Zaburzenia i choroby słuchu - przyczyny, objawy i leczenie

Choroba Menier’a, otoskleroza, zapalenie trąbki słuchowej, zapalenie przewodu słuchowego, głuchota - to najczęściej diagnozowane choroby słuchu. Szacuje się, że w Polsce około 900 tysięcy osób ma wady słuchu. Jakie są rodzaje niedosłuchu oraz czym się charakteryzują?
Spis treści

Rodzaje chorób słuchu

Można wyróżnić kilka klasyfikacji chorób słuchu. Wady słuchu można podzielić na wrodzone i nabyte. Zaburzenia słuchu różnicuje się też pod względem stopnia utraty słuchu. Inne klasyfikacja dzieli choroby słuchu ze względu na lokalizację ubytku słuchu. Wreszcie można wyróżnić wady słuchu wywołane chorobami, które bezpośrednio lub pośrednio osłabiają słuch.

Najczęściej diagnozowane choroby słuchu

Choroba Menier’a

Choroba Menier’a to wada słuchu spowodowana nadmiernym gromadzeniem się płynu w uchu wewnętrznym, a konkretnie w jednej z jego części - błędniku błoniastym. Gromadzenie się płynu nazywanego endolimfą pobudza receptory odpowiedzialna za przesyłanie do mózgu informacji o pozycji ciała. Objawy choroby Menier’a to osłabienie słuchu, szumy i uczucie pełności w uszach, nudności, zawroty głowy, zaburzenia równowagi. Przyczyny nagromadzenia endolimfy w błędniku błoniastym nie są do końca znane, dlatego chorobę leczy się objawowo, między innymi lekami przeciwhistaminowymi. Lekarze zalecają zmianę trybu życia, przede wszystkim należy zrezygnować z używek.

Otoskleroza

Otoskleroza to choroba słuchu spowodowana przerostem kosteczek słuchowych, czyli części ucha środkowego. Choroba najczęściej atakuje strzemiączko, rzadkiej młoteczek lub kowadełko. Podstawowym zadaniem kosteczek słuchowych jest przewodzenie dźwięku. W wyniku przerostu tkanki kostnej, łańcuszek kosteczek staje się sztywny, co uniemożliwia przewodzenie dźwięku. Otoskleroza objawia się postępującym pogorszeniem słuchu, szumami usznymi, a także zawrotami głowy. Ratunkiem dla osób chorych na otosklerozę jest operacja polegająca na usunięciu przerośniętej i skostniałej kosteczki słuchowej.

Zapalenie trąbki słuchowej, czyli nagła utrata słuchu

Trąbka słuchowa, nazywana także trąbką Eustachiusza, to część ucha środkowego. Do zapalenia trąbki słuchowej dochodzi zwykle na skutek niewyleczonych infekcji gardła. Trąbka słuchowa łączy bowiem ucho środkowe z gardłem.

W wyniku zapalenia błona śluzowa trąbki słuchowej staje się nabrzmiała, co skutkuje jej niedrożnością. Chorobę należy jak najszybciej zdiagnozować oraz wdrożyć leczenie, gdyż może doprowadzić do stwardnienia ucha środkowego. Objawy, które mogą świadczyć o zapaleniu trąbki słuchowej to nagłe pogorszenie słuchu, uczucie zatkanych uszu oraz szumy uszne, nasilające się w czasie połykania lub ziewania. Leczenie zapalenia trąbki słuchowej przypomina leczenie infekcji górnych dróg oddechowych. Niekiedy wykonuje się także zabieg przedmuchania trąbki słuchowej metodą Politzera, czyli za pomocą specjalnego balonu i oliwki.

Niedosłuch

Jeżeli chodzi o lokalizację ubytku słuchu, wyróżnia się:

Niedosłuch przewodzeniowy

To ubytek słuchu spowodowany zaburzeniem zlokalizowanym w przewodzie słuchowym zewnętrznym, uchu środkowym lub błonie bębenkowej, czyli w tych częściach drogi słuchowej, które odpowiadają za przewodzenie dźwięku. Wada słuchu jest zwykle wywołana ostrym lub wysiękowym zapaleniem ucha środkowego lub zewnętrznego. O niedosłuchu przewodzeniowym mówi się także wtedy, gdy kosteczki słuchowe nie spełniają swojej funkcji.

Niedosłuch odbiorczy (czuciowo-nerwowy)

To wada słuchu wywołana zaburzeniem w funkcjonowaniu odcinka drogi słuchowej, który odpowiada za odbieranie dźwięków, a zatem ucha wewnętrznego lub nerwu słuchowego. Niedosłuch odbiorczy powstaje w większości przypadków na skutek starzenia się organizmu, zatem ten typ niedosłuchu jest przede wszystkim diagnozowany u seniorów. Inne przyczyny niedosłuchu odbiorczego to uraz mechaniczny lub nadmierny hałas.

Niedosłuch centralny

To w istocie centralne zaburzenie przetwarzania słuchu (CADO). Ten rodzaj niedosłuchu polega na nieprawidłowym przetwarzaniu dźwięków, szczególnie dźwięków mowy/ Wada nie wynika z nieprawidłowej budowy lub uszkodzeń narządu słuchu, ale ma związek z układem nerwowym. Zwykle diagnozuje się ten niedosłuch u dziecka w wieku przedszkolnym i szkolnym.

Niedosłuch mieszany

Diagnozuje się u osób, które mają jednocześnie niedosłuch przewodzeniowy i odbiorczy.

Stopień utraty słuchu

Wady słuchu można podzielić pod względem stopnia niedosłuchu, który jest wyrażany w decybelach. Wyróżnia się:


  • lekki stopień niedosłuchu(od 20 do 40 dB) - charakteryzuje się m.in. problemami z usłyszeniem słów wypowiadanych cicho,
  • umiarkowany stopień niedosłuchu (od 40 do 70 dB) - przy tym stopniu utraty słuchu występują problemy ze słyszeniem w niekorzystnych warunkach,
  • znaczny stopień niedosłuchu (od 70 do 90 dB) - duże problemy ze słyszeniem,
  • głęboki stopień niedosłuchu (powyżej 90 dB) - wada słuchu jest tak duża, że pacjent nie słyszy nawet po założeniu aparatu słuchowego

  •  

Czytaj też:

Zadbaj o słuch, zanim będzie za późno

Problem ze słuchem problemem społecznym

Dofinansowanie do aparatu słuchowego

Kiedy warto odwiedzić laryngologa?

 

 

Więcej z kategorii Choroby
Zaburzenia i choroby słuchu - przyczyny, objawy i leczenie
Utrata słuchu - nagła, częściowa, w jednym uchu, renta
Choroba zawodowa - definicja. Wykaz chorób zawodowych
Powiązane artykuły
Skala Barthel - czym jest? Klasyfikacja pacjenta
Skala Norton - ocena stopnia odleżyn. Tabela skali
Choroba Alzheimera – jak rozwija się demencja?
Młoda kobieta pocieszająca starszą kobietę
Czy zły cholesterol może być przyczyną wczesnego Alzheimera?
Ubytek słuchu - w decybelach, renta, odszkodowanie