Wiek emerytalny w Niemczech - informacje o emeryturze

Wiek emerytalny w Niemczech stopniowo rośnie do 67 lat. To zła wiadomość, jeśli chodzi o emerytury w Niemczech dla Polaków. Na wypłatę niemieckiej emerytury liczyć można dopiero po osiągnięciu wieku emerytalnego w Niemczech – na nic jego obniżenie w Polsce. Sprawdź, czy warto się wybrać do pracy po niemiecką emeryturę, ile wynosi średnia emerytura w Niemczech, czy istnieje tam najniższa emerytura i czym jest minimalna emerytura według niemieckiego prawa?
Spis treści

Wiek emerytalny w Niemczech

Wiek emerytalny w Niemczech co do zasady został podniesiony do 67 lat dla kobiet i mężczyzn. Wprowadzany jest jednak stopniowo, na podobnych zasadach, jak miało to miejsce w Polsce, zanim nowy rząd w 2016 roku zadecydował o powrocie do starego wieku emerytalnego (65 dla mężczyzn i 60 dla kobiet). Czyli de facto wiek emerytalny w Niemczech zamierzony pułap 67 lat ma osiągnąć w 2031 roku, w związku z tym, najbliższych latach będzie się przedstawiać następująco:

  • urodzeni w 1952 r. osiągną wiek emerytalny do połowy 2018 roku i będzie on wynosić 65 lat i 6 miesięcy;
  • urodzeni w 1953 r.: 65 lat i 7 miesięcy (od sierpnia 2018 do lipca 2019);
  • urodzeni w 1954 r.: 65 lat i 8 miesięcy (od września 2019 do sierpnia 2020). I tak dalej.

Do 2023 roku wiek emerytalny w Niemczech będzie się co rok wydłużał o miesiąc, potem – o 2 miesiące. Urodzeni w 1963 roku będą mogli przejść na emeryturę w wieku 66 lat i 10 miesięcy i stanie się to w roku 2030. Zaś urodzeni w roku 1964 przejdą na emeryturę w roku 2013 już jako 67-latkowie. Wynika z tego, że wiek emerytalny w Niemczech już jest wyższy niż w Polsce. Docelowo będzie on wyrównany dla kobiet i dla mężczyzn.

Emerytura w Niemczech

Z drugiej jednak strony władze Niemiec w 2014 roku umożliwiły wcześniejsze odchodzenie na wcześniejszą, pełnopłatną emeryturę już w wieku 63 lat. Dotyczy to jednak tylko dla osób legitymujących się 45-letnim stażem.

Uwaga – do stażu pracy wlicza się również okresy bezrobocia, z wyjątkiem ostatnich 2 lat przed przejściem na emeryturę.

Granica dotycząca wcześniejszej emerytury w Niemczech też jednak jest stopniowo podnoszona. Na początku 2017 roku została podniesiona do 63 lat i 4 miesięcy, a docelowo w roku 2029 ma osiągnąć 65 lat. 

Najniższa emerytura w Niemczech

Emerytura niemiecka rządzi się innymi prawami niż polska. Pojęcie najniższej emerytury w Niemczech nie istnieje – wysokość świadczenia jest wyliczana na podstawie indywidualnych okresów ubezpieczenia i zależy głównie od osiąganych w tym czasie dochodów. Natomiast w przypadku bardzo niskiej emerytury, w Niemczech przysługuje prawo do świadczeń socjalnych.

Średnia emerytura w Niemczech

Emerytury pobierane w innych niż polski systemach emerytalnych często wydają nam się atrakcyjne. Jednak mit o wysokich świadczenia w Niemczech, rozbudzany przez obraz zadowolonych niemieckich staruszków podróżujących po świecie, jest nieco na wyrost. Średnia emerytura w Niemczech wynosi 820 euro, czyli około 3,5 tysiąca złotych. W Polsce średnia emerytura to obecnie około 2 tys. Różnica spora, ale pamiętajmy, o różnicy w kosztach życia, no i o tym, że na niemiecką emeryturę tej wysokości trzeba było w Niemczech pracować kilkadziesiąt lat. A jednak wiek emerytalny mają wyższy niż Polacy, pracują dłużej i świadczenie otrzymują później. Ich system emerytalny jest zupełnie różny od naszego.

Minimalna emerytura w Niemczech po 5 latach

O ile nie istnieje coś takiego jak najniższa emerytura w Niemczech, o tyle potocznie mówi się o minimalnej emeryturze w Niemczech po 5 latach. O co chodzi? Jaka emerytura po 5 latach pracy w Niemczech? Otóż  można tam dostać już świadczenie po przepracowaniu 5 lat w tym kraju, oczywiście nie jest osiągalne natychmiast. Prawo to przysługuje dopiero po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Emerytura w Niemczech dla Polaków

Polacy pracujący w Niemczech mają prawo do otrzymywania niemieckiej emerytury, pod warunkiem, że odprowadzali składki na tamtejszy system przez minimum 5 lat. Jeśli ktoś był zatrudniony na umowę o pracę u niemieckiego pracodawcy, nie powinien się martwić – składki odprowadzała jego firma (a przynajmniej powinna to robić).

Emerytury w Niemczech nie otrzymają jednak pracownicy polskich firm jedynie delegowani do pracy za zachodnią granicą. Oni muszą liczyć na wypłaty w ramach polskiego systemu emerytalnego, a te w wielu przypadkach mogą być zupełnie nieadekwatne do oczekiwań. Zdarza się bowiem często, że pracownicy delegowani do pracy w Niemczech wynagradzani są w dużej części za pomocą diet. Od diet zaś nie odprowadza się składek na ubezpieczenie społeczne. W takiej sytuacji pozostaje liczyć na własne oszczędności.

Emerytury w Niemczech nie dostaną również osoby, które w Niemczech pracowały na zasadach samozatrudnienia, jeśli nie odprowadzały składek na tamtejszy system emerytalny.

Wiek emerytalny w Europie

Jak wypada świadcz w Niemczech na tle Europy? Całkiem nieźle. Wiek emerytalny na starym kontynencie to średnio 65 lat. Niemcy, choć nieco powyżej średniej, znajdują się na tym samym pułapie co w Belgia, Holandia, Norwegia, Dania, czy Hiszpania. W tym zestawieniu najdłużej pracować będą musieli Irlandczycy i Brytyjczycy, którzy na emeryturę mogą przejść dopiero w wieku 68 lat, czyli rok później niż w Niemczech.

Choć przeciętna emerytura w Niemczech wynosi niewiele ponad 40 procent średniej pensji, to Global Retirement Index wskazuje ten kraj jako jeden z najlepszych jeśli chodzi o warunki życia seniorów na emeryturze. Ma to zapewne związek z rozwojem gospodarczym kraju oraz z opieką zdrowotną.


Sprawdź:  

Więcej z kategorii Emerytura
Wynajem a emerytura
Emerytura obywatelska - czym jest?
System emerytalny w Polsce - filary, charakterystyka
Powiązane artykuły
Przejście na emeryturę - warunki. Kiedy najkorzystniej?
Mężczyzna w garniturze analizuję dane
Okres ochronny przed emeryturą w 2024: jakie są prawa i obowiązki pracowników i pracodawców?
Hipotetyczna emerytura z ZUS – brutto czy netto?
Umowa zlecenie a emerytura - ile może dorobić emeryt?
Działalność gospodarcza na emeryturze - można dorobić?