Przejście na emeryturę – nieuchronny koniec czy upragniony początek?

Najlepszą metodą przewidywania przeszłości jest jej tworzenie - pisze psycholog Paulina Owsińska. Przejście na emeryturę to ważny moment w życiu, a jakie przyniesie skutki, zależy od nas samych. Kluczowe znaczenie ma odpowiednie spojrzenie na nową sytuację.
Spis treści

Przejście na emeryturę

Każda, nawet najmniejsza, zmiana w życiu wiąże się z pewnym stresem. Im nowe jest bardziej nieznane, tym niepokój jest większy. To zrozumiałe. Nie inaczej jest też z zakończeniem kariery zawodowej i z przejściem na emeryturę. Porzucamy wszakże w tym momencie to, co towarzyszyło nam przez większą część naszego życia i rozpoczynamy kolejny jego etap. Jaki on będzie? Cóż, mówi się, że najlepszą metodą przewidywania przyszłości jest jej tworzenie. Od nas samych zatem zależy, jak wykorzystamy dany nam czas.

 

Emerytura w Polsce

Na przejście na emeryturę musisz spojrzeć z właściwej perspektywy. Kluczowe znaczenie ma postawa wobec tego, co nas spotyka. Możemy koncentrować się albo na tym, że nasza praca zawodowa dobiegła końca i teraz nie wiadomo, co dalej, albo na tym, że przed nami mnóstwo wolnego czasu, który trzeba dobrze wykorzystać.

Jeśli przyjmiemy pierwsze stanowisko, będziemy smutni, rozczarowani, a czas będziemy spędzać na zamartwianiu się własną metryką i kwestią, że zastępuje nas młodsze pokolenie. Może to doprowadzić do poczucia bycia niepotrzebnym i zbędnym, a stąd już prosta droga do depresji.

O wiele korzystniejsze jest zajęcie drugiej pozycji. Wtedy ze spokojem przyjmujemy fakt odejścia na emeryturę jako coś, na co sobie zapracowaliśmy i co słusznie się nam należy. Czujemy się bogaci własnym doświadczeniem życiowym i usatysfakcjonowani takim stanem rzeczy. Oto teraz będziemy mogli pozwolić sobie na realizację tych wszystkich zamierzeń, na które do tej pory brakowało nam czasu.

Jak przejść na emeryturę

Przede wszystkim dobrze zorganizuj sobie czas. Bezbolesnemu przejściu na emeryturę sprzyja odpowiednie przygotowanie się do niego. Warto zawczasu pomyśleć o tym, jak będziemy organizować sobie dzień, żeby uniknąć chaosu i/lub poczucia pustki. Nie warto planować spania do południa czy oglądania telewizji dwanaście godzin na dobę.

Poczucie satysfakcji z dobrze wykorzystanego czasu da nam aktywne działanie. Wiadomo, nic ponad siły, ale koniecznie ze zdrowym rozsądkiem. Dlatego też można się już wcześniej rozejrzeć za:

  • kołami zainteresowań,
  • lokalnymi inicjatywami przeznaczonymi dla seniorów,
  • wolontariatem.

Można także ustalić jakiś harmonogram spotkań z rodziną czy znajomymi. Grunt to się nie nudzić.

Moja emerytura

Gdy już mamy plan, to paradoksalnie nie zapominajmy, że jesteśmy na emeryturze. Nie dajmy się zwariować i nie zapędzajmy się do pracy, której nie chcemy wykonywać. To ma być czas dla nas, dla realizacji naszych zamierzeń, dla relaksu i zdrowia. Wyczerpująca praca w ogrodzie czy zajmowanie się wnukami codziennie od rana do wieczora nie dla każdego stanowi wypoczynek, którego głównym celem jest przejście na emeryturę. Zachowajmy równowagę między wszystkim, co ważne.
Zmiany, które ze sobą niesie zakończenie pracy zawodowej, są ogromne. Warto się dobrze do nich nastawić. Dzięki temu łatwiej z uśmiechem przypatrywać się temu wszystkiemu, co przynoszą kolejne dni.
A jakie są Twoje doświadczenia związane z przejściem na emeryturę? Podziel się przemyśleniami, wspomnieniami i radami w komentarzach!

 

 

 

Czytaj także: 

Okres ochronny przed emeryturą - czy jest i ile wynosi?

Emerytura po 40 latach pracy bez względu na wiek – zasady

Wiek emerytalny w Polsce - kobiet i mężczyzn

 

 

Więcej z kategorii Emerytura
Deputat węglowy dla emerytów - podstawa prawna
Wynajem a emerytura
Emerytura obywatelska - czym jest?
Powiązane artykuły
Przejście na emeryturę - warunki. Kiedy najkorzystniej?
Mężczyzna w garniturze analizuję dane
Okres ochronny przed emeryturą w 2024: jakie są prawa i obowiązki pracowników i pracodawców?
Działalność gospodarcza na emeryturze - można dorobić?
Hipotetyczna emerytura z ZUS – brutto czy netto?
Umowa zlecenie a emerytura - ile może dorobić emeryt?