Endoproteza biodra – cena i rodzaje. Kiedy operacja?

W wyniku procesu zwyrodnieniowego obejmującego staw biodrowy może dojść do poważnej degradacji tej części ciała. Niejednokrotnie najskuteczniejszym sposobem leczenia okazuje się w tym przypadku endoproteza biodra. Jakie rodzaje endoprotez biodrowych są dostępne na rynku? Czy trzeba za nie płacić?
Pacjent w trakcie rehabilitacji po endoprotezie biodra
źródło:123RF
Spis treści

Czym jest endoproteza biodra? 

Endoproteza biodra to specjalna proteza stawu biodrowego, czyli po prostu sztuczny staw. Składa się on z tzw. panewki i głowy kości udowej. Wszczepienie endoprotezy biodrowej może mieć charakter całkowity lub częściowy. 

Wymiana stawu biodrowego może okazać się najwłaściwszym sposobem na zachowanie sprawności i ustrzeżenia się przed inwalidztwem. Dlatego jeśli zaobserwujemy u siebie poniżej wymienione objawy, powinniśmy udać się na wizytę kontrolną do ortopedy. Symptomy, które powinny nas zaniepokoić, to przede wszystkim: 

  • ból w pachwinach oraz ból bioder po wstaniu, podczas chodzenia, a nawet w czasie leżenia, który może promieniować do kolana;
  • ograniczenie ruchomości w stawie biodrowym; 
  • utykanie na jedną nogę. 

Te oznaki mogą wskazywać na zwyrodnienie stawu biodrowego, które prowadzi do nieodwracalnej degradacji chrząstki i tkanek stawowych. Jeśli proces ten jest daleko posunięty, rehabilitacja oraz odpowiednie ćwiczenia fizykoterapeutyczne mogą nie wystarczyć. Wówczas konieczna może okazać się endoprotezoplastyka stawu biodrowego

Kiedy jest potrzebna endoproteza biodra? 

Ortopeda, reumatolog lub lekarz innej pokrewnej specjalizacji zaleca pacjentowi poddanie się zabiegowi o nazwie endoproteza stawu kolanowego wówczas kiedy pojawią się ku temu odpowiednie przesłanki. Dawniej kierowano pacjentów na ten zabieg kiedy choroba znajdowała się w bardzo zaawansowanym stadium i często chory nie był w stanie się już samodzielnie poruszać. Obecnie medycy zalecają żeby jak najszybciej poddać się tej operacji.

Kiedy endoproteza biodra jest konieczna? Kiedy ból bioder, który może być odczuwalny nawet w kolanie uniemożliwia funkcjonowanie. Jeśli fizjoterapia i rehabilitacja, a także zmiana trybu życia na zdrowszy (czyli schudnięcie, regularny ruch fizyczny, spacery, itp.) okazały się niewystarczające, wymiana stawu biodrowego z reguły jest nieunikniona. 

Zwyrodnienie stawu biodrowego prowadzące do zastosowania endoprotezy biodra może mieć podłoże pierwotne (związane z niedożywieniem chrząstki stawowej) oraz wtórne (dotyczące niewłaściwej budowy stawu biodrowego). Czynnikami, które mogą jeszcze pogorszyć sytuację są m.in. cukrzyca, podwyższony cholesterol i trójglicerydy, nadwaga oraz mikrourazy, spowodowane np. dźwiganiem ciężarów. 

Jakie są rodzaje endoprotez biodrowych? 

Jaka powinna być endoproteza biodra? Rodzajeendoprotez, te najbardziej podstawowe, to całkowite i częściowe. Endoproteza całkowita, jak nazwa wskazuje, polega na totalnej wymianie stawu biodrowego, a zatem umieszcza się w ciele pacjenta sztuczną panewkę oraz główkę kości udowej. Przy częściowej endoprotezie biodra wymienia się jedynie głowę kości udowej zastępując ją protezą. 

Inne rodzaje endoprotez stawu biodrowego to cementowe i bezcementowe. Cementowe endoprotezy biodrowe początkowo były wykonywane z cementu kostnego, następnie – akrylowego. Oba jednak okazały się mało doskonałe. Najnowsze endoprotezy stawu biodrowego są wykonane metodą bezcementową. W tym wypadku stosuje się takie protezy, których wierzchnią warstwę pokrywa się naturalnym, mineralnym składnikiem kości, tzw. hydroksyapatytem. Dzięki temu komponentowi kość zrasta się ze sztucznym elementem, a sam staw biodrowy jest bardziej stabilny. 

Decyzję o tym czy to będzie endoproteza stawu biodrowego tytanowa, cementowa, czy inna podejmuje lekarz w oparciu m.in. o takie wytyczne jak typ zmian zwyrodnieniowych w stawie, jakość tkanki kostnej, czy wiek pacjenta. 

Ile kosztuje endoproteza biodra? 

Ile warta jest endoproteza stawu biodrowego? Cenazabiegu wykonanego w prywatnej klinice lub w publicznym szpitalu ale kiedy nie pokrywa do Narodowy Fundusz Zdrowia, bez czekania w kolejce, obejmuje m.in. przeprowadzenie operacji, koszt protezy, opiekę medyczną, pobyt w placówce, itp. Dlatego koszty mogą przedstawiać się inaczej dla każdego pacjenta. Szacunkowa opłata za wymianę stawu biodrowego wynosi od około 10 000 zł do 25 000 zł. 

Jeśli jednak nie spieszy nam się z wymianą stawu biodrowego, pytanie: „ile kosztuje endoproteza biodra?” wcale nie musi nas dotyczyć, ponieważ ten rodzaj operacji jest refundowany z budżetu NFZ. Lekarz musi wówczas wystawić stosowne skierowanie, a pacjent uzbroić w cierpliwość w oczekiwaniu na swoją kolej zabiegu. 

Tzw. zabieg oszczędzający, polegający na wymianie jedynie panewki, bez ruszania głowy kości udowej, na którą nakłada się specjalną „czapeczkę” (kapę) także może zostać wykonany nieodpłatnie, ponieważ koszty zabiegu pokrywa fundusz. Ten rodzaj postępowania jest możliwy jednak tylko jeśli zmiany zwyrodnieniowe nie są znaczne. 

Co po endoprotezie biodra? 

Po operacji endoprotezy biodra pacjent zwykle przebywa w szpitalu od 7 do 10 dni. Po zabiegu należy zachować ostrożność, nie obciążać operowanego stawu. Jednak pacjent jest uruchamiany już w kolejnej dobie po zabiegu. Wówczas ćwiczenia usprawniające staw polegają jedynie na delikatnym poruszaniu nogą, siedząc na krześle. Potem pacjent kierowany jest na rehabilitację. Dobrze jeśli jest także pod opieką fizjoterapeuty, ponadto wykonuje zalecone ćwiczenia w domu, uczęszcza na basen, regularnie spaceruje, itp. 

Początkowo rekonwalescenci poruszają się o lasce, przy balkoniku, czy o kulach, jednak z czasem, jeśli lekarz wyrazi na to zgodę, mogą odstawić te sprzęty i zacząć poruszać się samodzielnie. Po endoprotezie biodra trzeba pamiętać aby nie zakładać operowanej nogi na zdrową, nie spać na operowanym boku oraz nie dźwigać. 

Czy mogą pojawić się jakieś powikłania po zabiegu, jakim jest endoproteza biodra? Po operacji może dojść, chociaż rzadko się tak dzieje, do m.in. skrócenia się jednej nogi, złamania lub zwichnięcia kości, zakrzepicy żylnej, obluzowania protezy, czy infekcji skórnej, jak i tkankowej. 

Czytaj również

Bibliografia

  • Pozowski Andrzej, Alloplastyka stawu biodrowego, Górnicki Wydawnictwo Medyczne, 2013, ISBN 9788361257738.
  • Sznigir Anna, Endoproteza biodra: zła czy dobra? Przeżycia pacjenta, Sitepress, ISBN 978-83-64290-03-9.