string(8) "szukanie" Przejście na emeryturę. Jak pomóc bliskiej osobie?

Przejście na emeryturę. Jak pomóc bliskiej osobie?

Spis treści

Życiowe zmiany zawsze są stresujące. Nie ma znaczenia, czy są one na lepsze, na gorsze - czy wprowadzają zupełnie nową jakość. Zmiana to stres. I uciec się przed tym nie da. Tak samo, jak odczuwałaś zdenerwowanie wychodząc za mąż, wyprowadzając się od rodziców, idąc do nowej pracy, tak samo niepokój może wprowadzać przejście na emeryturę. I nie dziw się, że wprowadza go w życie bliskiej Ci osoby.

Zakończenie kariery i przejście na emeryturę to ważna cezura w życiu każdej aktywnej zawodowo osoby. Oto nagle od nowa trzeba organizować dosłownie wszystko. Pojawia się masa wolnego czasu, która niejednokrotnie może przytłaczać. Znikają natomiast codzienne interakcje ze współpracownikami, a rytmu dnia nie wyznaczają godziny wyjścia do pracy i powrotu z niej. Jak zatem pomóc innym przejść na emeryturę spokojnym spacerem, tak by po drodze nie wpadli w żadną dziurę?

Wybadaj sytuację

/> Stanie się emerytem dla każdego może mieć inne znaczenie. Jedni już od lat z utęsknieniem wypatrywali dnia, kiedy wreszcie to się stanie, inni przesuwali w czasie ten moment tak długo, jak tylko się dało. Niemniej jednak, i jedni, i drudzy mogą być na początku nieco zdezorientowani. W końcu pierwszy raz w życiu są emerytami, a podręcznika bycia emerytem chyba jeszcze nikt nie napisał. Jeśli będziesz wiedzieć, czy w życiu bliskiej Ci osoby właśnie miała miejsce ogromna katastrofa czy wreszcie wyzwoliła się ona z kajdan zawodowej pracy, to będziesz również wiedzieć, co dalej robić.

Plan aktywności


Mamy tendencję do kojarzenia odpoczynku z nicnierobieniem. To straszny błąd! Nuda i bezcelowe snucie się po domu jeszcze nikogo nie zrelaksowały. Zaproponuj świeżo upieczonemu emerytowi wspólne spacery, podsuń wartościowe lektury, wyciągnij go do kawiarni, zabierz do kina. W zależności od tego, czy w tej zmianie życiowej towarzyszysz swojemu mężowi, przyjaciółce czy siostrze, w Twojej głowie mogą pojawiać się różne pomysły na wspólne spędzanie czasu. Zasada jest zawsze jedna: najważniejsze, żeby przypadły one do gustu temu, którego swoimi chęciami obdarowujesz.

Nic na siłę


Gdyby tak się zdarzyło, że bliska Ci osoba ma plan na swoją emeryturę, wspieraj ją w tych działaniach. Oczywiście, jeśli są one konstruktywne i przyczyniają się do wzrostu jej satysfakcji z życia (bezmyślne oglądanie telewizji takim nie jest). Może się też zdarzyć tak, że ktoś potrzebuje się ponudzić i posiedzieć w domu bez żadnego zajęcia. Pozwól takiej osobie na to, ale nie trać czujności. Gdy uznasz, że zaczyna to przynosić więcej szkody niż pożytku, wkrocz do akcji i pokaż, jakie życie potrafi być piękne.

Kto wie, może Twoja obecność pozwoli komuś czerpać na emeryturze z życia pełnymi garściami? A i Tobie to pewnie wyjdzie na zdrowie. Bardzo zachęcająca perspektywa!

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij