różnorodnych przeszkód kosztowało każdą babcię i każdego dziadka to, by w hierarchii pokoleniowej uzyskać ten status, którym cieszą się dzisiaj, wiedzą tylko oni. Dlaczego zatem mieliby pominąć to milczeniem?

Jeśli cieszysz się już z posiadania wnuków, niewątpliwie oznacza to, że masz dzieci. Jako rodzic dokładałeś zatem wszelkich starań, żeby wychować je najlepiej jak potrafisz. Kiedy Twoje dzieci miały już swoje dzieci, najprawdopodobniej też nie stałeś z boku. Od wielu lat zatem ciężko pracujesz. Bez wątpienia, należy Ci się za to nagroda!

Czytaj więcej w CafeSenior: 8 korzyści z dziergania

Wyróżnienie samo w sobie

Wiele babć i dziadków twierdzi na pewno, że już sam fakt posiadania wnucząt jest nagradzający. Spośród wszystkich możliwych prezentów najbardziej cenią sobie czas spędzony z przedstawicielami najmłodszego pokolenia. Ich miłość i wdzięczność są najlepszym, co mogą dostać. O to właśnie w tym święcie chodzi – żeby docenić i wyróżnić babcie i dziadków, żeby podziękować im za to, jacy są, żeby pokazać, jak bardzo są ważni. To także czas pogłębiania relacji w rodzinach, wzajemnego poznawania się, dzielenia radością i miłością. Bez tego daty 21 i 22 stycznia byłyby tylko kolejnymi kartkami w kalendarzu.

Nie tylko wnuki

Niemniej jednak, nie warto zostawiać wszystkiego w rękach wnucząt. Tak jak lubimy sobie pozwolić na drobne przyjemności z okazji urodzin, imienin czy różnorakich rocznic, tak nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy podobnie celebrowali Dzień Babci i Dzień Dziadka. Popołudnie w kinie, spacer z przyjaciółmi, wyjście na kawę czy obiad niech będzie prezentem, który sam sobie zrobisz. Jakby nie patrzeć, to każda babcia i każdy dziadek samodzielnie zapracowali sobie na to, by móc w tych dniach świętować. Z nieba nikomu to nie spadło. Warto zatem, by umieć docenić samych siebie.

Czytaj więcej w CafeSenior: 80-latek z alzheimerem nagrywa płyty

Chwila refleksji

Te dni to także dobra okazja do tego, by na chwilę przystanąć i zastanowić się nad tym, ile dla Ciebie znaczy bycie babcią czy dziadkiem, jak to Cię kształtuje, czego uczy, jakie niesie radości i troski. Może powinieneś poważnie przemyśleć swoje postępowanie względem wnucząt, może nie wszystko w tych relacjach jest takie, jakie chciałbyś, żeby było. Zawsze jest dobry czas na wprowadzenie konstruktywnych zmian. A jeśli potrzeby zmian nie odczuwasz, czerp radość z tego, jak jest. Uśmiechnij się i zbierz siły do dalszego pełnienia tej jakże ważnej roli!

Umiejętność zauważania swoich mocnych stron, dostrzegania sukcesów i doceniania poniesionych trudów to coś, czego czasem uczymy się całe życie. Warto ją ćwiczyć – tylko ona pozwala nam adekwatnie siebie oceniać i warunkuje poczucie własnej wartości. Dzień Babci i Dzień Dziadka to świetna okazja, by zrobić sobie w tym aspekcie mały trening. Na pewno wyjdzie na zdrowie!

Więcej z kategorii Historia i tradycje
Post w kościele katolickim – kogo i kiedy obowiązuje?
Suchy chleb i szklanka wody
Koronka do krwawych łez Matki Bożej - jak odmawiać?
Pomnik Maryi
6 filmów o Powstaniu Warszawskim, które musisz obejrzeć
Powiązane artykuły
Msza za zmarłych - jak napisać intencje mszalne?
Różaniec za zmarłego - jak odmawiać różaniec?
Cerkiew prawosławna
Prawosławie a katolicyzm. Różnice, cechy i święta
Ksiądz odprawiający mszę świętą
Msza święta krok po kroku – tekst, przebieg, części
Ksiądz trzyma w dłoniach hostię
Części mszy świętej – główne i stałe. Najważniejsze