Emerytury w Europie. W których krajach są najwyższe?

Niestety, w kraju nad Wisłą mało komu życie na emeryturze nasuwa wprost z skojarzenia z ciepłym morzem, złotym piaskiem i leżeniem do góry brzuchem. Częściej myślimy o kolejkach do lekarzy, liczeniu każdego grosza i marnym jedzeniu. Na szczęście, ten smutny obraz nie jest regułą i bywają bardziej optymistyczne scenariusze.
Spis treści

Emerytura na Zachodzie

Nie ulega wątpliwości, że bycie emerytem w krajach zachodniej Europy jest dużo przyjemniejsze. Podczas gdy w Polsce średnia wysokość świadczenia emerytalnego wynosi ok. 1900 zł, to w Niemczech jest ponad 4 razy wyższa i w przeliczeniu wynosi ok. 8100 zł brutto. Drugie miejsce na podium zajmuje Dania – ok. 7200 zł, a trzecie ze stawką o tysiąc złotych niższą – Wielka Brytania.

Na Wschodzie nie najlepiej

Nie pociesza na pewno fakt, że minimalna wysokość emerytury w Bułgarii to 70 euro, w Rumunii – 81, a w Czechach – 89. W tym zestawieniu Polska wśród 26 krajów Unii Europejskiej zajmuje szóste miejsce od końca z wynikiem 172 euro.

Na pewno trudno o jasne spojrzenie w przyszłość, gdy kieszenie puste. Warto jednak zawsze mieć w pamięci, że to, co najważniejsze, jest zawsze bezcenne. I zawsze za darmo.

 

Więcej z kategorii Ze świata
Ciekawe zwyczaje bożonarodzeniowe z innych krajów
W tych krajach starość to radość!
Ludzie, którzy mają cel, żyją dłużej!
Powiązane artykuły
Emerytury w Europie. W których krajach są najwyższe?
Nadzieja na pokonanie alzheimera
Gdzie najlepiej się zestarzeć? Polska a Europa
Krótka historia roweru
Studenci w domu spokojnej starości?