Kiedy można przejść na emeryturę?

Pytań o emeryturę pojawia się wiele, przede wszystkim kiedy na emeryturę można przejść? Jaki jest wiek emerytalny? Jakie są jej warunki? Czym jest emerytura częściowa i jaka jest jej wysokość? Wszystko wyjaśnia prawnik Joanna Kufel.
Spis treści

Emerytury

Uprawnienie do wypłacanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych emerytury przysługuje co do zasady osobom ubezpieczonym w momencie osiągnięcia wieku emerytalnegoEmerytura jest to świadczenie pieniężne wypłacane przez ZUS, które ma na celu zabezpieczenie bytu osoby starszej.

Wiek emerytalny

Przepisy dotyczące wieku emerytalnego zostały w ostatnich latach w Polsce znowelizowane. Aktualnie wynosi on

  • 60 lat dla kobiet,
  • 65 lat dla mężczyzn.

Nowe emerytury tabela

Waloryzacja emerytur w 2019 roku przyniosła pewne zmiany jeśli chodzi o stawki. Tabela nowych stawek dostępna pod adresem: Waloryzacja emerytur w 2019. Sprawdź, ile wyniosą nowe stawki.

Kiedy na emeryturę?

Warunkiem uzyskania uprawnień emerytalnych dla osób ubezpieczonych, urodzonych po 31 grudnia 1948 r. jest wyłącznie osiągnięcie wieku emerytalnego (w przeciwieństwie do osób urodzonych przed tą datą nie jest wymagany określony staż ubezpieczeniowy). Aby przejść na emeryturę ubezpieczony powinien złożyć w ZUSie odpowiedni wniosek o emeryturę. Pamiętajmy też, że emeryci również powinni zadbać o rozliczenie, a więc zorientować się czy wyręczy ich ZUS, czy jednak muszą pobrać specjalny PIT.

Wcześniejsza emerytura

Warto dowiedzieć się czy przysługuje nam wcześniejsza emerytura i jakie byłyby jej warunki oraz wysokość. Według badań emerytura to czas, w którym seniorzy zaczynają zwracać uwagę na siebie i swoje zdrowie. Bardzo często decydują się na wcześniejszą emeryturę, by zajmować się także wychowaniem wnuków i sprawować nad nimi opiekę.

Emerytura częściowa

Przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, istnieje możliwość uzyskania tzw. emerytury częściowej. Przysługuje ona jeszcze tylko i wyłącznie mężczyznom, którzy do 30 września 2017 roku spełnili wymagane warunki, to jest:

  • udowodnili okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 40 lat oraz
  • osiągnęli wiek wynoszący co najmniej 65 lat.

Emerytura częściowa wynosi 50% emerytury, którą uzyskałby ubezpieczony, gdyby osiągnął powszechny wiek emerytalny. Jednakże podstawa obliczenia emerytury z tytułu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego będzie pomniejszona o kwoty wypłaconej emerytury częściowej, a więc im dłużej pobierana będzie emerytura częściowa, tylko większe będzie obniżenie świadczenia w wieku uprawniającym do emerytury. Emeryturę częściową będzie można łączyć z dochodami uzyskiwanymi z tytułu pracy.

Czytaj więcej o emeryturze częściowej.

Zobacz też: 

Najniższa emerytura w Polsce – ile wynosi (brutto, netto)?

Czego nie wypada ci robić na emeryturze?

 

Więcej z kategorii Porady prawne
Przeczytaj artykuł
Emerytury tak niskie, że seniorzy muszą dorabiać
Przeczytaj artykuł
Działalność gospodarcza na emeryturze - można dorobić?
Przeczytaj artykuł
Umowa zlecenie a emerytura - ile może dorobić emeryt?
Powiązane artykuły
Hipotetyczna emerytura z ZUS – brutto czy netto?
Wiek emerytalny w Niemczech - informacje o emeryturze
Przejście na emeryturę - warunki. Kiedy najkorzystniej?
System emerytalny w Polsce - filary, charakterystyka

Reklama