Joga na zdrowe stawy

Tak modne aktualnie ćwiczenia fitnessowe bardzo często wymagają sporego nakładu sił i dla wielu osób są przez to niewykonalne. Joga to bardzo łagodna forma ćwiczeń fizycznych, często wykorzystywana jako środek rehabilitacyjny przy wielu schorzeniach, np. w łagodzeniu skutków osteoporozy.
Spis treści

Szybki efekt rozluźnienia

W praktyce jogi wykorzystuje się różne pomoce jak paski, koce, liny czy krzesła – ułatwiają one wykonywanie ćwiczeń osobom o różnych ograniczeniach fizycznych. W jodze ćwiczenia wykonywane są dokładnie i wielokrotnie, zapewniając natychmiastowy efekt rozluźnienia, wydłużenia i wzmocnienia mięśni. Regularna praktyka prowadzi do złagodzenia bólu i zmniejszenia sztywności stawów; poprzez samo siedzenie na podłodze ze skrzyżowanymi nogami w tak zwanym siadzie „po turecku” stawy biodrowe rozluźniają się na tyle, że od razu przekłada się to na nieco lżejszy chód.

Joga i staw biodrowy

Jednym z najważniejszych stawów w układzie kostnym człowieka jest staw biodrowy. Ból tego stawu doskwiera głównie osobom w starszym wieku. Często jest to związane ze sztywnieniem stawu. Główną przyczyną tego stanu rzeczy jest przykurcz lub nieprawidłowa praca mięśni biorących udział w ruchu biodra. Najlepszym sposobem na samodzielne poradzenie sobie z tą dolegliwością są regularne ćwiczenia polegające na rozciąganiu wewnętrznej strony ud.

Badha konasana

Jedną z pozycji jogi uelastyczniającą mięśnie i ścięgna nóg jest badha konasana. Wykonuje się ją w następujący sposób: siadamy na podłodze na jednym lub dwóch kocach, zginamy kolana i łączymy ze sobą podeszwy stóp. Opieramy dłonie na kolanach i delikatnie opuszczamy kolana w dół, jednocześnie dociskając do siebie pięty. Spokojnie oddychamy. W tym ćwiczeniu czujemy łagodne rozciąganie wewnętrznych stron ud i bioder. Wykonujemy ćwiczenie 2-3 krotnie, przytrzymując kolana przez 30 sekund. Potem prostujemy na chwilę nogi. Ćwiczenie powtarzamy – kładziemy dłonie na kolana, łagodnie unosimy i opuszczamy kolana do góry i w dół (coś w rodzaju delikatnego falowania). Cały cykl wykonujemy dwa razy, unosząc i opuszczając kolana po 15 razy. To ćwiczenie jest bezpieczne i można je wykonywać o każdej porze dnia – zalecamy dwa razy dziennie rano i wieczorem. Po wykonaniu badha konasany pojawia się uczucie rozluźnienia i miękkości w stawach biodrowych, a chodzenie staje się lżejsze.

Joga dla seniorów

Obserwując seniorów na swoich zajęciach, zauważam, że z miesiąca na miesiąc zwiększa się zakres ich ruchów, możliwości motoryczne ciała i poprawiają się ich wady postawy. A poprawa jakości zdrowia prowadzi do poprawy jakości życia.
Na zajęcia jogi dostosowane do ograniczeń i możliwości osób starszych zapraszamy do Szkoły Jogi Shakti.

 

 

Fot. Shakti Szkoła Jogi.
Na zdjęciu Agnieszka Dołengiewicz w pozycji badha konasana. Pozycja rozluźniająca staw biodrowy.

 

 

Shakti Szkoła Jogi

Czytaj także: 

Ćwiczenia na kręgosłup – szyjny, lędźwiowy i piersiowy

Pilates dobry w każdym wieku – ćwiczenia dla początkujących

Ćwiczenia dobre dla serca

Gimnastyka dla seniorów: ćwiczenia na kręgosłup

Więcej z kategorii Hobby
Joga także dla seniorów
Odwiedzajcie las, aby dobrze żyć
Tańce liniowe. Wiek to nie przeszkoda
Powiązane artykuły
Gdzie można zagrać w brydża online?
Tai Chi idealne dla seniorów
Autografomania: senior też może
Lifemanagerka.pl: Blogowanie to dzielenie się swoją pasją!
Pisanki, malowanki