Ból kolana - rodzaje, przyczyny i leczenie

Ból kolana może być wynikiem zwykłego mechanicznego urazu. Ale świadczyć też może o rozwoju poważnej choroby. Czego należy się obawiać, gdy czujemy ból w kolanie? Jakie mogą być jego przyczyny i sposoby leczenia?
Spis treści

Ból kolana

Odczuwasz ból kolana przy zginaniu, po bieganiu, a może przy chodzeniu lub kucaniu? Pojawia się ból z tyłu kolana? Ból pod kolanem? Ból nóg od kolan w dół? Różne okoliczności mogą świadczyć o różnych podwodach bólu kolana.

Ból kolana - przyczyny

Do najczęstszych powodów bólu w kolanie należą zmiany zwyrodnieniowe i urazy mechaniczne, choć możliwe jest, że tego typu dolegliwości wywołują inne czynniki:

 • infekcje bakteryjne po zakażeniu rany,
 • wrażliwość na zmiany pogody (meteopatia).

W wielu przypadkach tylko lekarz specjalista, posiłkując się wynikami badań, może określić przyczynę bólu kolana i zalecić stosowną terapię, dlatego z problemem nie należy się zmagać na własną rękę. Niewłaściwe postępowanie może tylko pogorszyć sytuację i zwiększyć ból w kolanie.

Ból kolana: choroba zwyrodnieniowa

Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego (gonartroza) jest bardzo poważnym schorzeniem mogącym prowadzić do niepełnosprawności, dlatego w żadnym razie nie można lekceważyć utrzymującego się dłużej bólu w kolanie.

Choroba zwyrodnieniowa stawów kolanowych dotyka:

 • torebkę stawową,
 • więzadła stawowe,
 • chrząstkę stawową,
 • błonę maziową.

Ból kolana przy chodzeniu

Choroba ta polega na osłabieniu i szybkim zużywaniu się chrząstki stawowej, co prowadzi do jej zniszczenia. Efektem tego jest obrzęk błony maziowej – uszkodzenie tej błony powoduje wylanie się zgromadzonego w niej płynu, stan ten popularnie nazywany jest „wodą w kolanie”.

Stawy kolanowe dotknięte tzw. gonartrozą szybko przeciążają się. W początkowej fazie chory nie odczuwa bólu kolana, ani żadnych innych poważnych dolegliwości. Później jednak doskwierać może postępujące ograniczenie ruchomości stawów. Coraz trudniej jest zgiąć i wyprostować kolano. Będący wynikiem zapalenia płyn zwany wysiękiem, powoduje obrzęk kolana. Podczas chodzenie i biegania z kolan zaczynają dochodzić charakterystyczne trzaski i zgrzyty. Pojawia się ból w kolanie.

Choroba zwyrodnieniowa przyczyny

Ryzyko wystąpienia choroby zwyrodnieniowej i związanego z nią bólu kolana zwiększają:

 • otyłość
 • osłabienie mięśni stabilizujących staw kolanowy
 • częste kucanie, podnoszenie ciężkich przedmiotów
 • wyczynowe uprawianie niektórych dyscyplin sportu, takich jak podnoszenie ciężarów.

Ból kolana po bieganiu

Tak jak w przypadku wielu innych schorzeń, choroby zwyrodnieniowej lepiej unikać - choćby poprzez unikanie otyłości i nadwyrężania stawów w niewłaściwy sposób – niż leczyć. Uprawiający takie dyscypliny, jak bieganie powinni pamiętać, że w tym przypadku nie zawsze prawdziwe może być powiedzenie „sport to zdrowie”. Ogromnie obciążające dla kolan jest np. bieganie po twardym podłożu w niewłaściwym obuwiu.

Maść na ból kolana

Jeśli, mimo zachowanej ostrożności, dojdzie do zwyrodnienia w kolanie, najprawdopodobniej chorego czekają długie sesje z rehabilitantem, w bardzo zaawansowanych przypadkach stosuje się metody operacyjne, doraźnie można też przyjmować paracetamol i inne leki, które uśmierzą ból kolana, zwłaszcza maści. Trzeba jednak pamiętać, że medycyna nie zna dziś sposobu na odbudowanie zniszczonej chrząstki stawowej.

Ból kolana: urazy

Ból w kolanie może wynikać także z urazu mechanicznego. Kontuzje kolana obejmują przede wszystkim urazy:

 • więzadeł krzyżowych,
 • łąkotek,
 • rzepki.

Tego typu ból kolana to częsty problem u osób uprawiających sport, zwłaszcza w sposób wyczynowy lub przeciążających się bez właściwego doświadczenia i przygotowania. W większości przypadków niezbędna jest natychmiastowa wizyta u lekarza ortopedy, który zaordynuje właściwe leczenie lub terapię.


 • Więzadło przednie krzyżowe – często spotykana kontuzja tego więzadła jest wynikiem skręcenia kolana. Sporty, w których ryzyko tego typu kontuzji jest duże, to między innymi: piłka nożna, tenis, jazda na nartach. Dobrze rozgrzanym i wytrenowanym zawodnikom skręcenie może nie wyrządzić większych szkód, poza okresowym bólem w kolanie, w wielu przypadkach uraz ten powoduje uszkodzenie stawu.

 • Łąkotka - jej uszkodzenie powoduje ból kolana po wewnętrznej stronie, jest on odczuwalny zarówno w czasie chodzenia, jak i kucania, klękania, zginania nogi. Kontuzji towarzyszy obrzęk, uszkodzony fragment łąkotki może też powodować problemy z wyprostowaniem nogi w kolanie.

Rzepka - jej zwichnięcie również jest częstą przyczyną bólu kolana. Pierwszy uraz rzepki sam w sobie nie jest bardzo groźny, niestety generuje on tendencję do kolejnych zwichnięć. Po pierwszej kontuzji ryzyko to wynosi kilkanaście procent, po drugiej – około 90%. Problem ten wyeliminować można operacyjnie.

Czytaj także: 

 

Więcej z kategorii Choroby
Ubytek słuchu - w decybelach, renta, odszkodowanie
Zaburzenia i choroby słuchu - przyczyny, objawy i leczenie
Utrata słuchu - nagła, częściowa, w jednym uchu, renta
Powiązane artykuły
Skala Barthel - czym jest? Klasyfikacja pacjenta
Choroba Alzheimera – jak rozwija się demencja?
Dalekowzroczność - na czym polega? Okulary dalekowidza
Skala Norton - ocena stopnia odleżyn. Tabela skali
Młoda kobieta pocieszająca starszą kobietę
Czy zły cholesterol może być przyczyną wczesnego Alzheimera?