Transplantacja włosów sposobem na leczenie łysienia

Transplantacja włosów to sposób na trwałe pozyskanie włosów w miejscach, w których przestały one rosnąć. Przeszczep włosów zwykle dotyczy włosów na głowie i może być ratunkiem dla osób, u których inne metody leczenia łysienia zawiodły. Kto może, a kto nie powinien poddawać się transplantacji włosów?
Łysiejący mężczyzna
Źródło:123RF
Spis treści

Co to jest transplantacja włosów?

Transplantacja włosów, czyli przeszczep włosów to niemal nieinwazyjny zabieg przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, polegający na przeszczepianiu mieszków włosowych (lub całych pasm włosów) ze zdrowej tkanki, czyli najczęściej z części potylicznej do miejsc, gdzie włosy nie rosną. To przeszczep autologiczny, w którym dawca materiału pobraniowego jest jednocześnie biorcą. Niekiedy mieszki włosowe pobiera się z klatki piersiowej, czy pleców. Największym uznaniem ostatnio cieszy się przeszczep włosów metodą FUE.

Przeszczep włosów może być wykonany u konkretnej osoby po dokładnej analizie rodzaju łysienia, przeprowadzeniu różnych badań oraz ustaleniu z lekarzem wykonującym zabieg typu operacji, określeniu przebiegu linii włosów, itp. Szczególnie predysponowani do przeprowadzenia transplantacji włosów są pacjenci z łysieniem androgenowym, bliznowaciejącym, a także ci, którzy stracili włosy w wyniku choroby lub poparzenia. 

Przeszczepowi włosów nie mogą się natomiast poddawać osoby z łysieniem plackowatym, a także cierpiące na takie choroby jak nowotwory, schorzenia układu krążenia oraz zaawansowaną cukrzycę, oraz jeśli na skórze głowy znajdują się stany zapalne, w przypadku zaburzeń hormonalnych u kobiet i u pacjentów z bardzo dużą łysiną.

W wyniku transplantacji pozbawione dotąd włosów fragmenty skóry są na stałe zagęszczone włosami.

Jakie są rodzaje przeszczepów włosów?

Najbardziej popularną obecnie metodą przeszczepiania włosów jest metoda FUE (follicural unit extraction), która polega na wydzieleniu zespołów mieszków włosowych specjalistycznym instrumentem o średnicy 0,8 – 1,0 mm. Ten rodzaj przeszczepu włosów nie pozostawia widocznych blizn, a małe, niewidoczne blizenki, które często całkowicie się wchłaniają. Podczas jednego zabiegu, który trwa kilka godzin, wykonuje się maksymalnie do 2000 mikroprzeszczepień. 

Wcześniej hołdowano metodzie FUT (follicural unit transplantation), inaczej określanej jako STRIP, która wyróżnia się tym, że do przeszczepu pobiera się pasek owłosionej skóry głowy (najczęściej z tyłu lub z boków głowy o szerokości 0,5 – 1 cm), wyodrębnia się z niego grupki mieszków włosowych i umieszcza je w łysych miejscach na głowie. Ten sposób transplantacji trwa krócej, można w jego trakcie przeszczepić więcej mieszków włosowych, jednak pozostaje po nim gruba blizna, która jeszcze może się powiększyć. 

Niekiedy pobiera się włosy z innych niż głowa części ciała, np. z klatki piersiowej, brody, czy pach. 

Mikropigmentacja skóry włosów to z kolei sposób na zamaskowanie łysiny u osób chorujących na łysienie plackowate, u których wykonanie przeszczepu włosów jest niemożliwe. Mikropigmentacja włosów stanowi najczęściej kurację uzupełniającą do podstawowego leczenia. Polega ona na wprowadzeniu pod skórę głowy pigmentu, który imituje krótko ostrzyżone włosy.

Ile kosztuje zabieg transplantacji włosów?

Cena przeszczepu włosów nie jest niska. Koszt przeszczepu włosów jest zależny od m.in. rodzaju wykonywanej transplantacji, obszaru zajętego łysiną oraz rezultatu, jakiego oczekuje pacjent. Ile zatem może kosztować przeszczep włosów? Cennik waha się od 1 500 zł do około 10 000 zł. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę fakt, że transplantacja włosów to nie pojedynczy zabieg, a najczęściej seria 3-4 zabiegów. 

W wyborze kliniki i lekarza medycyny estetycznej, który podejmie się wykonania transplantacji, należy się kierować opiniami o danym ośrodku i specjaliście, a także doświadczeniem personelu, pod którego opieką będzie się znajdował pacjent.

Przyczyny łysienia

Łysienie to objaw chorobowy, który polega na utracie włosów. Z reguły proces łysienia zaczyna się od stopniowego przerzedzania się włosów, z czasem włosów wyrasta coraz mniej, a u niektórych osób dochodzi do całkowitego wyłysienia. Najczęstszą postacią łysienia jest łysienie androgenowe i zwykle dotyka ono mężczyzn po 40. roku życia, jednak znane są też przypadki kobiet cierpiących na łysienie typu męskiego. 

Łysienie może stanowić złożony problem i wynikać z chorób występujących w organizmie (np. autoimmunologicznych, zakaźnych, infekcji przebiegających z wysoką gorączką). Niekiedy za łysienie odpowiadają zaburzenia hormonów: testosteronu, a właściwie jego pochodnej – DHT – u mężczyzn i estrogenów u kobiet. Łysienie może być też m.in. spowodowane genami, nadmiernym stresem, niedoborami odżywczymi występującymi w diecie, przyjmowanymi lekami, odstawieniem antykoncepcji hormonalnej, porodem, czy menopauzą.

Najpopularniejsza postać łysienia – łysienie androgenowe – zaczyna się u panów od tworzenia się zakoli, wchodzących coraz głębiej w linię włosów i przechodzi w łysienie na czubku głowy. U pań ten typ łysienia objawia się przerzedzeniem włosów na czubku głowy oraz na czole. Z reguły włosy w paśmie potylicznym i skroniowym nie są dotknięte łysiną.

Aby dobrać najskuteczniejszy sposób na łysienie, należy zdiagnozować problem, aby dobrać odpowiednią kurację. W razie braku skuteczności danej metody z pomocą może przyjść np. transplantacja włosów. 

Jak leczy się łysienie?

Leczenie łysienia jest zależne od rodzaju tego schorzenia, płci, u której ono występuje, a także innych czynników, takich jak np. wiek pacjenta. 

W terapii łysienia stosuje się leki hamujące wypadanie włosów i stymulujące mieszki włosowe do produkcji włosa. Należy do nich m.in. minoksydyl, który ma właściwości stymulujące porost włosów. Stosuje się go zewnętrznie, na skórę głowy. Największą skuteczność wykazuje w leczeniu łysienia androgenowego, zarówno u mężczyzn, jak i kobiet, jednak we wczesnej fazie choroby. Włosy przestają wypadać po około 2 miesiącach od rozpoczęcia kuracji.

Innym lekiem na łysienie jest finosteryd, który hamuje działanie DHT u mężczyzn. Paniom, które cierpią na łysienie spowodowane niewłaściwą pracą hormonów, podaje się m.in. estrogeny.

Objawy łysienia można minimalizować dietą bogatą w witaminy i minerały (np. witaminy z grupy B, C, E, cynk, krzem, żelazo), staranną i delikatną pielęgnacją włosów oraz skóry głowy, zabiegami trychologicznymi, a także takim postępowaniem jak wszczepianie włosów.

Czytaj:

Bibliografia

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Przeszczepienie_włosów
  • https://zdrowie.wprost.pl/zdrowie/10176581/fakty-i-mity-dotyczace-przeszczepu-wlosow-poznaj-najnowsze-i-najskuteczniejsze-metody-w-walce-z-lysieniem.html
  • http://wyborcza.pl/TylkoZdrowie/7,137474,21595747,lysienie-i-wypadanie-wlosow-jaka-metode-leczenia-wybrac.html
Więcej z kategorii Uroda
Tabletki na wypadanie włosów. Jak zapobiec łysieniu?
Tabletki na wypadanie włosów
Stopy: jak o nie dbać?
Preparaty i sposoby na wypadanie włosów
Mężczyzna testuje środek na wypadanie włosów
Powiązane artykuły
Odciski na stopach - domowe sposoby na odciski
Wypadanie włosów u seniorów
Szczotka pełna włosów
Sprawdź, jakie choroby mogą powodować łysienie
Mężczyzna zauważa objawy łysienia telogenowego
Łysienie telogenowe – leczenie, przyczyny i objawy
Łysiejący mężczyzna
Rodzaje łysienia – ich przyczyny i sposoby leczenia