Emerytury tak niskie, że seniorzy muszą dorabiać

Spis treści
Główny Urząd Statystyczny opublikował dane, z których wynika, że w 2017 roku około milion osób pobierających emeryturę lub rentę było jednocześnie zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.Warto zaznaczyć, że to o 10 procent więcej niż w poprzednim roku. Zmniejszyła się natomiast liczba osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia i jednocześnie pobierających rentę lub emeryturę, ale jedynie o  procent w porównaniu do 2016 roku. Coraz więcej osób dorabia na emeryturze, a pamiętać należy, że to tylko oficjalne dane.

Ile wynosi przeciętna emerytura w Polsce?


Jakie są tego powody? Według GUS w 2017 roku przeciętny dochód emeryta wynosił  niecałe 1600 zł, nie dziwi więc fakt, że większość osób była zmuszona podjąć pracę.

"Średnie wysokości świadczeń wypłacanych emerytom i rencistom przekładają się na dochody, którymi dysponują ich gospodarstwa domowe. W 2017 r. w gospodarstwach domowych emerytów i rencistów zanotowano przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na 1 osobę w wysokości 1 579,03 zł (dochód emerytów – 1 630,12 zł, a dochód rencistów – 1 295,64 zł). Przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na 1 osobę, którym dysponowały gospodarstwa domowe emerytów był o 31,99 zł wyższy od przeciętnego dochodu w zbiorowości wszystkich gospodarstw domowych w Polsce (1 598,13 zł)" podaje Główny Urząd Statystyczny.

Sprawdź także: Polscy seniorzy zadłużeni na ponad 7 mld złotych

Czy każdy może dorobić do emerytury?


Należy pamiętać, że na podstawie wysokości przeciętnej emerytury szacowanej według GUS na emerytów i rencistów nakładane są limity możliwości dorobienia. Jeśli osoba przekroczy dozwoloną kwotę dochodu może utracić świadczenie.

Emeryt lub rencista może dorabiać bez ograniczeń jedynie na umowie o dzieło.

Czytaj jeszcze: 


 
Więcej z kategorii Ludzie
Coraz więcej stulatków w Polsce
85-letni Japończyk Hiromu Inada ukończył triatlon Ironmana
Niesamowici Seniorzy-biegacze i ich rekordy
Powiązane artykuły
Tej 90-latki życie nie oszczędzało. Ale ostatnio spotkało ją coś cudownego!
W czym tkwi sekret udanego związku?
Piosenki Hanki Ordonówny
Telefon wsparcia dla Seniorów
DOZ Fundacja uruchomiła telefon wsparcia dla Seniorów
84-letnia Polka podbija świat autostopem!