Jak żyją seniorzy w Niemczech?

Zapraszam Was w podróż do naszych zachodnich sąsiadów. Niemcy uważani są za jednych z bardziej uprzywilejowanych emerytów w Europie. Mogą wydać nam się bardzo znajomi. Jednak czy aby na pewno wiemy o nich wszystko?
Spis treści

Stereotyp bogatego Niemca

Zdaje się, że o naszych zachodnich sąsiadach powinniśmy wiedzieć niemal wszystko. Potocznie niemiecki senior kojarzy się z kimś, kto otrzymuje wysoką emeryturę, dzięki której ma czas dla siebie, na rozwijanie swoich pasji, na dalekie podróże. Czy rzeczywiście tak jest?

Okazuje się, że spora część niemieckiego społeczeństwa będzie żyła w przyszłości z bardzo niskich emerytur. Brak świadomości oszczędzania i zbyt późne decyzje podejmowane przy wyborze odpowiedniego filaru sprawią, że średnia wysokość emerytur w Niemczech wynosić będzie 1000 euro.

System emerytalny w Niemczech

Nie każdy senior w Niemczech otrzymuje sowite wynagrodzenie za lata pracy. W imię idei nowoczesnych państw wszelkie możliwości oszczędzania na emeryturę zostały sprywatyzowane lub zorganizowane w taki sposób, by to obywatel podejmował samodzielną decyzję dotyczącą oszczędzania.

System emerytalny oparty jest na trzech filarach – państwowym, zawodowym oraz prywatnym. W przypadku pierwszego płaci się obowiązkowe świadczenia, z których wypłaca się część emerytury. Za drugi z nich odpowiedzialni są pracodawcy, nie wszyscy jednak prowadzą taki system. Trzeci z nich, sprywatyzowany, należy do samych seniorów i to oni decydują, ile i w jaki sposób odkładają na swoją emeryturę.

jak żyją seniorzy w Niemczech

Niekorzystna demografia

Podobnie jak w przypadku innych rozwiniętych państw, Niemcy należą do jednych z najszybciej starzejących się krajów. Średnia długość życia wynosi bowiem 73 lata w przypadku mężczyzn oraz 83 lata w przypadku kobiet. Towarzyszy temu niski przyrost naturalny. Stąd też w przyszłości mogą pojawić się problemy z wypłatą świadczeń emerytalnych, zwłaszcza z dwóch pierwszych filarów. Niska świadomość Niemców związana z oszczędzaniem może jednak sprawić sporo problemów zarówno państwu, jak i samym seniorom.

Niemcy wprowadziły również dość ryzykowny zabieg obniżenia wieku emerytalnego do 63 roku życia – dla osób, które przez 45 lat opłacały składki emerytalne. Pozostali seniorzy przejdą na emeryturę w wieku 65 lat, a w przyszłości w wieku 67 lat. Mimo to Niemcy rokrocznie znajdują się na podium rankingów obliczających poziom życia emerytów w Europie.

Aktywni seniorzy

Znaczna część seniorów cieszy się wolnym czasem i realizacją własnych planów. Niemieccy seniorzy należą do wysportowanych, zdrowych osób, które nie oszczędzają czasu na aktywność fizyczną. Codzienna, poranna gimnastyka, długie spacery typu nordic walking, a także popołudnie na siłowni czy pływalni, to tylko niewielka część tego, jak spędzają czas niemieccy seniorzy.

Ulubione zajęcia seniorów

Seniorzy rozwijają się również hobbystycznie. W Niemczech działa mnóstwo organizacji, które zachęcają do aktywnego i kreatywnego spędzania wolnego czasu. Najwięcej czasu spędza się na wspólnym słuchaniu muzyki, tańcu, grach karcianych, a nawet szydełkowaniu. Wszystko, co pozwala cieszyć się seniorowi zdrowiem, jest jak najbardziej dozwolone.

aktywni seniorzy w Niemczech

Praca po emeryturze

Co ciekawe, emerytura nie oznacza, że niemiecki senior przestaje być czynny zawodowo. Okazuje się bowiem, że spora część emerytów podejmuje prace w niskim wymiarze godzin, by zarazem dorobić sobie do emerytury oraz aktywnie spędzić czas. Jest to bardzo korzystne dla seniora, który dba w ten sposób o zdrowie i kondycję umysłową.

Wkład w rozwój kultury

Niemieccy seniorzy bardzo aktywnie działają we wszelkich organizacjach edukacyjnych, kulturalnych i społecznych. Mają zatem niewątpliwy wpływ na rozwój niemieckiej kultury, starając się zarazem o wspólny dialog z młodszym pokoleniem. Przy okazji uczą szacunku do seniorów i pokazują, jak ważną, kulturotwórczą rolę spełniają.

Czytaj również:

 

Więcej z kategorii Podróże
Wirtualne muzeum: Luwr
Wczasy dla seniora - tanie, w górach, nad morzem
Paszport - gdzie złożyć dokumenty?
Powiązane artykuły
Turnusy świąteczne dla seniorów - wczasy dla emerytów
Ulgi i zniżki dla seniorów, sprawdź co Ci się należy
Polska w panoramie: Projekt QTVR
Wakacje dla seniora: gdzie szukać odpowiednich ofert?
20 miejsc przyjaznych seniorom w Poznaniu