Emeryt za granicą. A jego emerytura?

Emeryt za granicą - bywa, że seniorzy wyjeżdżają na wiele miesięcy za granicę: do dzieci, do pracy... Co dzieje się wtedy z ich emeryturami?

Spis treści

Emeryt za granicą. Co z emeryturą?


Mówiąc najkrócej: to, co zechcą. Muszą się tylko zdecydować, czy chcą ją dostawać tam, gdzie będą, czy gromadzić w Polsce. Wybór zależy także od kraju pobytu.

Jeśli zamieszkają w państwie należącym, tak jak Polska, do Unii Europejskiej, pieniądze ZUS im dośle. Będą dostawać świadczenie w walucie miejscowej, np. w Wielkiej Brytanii w funtach, w Szwecji w koronach itd., a w większości państw – w euro. Mając wszakże z czego żyć (np. pozostając na utrzymaniu rodziny), można umówić się z ZUS, aby ten przesyłał emeryturę komuś upoważnionemu, kto np. będzie opłacał nasze rachunki. Można też podać konto, z którego będzie je regulować bank.

W razie wyjazdu poza UE nasze świadczenia będą musiały zostać w Polsce, chyba że inaczej stanowi dwustronna umowa z państwem, do którego wyjeżdżamy. Informacją o takich umowach służy ZUS.

Zobacz także:

Ile można dorobić do renty? Renta a praca

Praca sezonowa dla seniora

Ile może dorobić emeryt? Praca dodatkowa na emeryturze

 Limity zarobków emerytów

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!