Szampon na wypadanie włosów – który jest najskuteczniejszy?
Szampon przeciw wypadaniu włosów nie jedno ma imię, co oznacza, że produktów tego typu istnieje na rynku bardzo wiele. Warto w tym przypadku skorzystać z sugestii dermatologa, czy trychologa. Lekarze tych specjalizacji często zamiast popularnych środków na wypadanie włosów przepisują szampony lecznicze, w których składzie znajdują się np. botaniczne komórki macierzyste, nanopeptydy miedzi, czy glukonian cynku. Skuteczność tych medykamentów jest wysoka, jednak i cena nie należy do niskich.
Generalnie szampon na wypadające włosy nie powinien zawierać sztuczności, czyli parabenów oraz SLS, etykieta powinna być natomiast bogata w bezpieczne komponenty, m.in. oleje (np. kokosowy, migdałowy, z pestek winogron, rycynowy, jojoba, oliwa z oliwek), zioła (np. skrzyp polny, pokrzywa zwyczajna), wyciągi z roślin (np. sok z aloesu, korzeń tataraku, ekstrakt z żeń-szenia, wyciąg z czarnej rzodkwi). Szampon przeciw wypadaniu kosmyków powinien obfitować też w biotynę, witaminę C, A i E, cynk, kolagen i ceramidy.
Szampon do wypadających włosów nie musi się mocno pienić, by spełniał swoje funkcje. Nie powinien też obciążać włosów, powinien natomiast je chronić.
Kosmetyki na porost włosów
Kosmetykiem, który mają na uwadze osoby pragnące zamaskować przerzedzające się włosy, jest także szampon przyspieszający wzrost włosów. Taki produkt stymuluje mieszki włosowe do wzrastania. Aby szampon na szybszy porost włosów był skuteczniejszy, należy go właściwie stosować, czyli delikatnie masować niewielką ilością kosmetyku skórę głowy. Taki masaż powinien trwać od 3 do 5 minut i powinien być wykonywany opuszkami palców, nie paznokciami. Po umyciu włosów należy go spłukać letnią, nie gorącą wodą.
Innym środkiem jest odżywka na wypadanie włosów, która może być stosowana obok szamponu przeciw wypadaniu włosów lub po zwykłym szamponie do włosów.
Drogerie, apteki, sklepy zielarskie oraz stoiska z naturalnymi produktami proponują też ampułki, toniki, sera oraz wcierki do włosów, które dzięki zawartości m.in. witamin, kofeiny, wyciągów roślinnych czy koenzymu Q10, mają za zadanie odżywiać włosy, wzmacniać cebulki włosowe i zapobiegać albo przeciwdziałać procesowi wypadania włosów.
Domowa kuracja przeciw wypadaniu włosów
Nie wszyscy wiedzą, że samemu można przygotować kosmetyk regenerujący oraz odbudowujący włosy. Jednym z nich jest maseczka z nafty kosmetycznej, którą dla lepszego efektu można połączyć z żółtkiem jaja oraz olejem (np. jojoba).
Inny pomysł na domową maseczkę na porost włosów to maska jajeczno-miodowa. Wystarczy wymieszać jajo z łyżką miodu, a następnie zaaplikować mieszankę na włosy. Zamiast miodu można dodać dwie łyżeczki oliwy z oliwek. W tym przypadku najpierw powinno się roztrzepać jajko, potem dolać oliwę.
Maski należy delikatnie nakładać na włosy przy okazji je masując, preparat powinien pozostawać na włosach około 15 minut (z czasem ten okres można wydłużać). Po tym czasie maskę zmywamy z włosów.
Czy wypadanie włosów to choroba?
Wypadanie włosów to proces polegający na przerzedzaniu się włosów. Może, i najczęściej tak jest, mieć charakter ustępujący, może też rozwinąć się do łysienia, które stanowi objaw chorobowy, dający się leczyć lub na którego obecnie nie ma terapii.
W przypadku gdy w ciągu doby tracimy od 50 do około 100 włosów, nie ma powodów do niepokoju, jeśli jednak gubienie włosów nasila się, a sama sytuacja nie przemija, należy zatroszczyć się o zbadanie przyczyny tego problemu. A jest ich wiele. Za wypadaniem włosów mogą bowiem stać takie powody jak m.in. choroby (np. zakaźne, czy związane z pracą hormonów), stres, niektóre leki (w tym chemioterapia), takie stany jak poród, menopauza, zaburzenia dietetyczne, zatrucia metami ciężkimi, palenie papierosów, czynniki zewnętrzne takie jak mocne słońce, silny wiatr, czy mróz, słona woda morska, czy chlor basenowy oraz zanieczyszczenie środowiska.
Wypadania włosów, które się pogłębia i nie ustaje, nie należy bagatelizować. Należy udać się z tym problemem do odpowiedniego specjalisty. Może nim być trycholog, który zajmuje się kwestią związaną z chorobami włosów i skóry głowy. Warto też przyjrzeć się swojej diecie w kontekście niedoborów witaminowych i mineralnych, niekiedy niezbędne okażą się witaminy na wypadanie włosów. Powinno się także zadbać o dobrą pielęgnację włosów.
Preparaty na wzmocnienie włosów
Kuracja przeciw wypadaniu włosówoprócz kosmetykówi pielęgnacji powinna objąć jadłospis. Włosy zdrowo rosną i pięknie wyglądają jeśli dostarcza się organizmowi odpowiednią ilość właściwych witamin, pierwiastków i innych substancji odżywczych. Wśród tych najważniejszych trzeba wymienić m.in. witaminę C, E, H (znaną jako biotyna), witaminy z grupy B, żelazo, cynk, krzem, wapń, magnez, kwas foliowy, a także białka, węglowodany oraz tłuszcze (szczególnie te nienasycone) w odpowiednich proporcjach. Te cenne składniki znajdują się np. w warzywach zielonych, tłustych rybach, cytrusach, jajach, nabiale, pestkach dyni, nasionach słonecznika, drożdżach, czy w siemieniu lnianym. Poza spożywaniem pożytecznych dla włosów ale też dla całego ustroju potraw, dobrze popijać herbatę z pokrzywy zwyczajnej i skrzypu polnego.
Warto też zafundować sobie preparaty na wzmocnienie włosów. Na tej półce znajdziemy mnóstwo propozycji zielarskich, aptecznych, czy drogeryjnych. Niekiedy jednak dieta i kosmetyki na porost włosów nie wystarczą by pozbyć się problemu, wtedy należy szukać pomocy u lekarza, który zdiagnozuje przyczynę wypadania włosów i zaleci stosowną metodę leczenia.
Czytaj: