Emerytury tak niskie, że seniorzy muszą dorabiać

Spis treści

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane, z których wynika, że w 2017 roku około milion osób pobierających emeryturę lub rentę było jednocześnie zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.Warto zaznaczyć, że to o 10 procent więcej niż w poprzednim roku. Zmniejszyła się natomiast liczba osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia i jednocześnie pobierających rentę lub emeryturę, ale jedynie o  procent w porównaniu do 2016 roku. Coraz więcej osób dorabia na emeryturze, a pamiętać należy, że to tylko oficjalne dane.

Ile wynosi przeciętna emerytura w Polsce?


Jakie są tego powody? Według GUS w 2017 roku przeciętny dochód emeryta wynosił  niecałe 1600 zł, nie dziwi więc fakt, że większość osób była zmuszona podjąć pracę.

"Średnie wysokości świadczeń wypłacanych emerytom i rencistom przekładają się na dochody, którymi dysponują ich gospodarstwa domowe. W 2017 r. w gospodarstwach domowych emerytów i rencistów zanotowano przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na 1 osobę w wysokości 1 579,03 zł (dochód emerytów – 1 630,12 zł, a dochód rencistów – 1 295,64 zł). Przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na 1 osobę, którym dysponowały gospodarstwa domowe emerytów był o 31,99 zł wyższy od przeciętnego dochodu w zbiorowości wszystkich gospodarstw domowych w Polsce (1 598,13 zł)" podaje Główny Urząd Statystyczny.

Sprawdź także: Polscy seniorzy zadłużeni na ponad 7 mld złotych

Czy każdy może dorobić do emerytury?


Należy pamiętać, że na podstawie wysokości przeciętnej emerytury szacowanej według GUS na emerytów i rencistów nakładane są limity możliwości dorobienia. Jeśli osoba przekroczy dozwoloną kwotę dochodu może utracić świadczenie.

Emeryt lub rencista może dorabiać bez ograniczeń jedynie na umowie o dzieło.

Czytaj jeszcze: 


 

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

16736
Pytanie: Co jest dla Ciebie priorytetem przy wyborze środków chłonnych?

  Skuteczność wchłaniania moczu

  Ochrona przed nieprzyjemnym zapachem

  Idealne dopasowanie

  Wygoda stosowania

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!